Jaunieji ilgapirščiai

Praėjusį antradienį apie 12 valandą dvylikamečiui moksleiviui einant per karių kapines kelią jam pastojo šiek tiek vyresnis nepažįstamas paauglys. Pargriovęs nepilnametį ant žemės užpuolikas iškraustė jo kišenes ir ištraukė piniginę, kurioje buvo 11 litų, atėmė netgi moksleivio pažymėjimą ir bibliotekos skaitytojo bilietą. Nors patirtas nuostolis ir nedidelis – vos 36 litai, tačiau paauglys patyrė didelį stresą.

Nesmurtauja

Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Regina Bučinskienė patvirtino, kad šiemet tai – ne pirmas atvejis, kai užpuolami ir apiplėšiami nepilnamečiai. Prieš kurį laiką policijos pareigūnai išaiškino viena nepilnametį, užpuldinėjusį paauglius.

Dažniausiai vyresni užpuolikai susigundo paauglių mobiliojo ryšio telefonais. VPK Viešosios tvarkos biuro Prevencijos poskyrio viršininkas Eugenijus Venskevičius PB sakė, kad tėvai dažnai nesusimąsto, jog jų vaikui nupirktas naujausio modelio telefonas gali tapti masalu užpuolikams. Nusikaltėliai dažniausiai savo aukas apiplėšia ne smurtaudami, o terorizuodami psichologiškai. Toks nusikaltimo būdas labai paplitęs tarp moksleivių.

Reikia saugoti


„Tėvams aktualu, kad kiekvieną akimirką jie galėtų susisiekti su savo vaiku, tačiau nereikėtų pamiršti, jog pokalbis telefonu gatvėje gali atkreipti nusikaltėlio dėmesį, ir vaikas gali tapti užpuoliko auka“, – sakė E.Venskevičius.

Pasak viršininko, savo daiktus privalu saugoti patiems, nes jokia policija už tave to nepadarys. Tačiau toks vaikų nerūpestingumas, kai mobiliojo ryšio telefonu plepama visur ir visada – netgi einant pėsčiųjų perėja, tik paskatina nusikaltėlį užpulti nepilnametį. Ant kaklo pakabinti telefonai irgi patraukia užpuolikų dėmesį.

Informacija policijai

Užpuolimų galima išvengti, tačiau kaip elgtis, kai paauglys jau buvo užpultas ir apiplėštas? Juk pirmiausia reikėtų apie užpuolimą pranešti policijai, o kaip tai padaryti, jei nebėra telefono? E.Venskevičius nukentėjėliams pataria kuo skubiau pasiekti namus ir informuoti suaugusiuosius, kad šie paskambintų pareigūnams. Ir pats paauglys gali iš telefono automato paskambinti nemokamu numeriu 112. Skubiai informavus policiją visada lieka didesnė tikimybė, kad užpuolikas bus greičiau surastas ir nespės realizuoti vogto daikto. O ir operatyviai sulaikius plėšiką, gali būti užkirstas kelias naujiems nusikaltimams.

Aukos – jaunesni


Šiemet, balandžio pradžioje, policijos pareigūnai išaiškino ir sulaikė ne vieną paauglį apiplėšusį, mokyklos nebelankantį penkiolikmetį. Kaip buvo nustatyta, šis paauglys buvo apiplėšęs kelis jaunesnius nepilnamečius. Kovo mėnesį Smėlynės gatvėje užpuolęs dešimtmetį nusikaltėlis iš jo atėmė beveik 400 litų kainuojantį telefoną „Samsung“. Po kelių dienų Sodų gatvėje iš 14-mečio jis išplėšė telefoną „Nokia“. Kitomis užpuoliko aukomis tapo 5-osios vidurinės mokyklos stadiono teritorija ėję dvylikamečiai. Jie neteko mobiliojo ryšio telefonų „Nokia“ ir „Samsung“. Šis nusikaltimas buvo operatyviai išaiškintas.

Telefonus žymės

Prevencijos poskyrio viršininkas E.Venskevičius pasidžiaugė, kad ir šiuo sunkiu policijai laikmečiu Policijos departamentas rado galimybę apskrities komisariatus aprūpinti specialiais telefonų žymekliais.

Taigi ir šiemet mieste netrukus jau bus žymimi telefonai, kad vagystės atveju juos būtų paprasčiau surasti.

„Policija turi būdų, kaip nustatyti, ar telefonas žymėtas, ir kam jis iš tikrųjų priklauso, – pabrėžė viršininkas. – Tuomet tas asmuo, pas kurį bus rastas žymėtas telefonas, turės paaiškinti policijai, kokiu būdu aparatas pas jį atsirado.“

Mūsų miesto policijos pareigūnai telefonus yra žymėję ir anksčiau. Šį kartą planuojama žymėti ne tik juos, bet ir kitus daiktus, pavyzdžiui, dviračius.