Šaudė nesveiko proto
Panevėžio apygardos teismas patenkino prokuroro prašymą skirti 38-erių D. Miliukui pakartotinę psichiatrijos ekspertizę. Ją pavesta atlikti Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos (VTPT) Vilniaus skyriui.
Teismo atstovės spaudai Jolitos Gudelienės teigimu, toks sprendimas priimtas kilus prieštaravimų dėl praėjusių metų spalį VTPT Utenos skyriaus ekspertų pateiktų išvadų.
Tuomet psichiatrinės psichologinės ekspertizės pageidavo kaltinamojo advokatas.
Ekspertų tąkart prašyta atsakyti, ar D. Miliukas nusikaltimo padarymo metu, tai yra 2013-ųjų rugpjūtį, sirgo psichikos liga, ar turėjo kitokį psichikos sutrikimą, ar suprato savo veiksmų esmę ir ar šiuo metu serga psichikos liga.
Tuomet prokuroras išsakė nuomonę, kad tokia ekspertizė nėra prasminga, nes dar per ikiteisminį tyrimą buvo kreiptasi į specialistus, kuriems jokių abejonių dėl D. Miliuko pakaltinamumo nekilo.
Pirmoji ekspertizė nustatė, kad į atsitiktinai gatvėje sutiktus vaikus D. Miliukas šaudė turėdamas psichikos sutrikimą ir būdamas nepakaltinamas. Tačiau tuomet, kai buvo atliekama ekspertizė, jis to sutrikimo nebeturėjo, teismo psichiatrijos ekspertų išvada – sveiku protu nesuvokiamą nusikaltimą įvykdęs biržietis gali būti teisiamas.
„Teismui pritrūko šios situacijos aiškumo, todėl paskirta pakartotinė teismo psichiatrijos ekspertizė“, – teigė J. Gudelienė.
Liga – bilietas į laisvę
Jei ekspertai patvirtintų kaltinamojo ir jo gynėjo versiją, jog nusikalto dėl psichikos ligos, D. Miliukui tai reikštų kone bilietą į laisvę. Už nusikaltimą, padarytą sergant psichine liga, nėra baudžiama. Tačiau jei ekspertai pripažintų, kad kaltinamasis nusikalsdamas suvokė savo veiksmus ir už juos gali atsakyti, jam gresia laisvės atėmimas nuo 8-erių metų iki gyvos galvos.
D. Miliukui taip pat yra pateikti milžiniški civiliniai ieškiniai. Nužudytojo nepilnamečio šeima tragišką netektį įvertino 700 tūkst. Lt, likusio gyvo, bet sužalojimų neišvengusio jo draugo artimieji iš D. Miliuko prašo priteisti 10 tūkst. Lt.
Kėsinosi nužudyti abu
D. Miliukas kaltinamas 2013-ųjų rugpjūtį vėlyvą vakarą Biržuose gatvėje iš kovinio 9 mm kalibro pistoleto „Makarov“ girtas paleidęs šūvius į niekuo dėtus namo ėjusius du paauglius. Vienas jų, sunkiai sužalotas septyniolikmetis, nubėgęs vos 30 metrų, mirė po daugiabučio namo balkonu. Kitam, penkiolikmečiui jo draugui, pavyko pabėgti nuo aptemusio proto ginkluoto užpuoliko.
Kad pateko į rimtą bėdą, paaugliai suvokė, kai užpuolikas, mojuodamas ginklu, liepė gultis ant žemės. Gelbėdamiesi jaunuoliai puolė bėgti. Į lekiančius slėptis nepilnamečius vyras iš makarovo paleido net aštuonis šūvius. Vienam jų kulkos pataikė į kairę šlaunį ir nugaros kairės pusės apatinę dalį. Sužeidimai buvo mirtini. Jo draugas didelių sužalojimų išvengė tik dėl laimingo atsitiktinumo. Rikošetu atšokusi kulka paaugliui pataikė į viršutinę lūpą.
Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai konstatavo, kad D. Miliukas kėsinosi nužudyti abu paauglius, tačiau nusikaltimo nebaigė dėl nuo jo nepriklausančių aplinkybių – šaudant į bėgančius jaunuolius pistolete baigėsi šoviniai.
Po ne tik Biržus, bet visą Lietuvą sukrėtusios tragedijos D. Miliuko tėvai ir žmona pasakojo jau kurį laiką matę, kad Dainius nuolatos įsitempęs, tarsi kažko bijotų. Lemtingąjį vakarą jis su žmona dalyvavo draugų vaiko krikštynose, tačiau net važiuodamas į kavinę, kur rinkosi svečiai, D. Miliukas pasiėmė ginklą.
Paaugliai į D. Miliuko akiratį pateko jam kartu su žmona ir uošviu važiuojant iš krikštynų į namus. Vėliau žmona tikino nesuvokusi, kas įvyko. Esą apie įvykusią tragediją artimieji sužinojo tik kitą dieną iš policijos pareigūnų.