Šiomis dienomis Šiaulių apygardos teisme turėjo būti nagrinėjamas buvusio Šiaulių tardymo izoliatoriaus darbuotojo J.Laurinavičiaus apeliacinis skundas. Posėdis atidėtas paties ieškovo prašymu, nes jis susirgo. J.Laurinavičius nuteistas už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimą, taip pat už neteisėtą disponavimą narkotikais. Nuosprendis dar neįsiteisėjęs.

Pirmosios instancijos teismas pripažino J.Laurinavičių kaltu ir skyrė jam 7800 litų baudą. Tačiau nuteistasis tvirtina, jog yra nekaltas, ir tikisi palankaus aukštesnės instancijos teismo sprendimo. Šiaulietis pasiryžęs įrodyti, kad jo nusižengimai tėra administracinio pobūdžio. "Alus ir telefonas - mano, bet narkotikų jie man neprikiš", - LŽ sakė J.Laurinavičius. Panašius žodžius jis ištarė ir tuomet, kai per darbuotojų apžiūrą patalpoje, kur vyko tikrinimas, už durų buvo rastas užmestas cigarečių pakelis su narkotinėmis medžiagomis. Žodžiai "narkotikų neprikišite" buvo priimti už gryną pinigą - atrodė, tarsi J.Laurinavičius tiksliai žinotų, kas yra numestame pakelyje.

Netikėtas patikrinimas

Incidentas įvyko prieš porą metų birželį. Šiaulių tardymo izoliatoriuje keitėsi darbuotojų pamainos. Anot J.Laurinavičiaus, jis į darbą atsivežė plastikinį butelį alaus - neišgėrė jo su draugu, todėl ir pasiėmė.

Tądien izoliatoriaus patalpose vyko darbuotojų patikrinimas, apie kurį iš anksto žinojo tik viršininkas. Išvydęs, kad bus tikrinamas, J.Laurinavičius neslėpdamas išsitraukė butelį alaus ir pastatė ant stalo, o telefoną padėjo ant kėdės, stovinčios šalia. Vyras tikino, jog tiesiog užmiršo šiuos daiktus palikti uždraustiems daiktams skirtoje patalpoje.

Buvo patikrinti 8 darbuotojai. Tik po pusvalandžio J.Laurinavičių pakvietė administracijos darbuotojai ir paaiškino, kad yra liudytojas, matęs jį išmetant cigarečių pakelį su narkotikais.

Vyras prisipažino, jog alus ir telefonas yra jo, tačiau narkotikų tikrai nenešęs. Vienintelis įrodymas, kad narkotikus per apžiūrą išmetė J.Laurinavičius, liko tikrintojo liudijimas. Daugiau niekas to nepastebėjo.

Įžvelgia susidorojimą

J.Laurinavičiaus nuomone, su juo tiesiog bando susidoroti izoliatoriaus administracija. Esą neparankus darbuotojas - aktyvus Lietuvos pataisos įstaigų profesinės sąjungos narys. "Kaip tik tuo metu planavome viešąją akciją. Ruošėmės eiti į gatvę vilkėdami nuplyšusius darbo drabužius ir simboliškai prašyti žmonių išmaldos. Izoliatoriaus administracija mums neskirdavo naujos aprangos", - pasakojo J.Laurinavičius.

Tokios galimybės nepatvirtina, bet ir neatmeta profesinės sąjungos pirmininkas Tadas Cijūnaitis. "Negaliu komentuoti tyrimo ir teismo, tačiau J.Laurinavičiumi pasitikiu. Jis iš tiesų buvo aktyvus narys, Šiauliuose nemažai ką nuveikęs. Jo dėka pagerėjo darbo sąlygos", - kalbėjo profsąjungos pirmininkas.

T.Cijūnaitis minėjo, kad J.Laurinavičius - ne pirmas profesinės sąjungos narys, su kuriuo galbūt bandoma susidoroti. Šiauliuose buvo nušalinta nuo pareigų viena profesinės sąjungos narė, tačiau po bylinėjimosi ji sugrąžinta atgal.

Šiaulių izoliatoriuje profesinė sąjunga taip pat buvo atskleidusi netinkamą lėšų skirstymo mechanizmą. Didelius priedus prie atlyginimų gaudavo tie, kurie tiesiogiai su suimtaisiais nebendraudavo. O prižiūrėtojų priedai buvo palyginti visai menki. "Netvirtinu, jog J.Laurinavičius yra persekiojamas, tačiau Šiaulių izoliatoriaus viršininkas akivaizdžiai jaučiasi esąs feodalas", - sakė T.Cijūnaitis.

Darbo neatgaus

Pirmosios instancijos teismas pripažino J.Laurinavičių kaltu, tačiau nuteistasis nuosprendį apskundė. "Noriu tik tiek, kad teisėjas atidžiai perskaitytų bylą, - teigė vyras. - Jokio kriminalo nepadariau."

Pašnekovas priminė, jog buvo atlikti DNR, rastos ant narkotikų pakuotės, tyrimai. Nustatyta, kad genotipas priklauso vyrui, tačiau ne J.Laurinavičiui. Kitų patalpoje buvusių žmonių DNR nebuvo tiriama.

J.Laurinavičių labiausiai stebina tai, jog liudytojas, neva matęs, kaip jis išmeta narkotikus, tą akimirką nieko nedarė - nekvietė kitų tikrintojų užfiksuoti pažeidimą. Nuteistajam taip pat keista, kad buvo ištrinta vaizdo kamerų užfiksuota medžiaga. Kamera filmavo ir tas duris, už kurių rasti narkotikai.

Per du situacijos atkūrimo eksperimentus patikrinimo patalpoje žmonės buvo sustatyti skirtingai. O vienintelis liudytojas po kelių mėnesių gavo aukštesnes pareigas. "Ką dar galėjau sakyti, kai man parodė pakelį? Juk cigarečių įsinešti į izoliatorių nedraudžiama. Intuityviai pagalvojau, kad man bandoma prikišti narkotikų laikymą", - gynėsi nuteistasis.

Šiaulių tardymo izoliatoriaus viršininkas Markas Tokarevas pažymėjo, jog narkotikų turintys prižiūrėtojai sučiumpami retai, tačiau tokių atvejų pasitaiko. Pasak jo, telefonai ir narkotinės medžiagos - populiariausia prekė tarp sulaikytųjų.

M.Tokarevas nekomentavo situacijos, bet pasiūlė susisiekti po teismo nuosprendžio. Jis dar pabrėžė, kad galimybė J.Laurinavičiui sugrįžti į tarnybą lygi nuliui. Pareigūnas, bandęs įnešti į tardymo izoliatorių alkoholio ir telefoną, šiurkščiai pažeidė vidaus tvarką. "Galėjo visa tai palikti automobilyje arba tam skirtoje patalpoje", - pridūrė viršininkas.