Švirkštas įsmigo nuteistajam į sprandą. Jis apie tai pasakė prižiūrėtojui, o po poros dienų kreipėsi į kolonijos sveikatos priežiūros tarnybą. Kalinys skundėsi jokios pagalbos nei iš prižiūrėtojų, nei iš medikų nesulaukęs. Skunde prokuratūrai nuteistasis prašė iškelti baudžiamąją bylą administracijai už tai, kad jam nebuvo duota virusą neutralizuojančių vaistų.

Pagalbos šauksmas - iš baimės

Prokuratūra šį skundą tirti persiuntė Kalėjimų departamentui. Buvo atliktas tyrimas. Pareigūnai tvirtina jokio švirkšto su užkrėstu krauju niekur neradę. Jokių sužalojimų esą neaptikta ir ant pasiskundusio kalinio kūno. Prižiūrėtojai tvirtino apie tokį incidentą nieko nežiną, o nuteistasis negalėjo atpažinti prižiūrėtojo, kuriam apie įvykį neva papasakojo iš karto po jo.

„Gal jis mėgino susileisti narkotikų, o paskui išsigando, kad švirkštas galėjo būti užkrėstas", -taip šį incidentą komentavo Alytaus kolonijos direktorius Kęstutis Jasmontas. Anot jo, tik po kelių dienų į kolonijos sveikatos priežiūros tarnybą kreipęsis nuteistasis buvo nurodęs visai kitą savo apsilankymo priežastį.

Vaistai - tik retais atvejais

Kolonija yra gavusi virusą neutralizuojančių vaistų „Combivir" bei „Ziagen". Kilus įtarimui, kad žmogus kokio nors kontakto su infekuotuoju metu galėjo užsikrėsti ŽIV, vaistas turi būti panaudotas per 48 valandas.

„Pas mus dar nebuvo tokių atvejų, kad būtų reikėję duoti šių vaistų. Kartą jų prireikė Šiaulių tardymo izoliatoriui, įtarus, kad konflikto metu galėjo būti užkrėstas prižiūrėtojas", - sakė K.Jasmontas. Vaistai yra labai brangūs. Jų naudojimo tvarka griežtai reglamentuojama.

Dėl ŽIV nuteistieji nesipyksta

ŽIV infekuoti kaliniai Alytaus kolonijoje gyvena kartu su visais kitais nuteistaisiais. Pernai pavasarį, kilus ŽIV protrūkiui šioje kolonijoje, buvo pasigirdę siūlymų infekuotuosius apgyvendinti atskirai, pasirūpinant jų gydymu. Tačiau netrukus šio sumanymo buvo atsisakyta.

„Kai kurių nuteistųjų vienų su kitais nesuvestum net ir labai norėdamas. Labai daug problemų sudaro jų tarpusavio santykiai: aukštesnei kastai save priskiriantis kalinys niekada negyvens kartu su žemesnės kastos kaliniu", - sakė Alytaus griežtojo režimo pataisos darbo kolonijos direktorius K.Jasmontas.

Šioje didžiausiu šalyje ŽIV židiniu tapusioje įkalinimo įstaigoje šiuo metu bausmę atlieka 202 infekuoti nuteistieji. Pernai, keletą kartų patikrinus nuteistųjų kraujo mėginius, ŽIV buvo nustatytas 285 kaliniams. Dalis jų jau išėjo į laisvę. Šiemet į Alytaus koloniją atvežta dar aštuoniolika infekuotųjų.

Stato koloniją kolonijoje

Alytaus kolonijoje dabar yra statomas narkomanų reabilitacijos centras. Gamybinėse patalpose įrengiamam pastatui praėjusiais metais buvo skirta pustrečio milijono litų. Iš viso reikėtų milijonu litų daugiau.

300 vietų pastatas birželį turėtų būti baigtas statyti, tačiau kas jame bus, kol kas neaišku. Jeigu jis turės reabilitacijos centro statusą, jam išlaikyti reikės nemažai papildomų lėšų. Jeigu jų nebus gauta, pastatas gali tapti savotiška „kolonija kolonijoje", laisva nuo narkotikų zona.