„Didžioji dauguma vagysčių – net 71 proc. – vykdoma iš privačių namų, kiti 29 proc. – iš butų. Dažniausiai įsilaužiama per užrakintas duris, uždarytus langus, balkonus. Ilgapirščių nebaido miegantys šeimininkai. Kartais pasinaudojama neužrakintomis durimis, šeimininkams trumpam išėjus iš namų. Įsibrovimų situacijos įvairios, bet dažniausiai vagys užsuka į menkai apsaugotus būstus“, – sako Giedrė Vitkauskienė, draudimo bendrovės „If“ turto žalų grupės vadovė.

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, ilgapirščius vilioja nesunkūs, lengvai išnešami, matomose ir lengvai prieinamose vietose esantys daiktai. „Aktyviausiai vagys veikia vasarą, nes šiuo sezonu daug žmonių išvyksta atostogų, taip pat per šventinius savaitgalius, kai gyvenamosios patalpos paliekamos tik su minimalia apsauga, t. y. užrakinamos, rečiau – įjungus signalizaciją ar filmavimo kameras“, – teigia R. Matonis.

Žaibiškų vagysčių metu vagys griebia tai, ką lengva realizuoti. „If“ statistikos duomenimis, dažniausiai vagiamų daiktų sąrašo viršūnėje – juvelyriniai dirbiniai, pinigai, nešiojamieji kompiuteriai, kiti elektros prietaisai.

Policijos departamento atstovas pabrėžia, kad aiškiai matomos saugos sistemos, įskaitant kameras, efektyviausiai apsaugo nuo vagysčių. Tai įrodo ir tyrimai. „Kaip atskleidė JAV mokslininkų atliktas įkalintų vagių tyrimas, absoliuti dauguma jų (83 proc.) visada tikrindavo, ar namuose yra įrengta saugumo sistema, t. y. signalizacijos, kameros ar kiti saugumo sprendimai. Net 60 proc. jų pastebėję tokią sistemą nuspręsdavo ieškoti kito vagystės taikinio. Be to, tas pats tyrimas atskleidė, kad net 40 proc. nusikaltėlių vagysčių iš anksto neplanuodavo ir tai darydavo spontaniškai. Būtent nuo tokių spontaniškų nusikaltimų efektyviausiai apsaugo matomos saugos sistemos. Lietuvoje analogiškų tyrimų neturime, bet patirtis rodo, jog nusikaltėliai visose šalyse elgiasi ir galvoja gana panašiai“, – teigia R. Matonis.

Lietuvos Policijos departamento duomenimis, šiemet iki liepos jau užregistruotos 884 vagystės įsibraunant į gyvenamąją patalpą. Per 2018 m. tokių nusikaltimų registruota 1 983.

Patarimai, kaip išvengti įsilaužimo į būstą

Pasirūpinkite tinkamomis lauko durimis ir spynomis, kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus.

Nepalikite daiktų matomose, lengvai prieinamose vietose. Pavyzdžiui, terasoje ar balkone.

Įsirenkite vaizdo stebėjimo kameras. Išmanūs sprendimai užtikrins didesnį saugumo jausmą.

Neskelbkite informacijos apie atostogas socialiniuose tinkluose arba pasitikrinkite privatumo nustatymus, kad skelbiamą informaciją matytų tik pažįstami asmenys.

Draugaukite su kaimynais. Perspėkite patikimus kaimynus apie kuriam laikui paliekamus namus, kad galėtų reaguoti pastebėję įtartinų asmenų.

Apdrauskite savo turtą. Vagystės atveju draudimas atlygins patirtą žalą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)