Spaisas arba chymkė – sintetiniai kanabinoidai, chemija purkštos žolelės ar tabakas, kurių poveikis imituoja marihuanos, tačiau poveikis kur kas stipresnis. Traukulių ištiktas jaunuolis taip ir apsigavo, kompanija rūkiusi suktinę pasiūlė ir jam, o šis galvodamas, kad patrauks žolės, kurios poveikis jam žinomas, iš tiesų gavo dozę chemikalų, kurie yra itin pavojingi, o perdozavus ar sumaišius su alkoholiu tampa labai pavojingi.
Suvaldyti – sudėtinga
Dažnai NPS yra parduodami kaip mokslinių tyrimų tikslais naudojamos cheminės medžiagos (angl. research chemicals) ir teoriškai yra skirti darbui laboratorijose, tačiau tai tik priedanga narkotikų prekeiviams legaliai jais prekiauti. Tarp kitų gerai žinomų NPS yra mefedronas, kuris imituoja amfetamino poveikį arba khatas, veikiantis panašiai kaip LSD. Visų šių medžiagų išvardinti neįmanoma, nes šiuo metu skaičiuojama, kad egzistuoja maždaug 600 skirtingų NPS rūšių, o šis sąrašas kasmet pildosi. Nors nemaža dalis jų yra uždraustos, tačiau R. Mačiūnienė pripažįsta, kad sukontroliuoti jų vartojimą yra sudėtinga, bet įmanoma: valstybės imasi įvairių teisinių priemonių, siekdamos sumažinti šių labai pavojingų sveikatai narkotinių medžiagų pasiūlą.
„Sintetinių kanabinoidų, žinomų kaip kanapių poveikį imituojančių medžiagų, per visą stebėsenos laikotarpį nustatyta net 160 pavadinimų. Jie sukurti cheminėse laboratorijose, dažniausiai keičiant kontroliuojamų cheminių medžiagų struktūrą. Žinoma, kad atsiradusi rinkoje nauja medžiaga kažkurį trumpą laikotarpį gali būti legali, kol teisės aktų nustatyta tvarka įtraukiama į kontroliuojamų medžiagų sąrašus. Beveik pusė iš naujai rinkoje atsiradusių medžiagų jau „a priori“ būna uždraustos dėl Lietuvoje galiojančios teisinės bazės“ – aiškina R. Mačiūnienė.
„Nėra taip padaroma, kad šiandien aptikome, rytoj uždraudžiame. NPS įtraukiant į kontroliuojamus sąrašus, nagrinėjamos galimo vartojimo ir paplitimo tendencijos, vertinama bet kokia informacija , susijusi su konkrečia medžiaga, atsižvelgiama į kitų valstybių taikomą praktiką. Sprendimą, nustatantį kontrolės pagrindus konkrečioms NPS ar medžiagų grupėms, priima Sveikatos apsaugos ministerija“, – sako R. Mačiūnienė
„Šiai dienai mokslininkų taikomi metodai leidžia nuspėti naujų medžiagų atsiradimą, numatyti naujas galimas medžiagų struktūras bei naujų narkotinių ir psichotropinių medžiagų tendencijas rinkoje“, – sako specialistė.
Legaliai pardavinėjo sostinės centre
Prieš kiek mažiau nei dešimtmetį šių narkotikų dar buvo galima nusipirkti tiesiog sostinės senamiestyje buvusioje parduotuvėje „Amsterdamas“, kuriai vadovavo šiais metais į Seimą kandidatavęs Tomas Ambrazas. „Deja, inovatyvios parduotuvės Lietuvoje neprigijo, todėl vykdžiau elektroninį verslą tarptautiniu mastu“, – apie šį verslą rašoma puslapyje „Ambrazas.lt“.
Nors „Amsterdamas“ užsidarė, jų pardavinėti narkotikai ir toliau lieka gana lengvai prieinami jaunimui, dalis jų legalūs, o atsakingos institucijos pripažįsta kovojančios visomis išgalėmis, tačiau suvaldyti visko nėra pajėgūs.
