Išsiųsti teisinės pagalbos prašymą Baltarusijos teisėsaugininkams nusprendė Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjas Tadeušas Volkovskis, nagrinėjantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pasieniečio Kęstučio Stankūno baudžiamąją bylą. Ikiteisminį tyrimą atlikusi Vilniaus rajono apylinkės prokuratūra pareigūnui pareiškė kaltinimus dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad praėjusių metų pavasarį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje baltarusis Aleksandras M. pasieniečiui galimai davė 10 JAV dolerių. Pinigus tolimųjų reisų vairuotojas buvo įdėjęs į pasą, kurį K. Stankūnas paėmė patikrinimui. Atgavęs dokumentą vairuotojas pinigų neberado.

Vairuotojas teigė, kad pinigus buvo priverstas duoti, nes kitaip pareigūnai eilėje laukiančias transporto priemones pastato į šoną ir vilkina patikrinimą.

Per pasienio postą praleistas Baltarusijos pilietis apie duotus pinigus iš karto telefonu pranešė Lietuvos pareigūnams – prie posto buvo iškabintas skelbimas, kuriame nurodoma, jog už kyšininkavimą vairuotojai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Pasitikėjimo telefonu paskambinęs Aleksandras M. taip pat padiktavo kupiūros, kurią davė pasieniečiui, numerius.

Su korupcija kovojantys pasienio pareigūnai netrukus atvyko į postą – nors K. Stankūnas neigė paėmęs pinigus, tačiau tarnybinėse patalpose, kuriose buvo surastas pasienietis, pareigūnai rado baltarusio perduotus 10 JAV dolerių.

Vėliau Aleksandras M. patvirtino, kad pinigus buvo įdėjęs į pasą, o jį jau be pinigų atidavė K. Stankūnas.

Po šio įvykio Baltarusijos pilietis dar ne kartą kirto Lietuvos ir Baltarusijos sieną, tačiau vėliau nusprendė postą, kuriame padėjo demaskuoti galimai nesąžiningą pareigūną, nusprendė aplenkti – esą kiti pasieniečiai jam apsunkindavo pravažiavimą.

Piktnaudžiavimu įtartas K. Stankūnas taip pat buvo perkeltas į kitą postą.

Baudžiamąją bylą pradėjus nagrinėti teisme niekaip nepavyko išsikviesti anksčiau laikinai Vilniuje gyvenusio baltarusio – patikrinus duomenis nustatyta, kad greičiausiai jis Lietuvoje jau nebegyvena. Kadangi vairuotojas tyrimo pradžioje nebuvo apklaustas pas ikiteisminio tyrimo teisėją, bylą nagrinėjantis Vilniaus rajono apylinkės teismas nutarė prašyti Baltarusijos teisėsaugininkų pagalbos.

„K. Stankūnas kaltės nepripažįsta, todėl teismas mano, kad būtina apklausti nukentėjusįjį“, – DELFI sakė valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Vilius Paulauskas. Tuo tarpu baudžiamojon atsakomybėn patrauktas K. Stankūnas kaltinimų nekomentavo.

Lietuvos teisinės pagalbos prašymo nagrinėjimas Baltarusijoje gali užtrukti – bylos nagrinėjimą atidėti nusprendęs teisėjas T. Volkovskis pirmąjį posėdį ketina surengti po 4 mėnesių. Tiesa, gali būti, kad per šį laikotarpį Lietuva nesulauks atsakymo, todėl kiti posėdžiai numatyti net iki kitų metų rugpjūčio 14-osios. Senaties terminas šioje byloje baigsis tik 2019-aisiais.

Be to, bylą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi nagrinėjantis teismas nusprendė paskelbti nukentėjusiojo paiešką – jeigu Aleksandras M. kirs Lietuvos sieną, jį turėtų sulaikyti pasieniečiai ir pristatyti į specialųjį teismo posėdį. Jo metu bus siekiama vyrą apklausti – tik nuo baltarusio išsakytos pozicijos turėtų priklausyti bylos baigtis.

Bylos baigtis svarbi ir kaltinimų dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi nepripažįstančiam K. Stankūnui – jeigu teismas pripažins jį kaltu, pareigūnas turėtų netekti pareigūno pensijos (į ją pasienietis ne už ilgo turėtų išeiti). Tiesa, jeigu jis būtų nuteistas jau išėjęs į pensiją, prokurorai sieks, kad jis vis tiek netektų socialinių garantijų.

Prokurorų surašytame kaltinamajame akte teigiama, kad iš Baltarusijos piliečio 10 JAV dolerių dovaną galimai paėmęs pasienietis esą šiurkščiai pažeidė Valstybės tarnybos įstatyme numatytus teisingumo, nesavanaudiškumo, padorumo ir pavyzdingumo principus, taip pat šiame įstatyme numatytas pareigūno pareigas – laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, laikytis etikos principų bei taisyklių, tinkamai atlikti pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas.

Anksčiau kitų dėl analogiškų nusikaltimų bylas išnagrinėję teismai yra konstatavę, kad dėl neteisėtai priimtų pinigų didelės žalos yra patyrusi valstybė – buvo pažeisti valstybės deklaruojami įstatymų viršenybės, teisėtumo, teisingumo, skaidrumo ir lojalumo principai, neužkirstas kelias galimiems teisės pažeidimams, iškraipytos valstybės institucijos (VSAT) funkcijos ir veiklos principai bei diskredituotas valstybės tarnautojo vardas.

Pasak teismo, vairuotojų pasuose ar kituose dokumentuose pašalinius daiktus aptikęs pareigūnas turi juos grąžinti vairuotojui ir paprašyti juos išimti iš kelionės dokumentų.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)