Gudrus vagišius ar per neapsižiūrėjimą tik už vieną smulkią prekę pamiršęs susimokėti pirkėjas? Į šį klausimą teks atsakyti Vilniaus miesto apylinkės teismui – sostinės policijos pareigūnai Feliksui K. dar rugsėjo 5-ąją surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą dėl smulkios vagystės iš prekybos centro „Moki-veži“.
Pažeidimo protokole yra nurodyta, vyras prekybos centre praėjo pro kasas nesusimokėjęs už magnetinį jutiklį, kainavusį 7,99 Lt. Tai – smulkusis svetimo turto pagrobimas, už kurį administracinis įstatymas numato baudą nuo 300 iki 700 Lt arba administracinį areštą nuo 10 iki 30 parų.
Anksčiau tik už smulkius Kelių eismo taisyklių pažeidimus (KET) kelis kartus baustas Felikas K. neneigia, kad padarė pažeidimą, tačiau stebisi, jog Lietuvoje neegzistuoja žmogiškasis faktorius – niekam neįdomu, ar žmogus tyčia nesusimokėjo už prekę, ar tiesiog tai pamiršo per neapsižiūrėjimą.
„Suprantu, kad teisiškai esu neteisus – taip, aš praėjau pro kasas, nesusimokėjau, tačiau juk taip bet kam gali nutikti, ir ką – jau vagis?“ – stebėjosi vyras.
Feliksui K. iškeltą administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėja Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Valdas Petraitis. Penktadienio posėdyje turėjo pasirodyti prekybos centro „Moki-veži“ apsaugos darbuotojai, užfiksavę, kaip Feliksas K. praeina pro kasas nesusimokėjęs už magnetinį jutiklį.
Tačiau apsaugininkai taip ir nepasirodė, be to, teismas iš prekybos centro negavo filmuotos medžiagos, kurioje turėjo būti užfiksuota vagystė. Teisėjas nusprendė, kad apsaugininkus į kitą posėdį turės atvesdinti policijos pareigūnai.
„Galvoju išvažiuoti į užsienį“, – paklaustas, ar galės sausio pradžioje pasirodyti teisme, prisipažino Feliksas K.
Jis pasakojo, kad rugsėjo 5-ąją lankėsi prekybos centre, kur pirko įvairių prekių, tarp jų pasiėmė ir magnetinį jutiklį.
„Rankoje turėjau nedidelį portfeliuką, po juo laikiau raktus nuo automobilio ir nuo lentynos paimtą magnetinį jutiklį – nenorėjau jo pamesti, jis labai nedidelis, – sakė Feliksas K. – Kasoje susimokėjau už kitas prekes, gal 150 Lt, ir jau ruošiausi išeiti iš parduotuvės, kai prie manęs priėjo apsaugos darbuotojas ir pareiškė, jog nesusimokėjau už jutiklį. Tik tada pamačiau jį rankoje – visai buvo iškritęs iš galvos. Aš bandžiau aiškinti, jog tai atsitiko netyčia, sakiau, jog susimokėsiu, juk pasielgiau nepiktybiškai, tačiau jie net nesiklausė – eime į kambarėlį“.
Felikso K. teigimu, apsaugininkai netrukus iškvietė policijos pareigūnus: „Ir jie stebėjosi apsaugininkų pozicija, sakė, jog galima reikalą ramiai užbaigti, bet jie ne, rašykite protokolą“.
Vilnietis prisipažino, kad pats anksčiau yra dirbęs apsaugos darbuotoju, todėl žino, kodėl prekybos centro apsaugininkai taip pasielgė.
„Juos spaudžia valdžia – reikia visus bausti kad ir už menkniekį, net jeigu maišelį už keliolika centų pavogs, – sakė Feliksas K. – Jiems reikia, kad būtų sulaikyti vagys, nes jeigu nesulaikai nė vieno vagies, blogai dirbi“.
„Aš nežinau, kaip galiu įrodyti, jog nesu vagis, juk yra žmogiškasis faktorius – taigi matosi, kada yra vagiama, o kada iš tikrųjų žmogus suklysta – nei aš slėpiau tą jutiklį, argi imsiu ir vogsiu už 7 Lt?“ – sakė jis.
Felikso K. bylos nagrinėjimą teismas toliau tęs sausio 8-ąją.