Policija informuoja, kad vaizdo kameras, įgyvendinant INTERREG III A Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities Kaimynystės programos projektą „Lietuvos ir Lenkijos pasienio regiono turizmo saugumo infrastruktūros plėtra“ miestui nupirko Marijampolės savivaldybė. Stebėjimo pultas įrengtas Marijampolės aps. VPK budėtojų padalinyje - čia nuolatos plaukia informacijos srautai apie tai, kas vyksta mieste ir visame regione, jo keliuose, sankryžose, čia pasitikėjimo telefonu (8 343) 91260 arba 112 informaciją teikia ir patys gyventojai - apie sukčiavimą, smurtą artimoje aplinkoje, vagystes ir kt. Iš čia pareigūnų ekipažai siunčiami į įvykius.
Stebima viešoji tvarka ir žmonių saugumas
Vaizdo stebėjimo kamerų dėka šiais metais nustatyti 94 (rugpjūčio mėnesį - 27) viešosios tvarkos pažeidimai. Pastarosiomis dienomis kameromis užfiksuotas tuštinimosi viešoje vietoje atvejis - vienas iš tokių. Dažniausiai viešoji tvarka pažeidžiama mieste vykstant įvairioms šventėms, kai net oras įgyja alaus kvapą. Neblaivių piliečių elgsenos kainą galima būtų įvertinti litais (ir konvertuoti ją į eurus). Tai ne tik santykių aiškinimasis kumščiais. Suniokoti gėlynai, parkų papuošimai ir apšvietimo įrenginiai, skulptūros, gamtinių reikalų atlikimas „kur stoviu“, tyčinis šiukšlinimas ir dar daug visko, į ką priverstos žiūrėti vaizdo kamerų akys.
Saugaus eismo prevencija
Jei vaizdo kamerų stebėtojas pamato, kad šiuo metu įvyko eismo ar kitoks įvykis, galintis turėti teisės pažeidimo požymių, apie tai nedelsdamas informuoja budinčius pareigūnus, kurie į įvykio vietą skubiai išsiunčia policijos pajėgas.
Kamerų užfiksuota medžiaga tampa įrodymu, kad vairuotojas neleistinose vietose parkavo automobilį, nepaisė šviesoforo signalo, važiuodamas kalbėjo mobiliuoju telefonu, neprisisegė saugos diržų, perėjoje nepraleido pėsčiųjų ir pan. Tokių ir panašių pažeidimų šiemet nustatyta net 326 (rugpjūtį - 83). Ginčytis su kameromis beviltiška - jos priartina vaizdą 64 kartus, pasuka jį 360 laipsnių kampu, ir tai leidžia patikslinti aplinkybes, jei kyla ginčų. Kelių policijos skyriui perduodama medžiaga apie pažeidėjus, jiems skiriamos nuobaudos. Kameromis šiemet užfiksuota 20 eismo įvykių (rugpjūčio mėnesį - 4). Jų medžiaga naudojama kaip įrodymai sprendžiant ir, pvz., dėl eismo įvykių aplinkybių baudžiamosiose bylose.
Nusižengėliai pasprukti nespėja
Šiuolaikinės ryšio priemonės suteikia galimybę tą pačią minutę informaciją paskleisti tiksliniais kanalais. Vaizdo kameros yra užfiksavusios miestą niokojančius jaunuolius - jie eidami gatve išrauna medelį, numeta jį šalimais ir pabėga. Policijos pareigūnai, patruliuojantys netoliese, gavę šią informaciją, netrukus sulaiko jaunuosius vandalus. Policijos ekipažų dėmesio netikėtai greitai sulaukia viešose vietose šiukšlinantys, vartojantys alkoholį ar kitaip viešąją tvarką pažeidžiantys asmenys. Verta priminti ir tai, kad kameromis užfiksavus nusikalstamas veikas, medžiaga perengiama ir perduodama kriminalinės policijos pareigūnams. Šiemet kriminalistams tirti atiduotos 66 medžiagos, vien rugpjūtį - 13.
Vaizdo kamerų tinklo plėtra - net nediskutuotinas tikslas ir uždavinys. Analizuojant įvykių suvestines, pastebima, kad kai kuriose Marijampolės vietose nuolat registruojami automobilių apiplėšimai, degalų vagystės iš jų ir pan. Gyvenamuosiuose rajonuose įrengtų „akių" dėka sumažėtų šių nusikaltimų. Tai galima teigti analizuojant nusikalstamumo statistiką įrengus mieste vaizdo kameras - nuo 2008-ųjų rudens stebima gana ženkli mažėjimo tendencija.
Vizija: Saugiausias Lietuvos miestas
Mūsų sąlygiškai nedideliame mieste vaizdo kamerų tinklo plėtra turėtų didelę pridedamąją vertę. Marijampolės įvaizdžiui pozicija „Saugiausias Lietuvos miestas“ būtų ne knygų blizgiais viršeliais frazė. Tai būtų mūsų kasdienybė. Saugi kasdienybė.