Siųstis darosi vis sunkiau
Pasak R. Mačiūnienės, jaunuoliai šias medžiagas užsisako internetu, o po to jos dažnai pardavinėjamos kaip tradiciniai narkotikai: amfetaminas, ekstazis ar marihuana, nes NPS poveikis dažniausiai būna labai panašus į šių narkotikų.
Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas teigia, kad tokios pinigų sumos yra visiškai realios: „Net nepriklausomai, ar tai naujosios psichoaktyviosios medžiagos ar „klasikiniai“ narkotikai – nusikalstamas narkotikų verslas, deja, tuo pasižymi.“
Senesnėse internetinėse diskusijose teigiama, kad anksčiau, prieš 2 – 3 metus, paštu atsisiųsti kvaišalų buvo labai lengva ir praktiškai visi siuntiniai pasiekdavo žmones. Viename forume dalinamasi istorija, kaip muitinė sulaikė NPS siuntą, tačiau po kelių mėnesių žmogus sulaukė voko su atsiprašymo laišku ir narkotikais. Tačiau forumų dalyviai diskusijose pabrėžia, kad dabar muitinės kontrolė tapo kur kas griežtesnė, o sėkmės šansai sumažėjo iki minimumo.
„Abu atsakymai teisingi: reaguodami į didėjantį narkotikų siuntimo paštu skaičių, koncentruojame muitinės pareigūnų pastangas užkirsti tam kelią, taigi, atitinkamai didėja ir sulaikymų, ikiteisminių tyrimų skaičius. Manome, kad kol kas situaciją valdome gana efektyviai, tačiau tendencijos - jog mėginimų parsisiųsti narkotikus paštu skaičius kasmet didėja kartais - neramina. Tad čia labai tikimės ir žiniasklaidos priemonių pagalbos - kad smalsūs, bet neatsakingi jaunuoliai suvoktų kokios skaudžios gali būti tokio lengvabūdiškumo pasekmės“, – sako G. Kulikauskas.
Dažniausiai narkotikus siunčiama iš Nyderlandų (130 atvejų), Ispanijos (41), Didžiosios Britanijos (22), Vokietijos (9), Kinijos (6) arba Čekijos (3). Tarp narkotinių medžiagų vyrauja „Ecstasy“ piliulės (49 atvejai), kanapės (42), o populiariausias NPM – augalinės kilmės medžiagos, mirkytos sintetiniuose kanabinoiduose sulaikytos 26 kartus.
Apgauti muitinės nepavyks
Forumuose jaunuoliai dalijasi ir informacija, kaip siekdami išvengti atsakomybės siunčia narkotikus svetimu vardu ir į svetimą pašto dėžutę, tačiau G. Kulikauskas teigia, kad toks metodas jiems yra žinomas ir tikrai nepadės nusikaltėliams.
Pašnekovo teigimu, apkvailinti pareigūnus nepavyks ir slepiant narkotikus įvairiuose daiktuose: „Siuntėjams dažnai atrodo, kad jie sugalvojo unikalią ir neįtikimą slaptavietę, tačiau žmonių fantazija vis vien linkusi vaikščioti išmintais takeliais. Daugelis įsivaizduoja sugalvoję kažką naujo ir neįtikimo, kai toks būdas naudotas jau prieš dešimtmetį ir pasikeitus madai tiesiog pamirštas. Tad didesnę patirtį turintys pareigūnai puikiai žino tradicines slaptavietes.
Kadangi kiekiai sąlyginai nedideli narkotikai slepiami ir mažesniuose daiktuose – pavyzdžiui, įvairiuose egzotiniuose dekoratyviniuose suvenyriniuose daiktuose, kompaktinių diskų dėkluose, maisto produktų, pavyzdžiui, riešutų sviesto indeliuose, prietaisuose – telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose ir panašiai. Tačiau gana dažni atvejai ir kai siunčiama visai nesimaskuojant.“
Kad narkotikus įmanoma parsisiųsti jų nė neslepiant tvirtina ir internautai. „Dažniausiai tai yra laiškas su su daugybe A4 formato dokumentų, kur prirašytos medžiagų cheminės sudėtys ir kita informacija, yra įspėjimai, kad medžiagos net negali liestis su oda, ant maišelio taip pat užklijuojamas lipdukas „Not for human consumption“ (liet. – nevartoti žmonėms)“, - apie narkotikų siuntimą internetu rašė vienas vaikinas.
