Papildyta: įtariama, kad buvo įvykdytas padegimas. Anot ugniagesių, atvykus, pastato palėpė degė atvira liepsna. Pastatas 3 aukštų, perdanga medinė, stogas skardos. Objektas yra įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Gaisro metu įkrito medinė perdanga tarp 2 ir 3 aukštų, nuardyta 220m² stogo konstrukcijų. Įtariamas padegimas.
BNS praneša, kad Kėdainių savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius anksti ryte apžiūrėjo gaisravietę, tačiau kol kas į dvaro vidų patekti negalėjo.
„Kiek žinome, labiausiai pažeista perdanga, kadangi ji buvo medinė. Specialistai buvo nusivežę droną, stogas pažeistas, bet nesukrypęs, Gaisrininkai neįleido į vidų, dar yra rusenančių židinių“, – BNS sakė A. Kacevičius.
Anot jo, savivaldybė ketina sutvarkyti gaisro padarinius ir dvarą užsandarinti.
„Minimaliai gaisro padarinius sutvarkyti reikės, bent jau užsandarinti, kad lietus, krituliai neardytų. Bus sudarytos komisijos, manau, ir savivaldybės, ir Kultūros paveldo departamento atstovai dalyvaus, spręsime, kiek reikalinga minimalaus to tvarkymo“, – sakė A. Kacevičius.
Jo teigimu, savivaldybė jau ne kartą prašė atsakingų institucijų leidimo šį dvarą įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau leidimo negavo.
„Tas dvaras nenaudojamas jau keliolika metų, tačiau jis sąlyginai geros būklės buvo. Aišku, langai, durys užkalti, kadangi nenaudojamas. Savivaldybė jį prižiūrėjo, deja, vandalizmų didesnių ar mažesnių vis pasitaikydavo, išplėšdavo užkaltas vietas, į vidų labai rūpėdavo įlįsti. Mes ne vieną kartą kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą, ministeriją dėl leidimo privatizuoti tą dvarą, iki šiol jo negavome“, – tvirtino administracijos vadovas.
Institucijos, pasak A. Kacevičiaus, motyvavo, kad „nėra respublikos mastu vizijos, kaip turėtų būti tvarkomi dvarai, norima paruošti bendrą koncepciją“.
Anot jo, buvo atsiradę asmenų, kurie domėjosi galimybe įsigyti dvarą, taip pat būta norinčiųjų jį išsinuomoti, tačiau galiausiai planai liko neįgyvendinti negavus lėšų dvarui tvarkyti.
„Kiekvieno dvaro sutvarkymui, kapitaliniam remontui, reikalingos didelės lėšos. Neturint šaltinių pakankamai sudėtinga atstatyti“, – sakė A. Kacevičius.
Savivaldybė planų rekonstruoti dvarą ir jį pritaikyti kokiai nors veiklai, anot administracijos vadovo, neturi.
Šiandien 05.15 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Kėdainių r. sav., Vilainių sen., Apytalaukio k., Apytalaukio g. dega apleistas dvaras.
Į įvykio vietą išsiųstos Kėdainių ir Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos (informacija apie įvykį perduota Kauno greitosios medicinos pagalbos stočiai).
„Rinkos aikštė“ praneša, kad ugniagesiai, vykdami į įvykio vietą, pastebėjo, jog didelis pastatas dega atvira ugnimi. Iškviestos papildomos pajėgos.
Gesinti gaisro pasiųstos Pramonės, Dotnuvos, Šėtos, Josvainių ugniagesių komandos.
Atskubėję ugniagesiai ėmė malšinti liepsnas, vanduo imamas iš čia pat esančių tvenkinių.
Gesinat gaisrą įgriuvo perdanga, ugniagesiams buvo pavojinga patekti į pastato vidų.
Vanduo liejamas per langus, patekta į pastato vidų. Pastatas gesinamas ir iš Jonavos PGT automobilinio keltuvo.
Išdegė pastato vidus, perdanga, sienos, stogas.
11 val. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad gaisrą pavyko numalšinti. Įvykio vietoje dar dirba ugniagesiai: ardomas metalinis stogas, vandeniu liejama apšiltinimo medžiaga, ardomos sudegusios konstrukcijos. Pasak ugniagesių, gaisras kilo viename rūmų fligelyje, likusį pastatą pavyko išsaugoti.
Kėdainių verslo informacijos centro tinklapyje rašoma: „Dvaras įsikūręs už 5 km į šiaurę nuo Kėdainių, prie Nevėžio intako Alkupio. Pirmą kartą Apytalaukis paminėtas H. Vartbergės „Livonijos kronikoje“ 1371 metais. Nuo XV amžiaus minimas Apytalaukio dvaras.
Dvaro rūmai statyti XIX amžiaus viduryje, vėliau rekonstruoti, turi neorenesansinio stiliaus bruožų. XIX amžiaus antroje pusėje aplink dvarą, išraiškingo reljefo teritorijoje, užveistas mišraus tipo parkas, priešais rūmus įrengtas dekoratyvinis baseinas, o į pietryčius nuo rūmų – tvenkiniai.
Per Antrąjį pasaulinį karą nukentėjo Apytalaukio dvaro rūmai, kurių dalis buvo atstatyta 1954 metais. Iki šiol išlikę neorenesanso dviaukščiai, su triaukščiais šoniniais rizalitais rūmai ir klasicistinių ūkinių trobesių liekanos.
Apytalaukio rūmuose stovėjo senovinis iš ragų padarytų baldų komplektas, kuris 1900 m. pasaulinėje Paryžiaus parodoje laimėjo aukso medalį. 1947 m. pavyko surinkti ir išsaugoti dalį šių unikalių baldų. Šiuo metu jie eksponuojami Kėdainių krašto muziejuje. Rūmai kol kas apleisti.“