Lavoną rado praeiviai
Klaipėdos apygardos teismas penktadienį paskelbė, jog 21 metų Paulius Pinikas ir jo bendraamžis Mindaugas Madelis yra kalti dėl bejėgiškos būklės žmogaus nužudymo iš chuliganiškų paskatų. Abiems jaunuoliams paskirta 15 metų laisvės atėmimo bausmė, ją atliekant pataisos namuose.
Bylą kuruojantis Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Aurelijus Stanislovaitis kaltinamiesiems prašė skirti po 16 metų laisvės atėmimo bausmes.
„Byla išties buvo sudėtinga, nes įvykio liudininkų nebuvo, užfiksuotas vaizdo įrašas daug detalių taip pat neatskleidė. Todėl lemtingomis aplinkybėmis tapo ekspertų išvados dėl nužudytojo mirties priežasties ir pačių kaltinamųjų parodymai. Jie vertė kaltę vienas kitam, taip atskleidė daug detalių, kurias reikėjo tikrinti, pagrįsti ekspertų išvadomis“, – po teismo teigė A. Stanislovaitis.
Asocialiai gyvenęs 50-metis klaipėdietis Rolandas buvo nužudytas 2014 metų liepos 21-osios naktį. Jo lavoną prie I. Simonaitytės 27 namo paryčiais rado praeivis, kuris ir iškvietė specialiąsias tarnybas. Iškart konstatuota, jog vyro mirtis yra smurtinė, nes buvo matyti, kad velionis smarkiai sumuštas. Policijos pareigūnai kelis mėnesius ieškojo įtariamųjų žmogžudyste. Anot A. Stanislovaičio, surasti įtariamuosius labai padėjo visuomenė.
Nužudymo priežastis – pasismaginti
P. Pinikas ir M. Madelis buvo suimti 2014 metų spalio pradžioje. Tačiau savo kaltės jie niekada nepripažino, nesigailėjo to, ką padarė.
Jie atsakomybę už Rolando nužudymą vertė vienas kitam. Tačiau ir ikiteisminio tyrimo metu, ir tiriant įrodymus teisme nustatyta, jog tiek P. Piniko, tiek M. Madelio veiksmai yra vienodai svarbūs ir nulėmė Rolando mirtį. Kaltinamieji veikė kaip bendrininkai, todėl jiems abiems ir pareikšti kaltinimai dėl bejėgiškos būklės žmogaus nužudymo iš chuliganiškų paskatų.
Teismas konstatavo, jog M. Madelis priėjo prie ant laiptų pakylos miegančio Rolando ir be jokios priežasties trenkė jam į galvą. Nuo smūgio vyras nukrito ant žemės ir prarado sąmonę. Po kurio laiko įvykio vietoje atsirado ir P. Pinikas.
Teismas konstatavo, jog abu vaikinai demonstravo savo jėgą, nepagarbą žmogui ir mušė bejėgiškos būklės vyrą, kuris negalėjo apsiginti, nes buvo be sąmonės. Jaunuoliai vyrui spardė į galvą, pilvą, kitas kūno vietas, galvą daužė į grindinį. Taip jie esą smaginosi.
Nustatyta, kad į įvairias kūno vietas kumščiais ir kojomis suduota keliolika smūgių, be to, kakle rastos keturios pjautinės žaizdos.
Dėl patirtų galvos, pilvo, kitų daugybinių sužalojimų ir sumušimų Rolandui išsivystė trauminis šokas ir jis mirė vietoje.
Nustatė daugiau „žygdarbių“
2014 metų liepos 20-ąją jau nuo vidurdienio M. Madelis ir P. Pinikas bei dar būrys jų draugų vartojo alkoholį. Vakarop kompanija išsiskirstė, liko tik M. Madelis ir P. Pinikas, kurie vaikščiojo po vadinamąjį I. Simonaitytės gatvės rajoną.
Užfiksuota, kaip P. Pinikas apie 22 val. prie „Sodros“ pastato sumušė nepažįstamą vaikiną – sudavė jam kelis smūgius į veidą. Vaikinas bandė sprukti, todėl P. Pinikas jį vijosi iki artimiausios autobusų stotelės, kur kitam nepažįstamam vyrui taip pat trenkė į veidą.
Dar po kurio laiko P. Pinikas įsivėlė į konfliktą su rusakalbiu vaikinu. Čia taip pat buvo panaudoti kumščiai. Teigiama, jog M. Madelis per šiuos konfliktus buvo tik stebėtojas. Po kurio laiko kompanionai išsiskyrė. M. Madelis namo palydėjo merginą. Kai jis galimai ėjo namo, jo kelyje pasitaikė benamis Rolandas. M. Madelis tikino, kad jį tik pastūmė ir jis nukrito. Dar esą pačiupinėjo galvą, ji nebuvo kruvina.
Nustatyta, jog šiek tiek po vidurnakčio M. Madelis atsiliepė į P. Piniko skambutį. Vaikinai, anot kaltinimo, susitiko prie jau sąmonę praradusio Rolando. Nuo šios vietos abiejų kaltinamųjų versijos išsiskyrė. M. Madelis tikino, jog P. Pinikas žiauriai mušė benamį per galvą, šokinėjo ant pilvo, krūtinės. M. Madelis esą auką dangstė rankomis, bandė atplėšti P. Piniką.
Pastarasis liudijo, jog prieš Rolandą smurtavo M. Madelis, o P. Pinikas stengėsi apginti benamį.
Mirė ir nužudytojo mama
Teismas, skelbdamas nuosprendį, konstatavo, jog viso proceso metu kaltinamieji stengėsi išvengti atsakomybės, todėl nuolat keitė parodymus. Jie kaltę vertė vienas kitam, tačiau toks jų elgesys jiems labiau pakenkė, nei padėjo.
Nustatyta, kad kitą dieną po nužudymo P. Pinikas ir M. Madelis susitarė vienas kito neišduoti, o peilį, kuriuo pjaustė aukos kalą, išmetė į tvenkinį.
Todėl traktuota, kad P. Pinikas ir M. Madelis ne tik nužudė bejėgiškos būklės žmogų iš chuliganiškų paskatų, bet ir veikė bendrininkų grupėje.
Už tai grėsė laisvės atėmimas iki gyvos galvos, tačiau A. Stanislovaitis teigė, jog teisinio pagrindo skirti neterminuotą laisvės atėmimo bausmę nėra, nes abu kaltinamieji anksčiau už nužudymą nėra teisti, be to, gyvybė atimta vienam, o ne keliems asmenims. Todėl jis pasiūlė skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę. Jos vidurkis už tokį nusikaltimą – 14 metų.
Teismas pasisakė, jog už padarytą nusikaltimą, kai kaltinamieji neprisipažįsta, nesigaili, jokių lengvinančių aplinkybių nėra, o sunkinančioji aplinkybė yra ta, jog jaunuoliai buvo neblaivūs, skirtina bausmė turi būti didesnė už vidurkį.
Todėl Klaipėdos apygardos teismas jaunuolius į pataisos namus ir pasiuntė 15-ai metų.
Nuosprendis dar gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui. Kaltinamųjų advokatai jau seniau yra teigę, jog nuosprendį tikrai skųs.
Šioje byloje nukentėjusiąją buvo pripažinta nužudyto Rolando mama Nijolė. Ji buvo prašiusi atlyginti patirtą neturtinę žalą – apie 28 tūkst. eurų. Tačiau moteris mirė paskutinė praėjusių metų dieną, o neturtinės žalos reikalavimas nėra paveldimas, todėl piniginis ieškinys nuo kaltinamųjų pečių nukrito.