Gresia iki 10 metų kalėjimo
G. Kulikauskas priduria, kad kyla ir kitokių grėsmių siunčiantis narkotikus internetu, pavyzdžiui, užsisakius marihuanos prekeivis kaip dovaną į siuntą įdės dar ir tabletę, kad vartotojas užsikabintų ant sunkesnių narkotikų.
„Kalbant apie mažas siuntas, mes esam ne dievai ir negalim garantuoti, kad 100 procentų sulaikom ir kiekvieną siuntą patikrinam. Gali žmogus džiaugtis, kad jis vieną ar antrą kartą neįkliuvo, bet jis anksčiau ar vėliau įklius. Ir kai įklius, turės teistumą. Kaip taisyklė, ne 100, bet 90 atvejų tai jauni žmonės, iki tol neteisti, smalsūs, iki šiol studijuojantys ir tas siuntimas liūdnai baigiasi, teistumu biografijoj. Kažkada tie žmonės, gal ne dabar, bet kažkada gailėsis, kad jaunystėje taip neatsakingai elgėsi. Kas žino, gal jie po 20 – 30 metų būtų norėję tapti politikais ar kažkuo, o praktiškai karjera ta kryptimi būtų sudėtinga“, – sako G. Kulikauskas.
Vartotojai – bandomosios žiurkės
Interneto forumuose atsiranda jaunuolių, kurie aiškina, kad NPS siunčiasi, nes jaučiasi saugiau nei pirkdami narkotikus gatvėse, į kuriuos dažnai būna primaišyta neaiškių medžiagų, tuo tarpu vartodami NPS jie tiksliai žino, ką gauna.
Be to, toksikologas priduria, kad NPS gamintojai tikrai nesivargina atlikti pagamintų medžiagų bandymų, neatlieka klinikinių tyrimų nei su gyvūnais, nei su žmonėmis, todėl patys vartotojai yra bandomosios žiurkės: „Visos tos medžiagos yra daugiau mažiau eksperimentinės. Žmonės, kurie jas ima, jie eksperimentuoja.“
Perdozavusiems padėti nebegali
V. T. Kajoko teigimu, didžiausia grėsmė kyla maišant tokias medžiagas su kitais narkotikais ar alkoholiu, nes perdozavimo arba komplikacijų atveju daktarai dažnai padėti niekuo nebegali: „Gauni tokį toksinį efektą, apie kurį niekas nežino ir neaišku, kaip jį gydyti.“
Toksikologas prof. Robertas Badaras pritaria, kad NPS yra pavojingesni už tradicinius narkotikus, jų diagnostikos ir gydymo galimybės yra labai ribotos, nes dažniausiai nėra žinoma, ko ieškoti ir kaip gydyti komplikacijas. Būtent todėl statistikos, kiek žmonių apsinuodija šiomis medžiagomis nėra.
R. Badaro teigimu, skirtingai nei tradiciniai narkotikai, dauguma NPS sukelia nepamatuotą ir nemotyvuotą agresiją. DELFI jau yra rašę apie tokius atvejus, pavyzdžiui, kai mefedrono pavartojęs vyras užpuolė kitą žmogų ir nukramtė jo burną ir nosį. „Tai – žanro klasika“, – apie šį incidentą sako R. Badaras.
Pasak R. Badaro, jaunuoliai vartojantys šiuos narkotikus dažnai yra studijuojantys universitetuose arba juos baigę ir jie nieko neišsiskiria iš minios. R. Badaras tikina, kad tokiems jaunuoliams padėti yra sudėtinga, nes net perdozavę ir patekę į toksikologijos skyrių, tik nedidelė dalis padaro išvadas, o dauguma ir toliau vartoja.
„Jie žino tik tai, ką nori žinoti. Jie galvoja, kad pagal pavojingumą tie narkotikai mažai skiriasi nuo tikrų jūros druskų. Visokios galimos komplikacijos jų negąsdina ir jie siunčiasi, bet tai yra pavojinga medžiaga, labai pavojinga.“, – sako R. Badaras.