Teisminiai procesai vyko dar 2021 metais. Moters istorija pasidalijo Viešojo intereso gynimo fondas.

„Inga Sala su sutuoktiniu italu, gyvendama Lietuvoje ir Italijoje, susilaukė dviejų vaikų. Prasidėjus skyrybų procesams, Inga su vaikais parvažiavo į Lietuvą. Jos sutuoktinis kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą prašydamas leidimo grąžinti vaikus į Italiją nurodydamas, kad šeima gyveno Italijoje, o mama vaikus į Lietuvą išsivežė savavališkai. Vilniaus apygardos teismas tokį tėvo prašymą atmetė. Teismas savo procesinį sprendimą motyvavo tuo, kad nors šeima daugiausiai gyveno Italijoje, tačiau vaikai jau yra adaptavęsi Lietuvoje“, – nurodo advokatas.

Anot moters gynėjo, situacija kardinaliai pakito, kai vaikų tėvas kreipėsi į aukštesnės instancijos teismą. Bylinėjimosi metu moteris neneigė, kad jų, kaip šeimos, pagrindinė gyvenamoji vieta buvo nurodoma Italija, tačiau I. Sala ir toliau prašė vaikų gyvenamąją vietą paskirti su ja, Lietuvoje.

„Netikėtai Lietuvos apeliacinis teismas viską apvertė aukštyn kojom: jis panaikino pirmosios instancijos teismo sprendimą ir nutarė išduoti leidimą grąžinti vaikus į Italiją. Šis teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas, kadangi kasacija Lietuvos aukščiausiajam teismui tokio pobūdžio bylose negalima. Problema buvo ta, kad apeliacinis teismas atsisakė vertinti papildomus argumentus dėl jos ir vaikų nuolatinio gyvenimo Lietuvoje motyvuodamas, kad ji pati neskundė pirmosios instancijos teismo sprendimo, kuris jai buvo palankus“, – įvardija S. Dambrauskas.

Bylos duomenys nėra vieši, advokatas patikino, kad dėl uždaro proceso jis taip pat negalintis dalintis viskuo, ką pateikė teismas. I. Sala pripažinus, kad kaip šeima su vyru jie daugiausia gyveno Italijoje, dabar jau buvusių sutuoktinių skyrybos persikėlė į Italijos teismus.

„Pripažinus sutuoktinių gyvenamąją vietą Italijoje, automatiškai nutrūko Ingos Sala Lietuvoje inicijuota santuokos nutraukimo byla, ir santuokos nutraukimo procesas buvo pradėtas Italijoje.

Italijoje Ingai buvo paskirtas valstybės advokatas, kuris teismo posėdžio išvakarėse atsisakė jai atstovauti, tačiau į teismo posėdį nuvyko. Teismo posėdis nebuvo atidėtas, o jame abiejų vaikų gyvenamoji vieta nustatyta su tėvu Italijoje. Tuoj po šio sprendimo priėmimo Ingai buvo paskirtas kitas advokatas. Tačiau paskutinę sprendimo apskundimo dieną advokatas atsisakė parengti apeliaciją nurodydamas, kad jis nepritaria tokio sprendimo ginčijimui“, – moters istoriją pasakoja advokatas.

Advokatas S. Dambrauskas, nurodo dar bandęs atnaujinti procesą, kreipėsi ir į Generalinę prokurorę prašydamas pasinaudoti jai suteikta teise dėl proceso atnaujinimo.

„Tačiau Generalinė prokurorė pasinaudoti šia savo teise pagrindo neįžvelgė, o Vilniaus apygardos teismas Advokato prašymą dėl proceso atnaujinimo atmetė. Taip pat bandymas apskųsti šį Vilniaus apygardos teismo atsisakymą atnaujinti procesą byloje Lietuvos Apeliaciniam teismui buvo nesėkmingas. Dėl galimo Ingos Sala žmogaus teisių pažeidimo Advokatas Ingos Sala vardu pateikė peticiją Europos Žmogaus teisių teismui. Deja, 2021-12-09 iš šio teismo gautas pranešimas Ingai Sala tapo galutiniu: „Europos Žmogaus Teisių Teismas, posėdžiaujant vienam teisėjui, nusprendė šį pareiškimą paskelbti nepriimtinu”. Bylos dokumentai neskelbiami, siekiant apsaugoti duomenis apie šeimą“, – nurodo šeimos skyrybų baigtį advokatas.

Moters paieška paskelbta tik 2023 m. rugpjūčio 4 d. Kaune taip pat iki šių dienų dar vyksta teisiniai ginčai dėl vaikų perdavimo tėvui. Prokurorų duomenimis, vienas vaikų jau yra išvykęs pas tėvą, tačiau dukra yra su mama. Jų teisėsauga Kaune, buvusioje gyvenamojoje vietoje, neranda jau apie mėnesį.

Paskelbta tarptautinė moters ir mažametės paieška.

Asmenis, žinančius jų buvimo vietą, mačiusius ar galinčius suteikti bet kokios reikšmingos informacijos, prašome kreiptis į Kauno apskr. VPK Kauno miesto Dainavos policijos komisariato pareigūnus telefonu 8 700 606 00, 8 700 648 00 arba 112, arba el. paštu raminta.dickiene@policija.lt, vilma.savickaite@policija.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (27)