Ikiteisminiam tyrimui vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorai. Tyrimą atliko gausios teisėsaugos pareigūnų pajėgos – Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Vilniaus ir Tauragės apskr. VPK bei Kalėjimų departamento pareigūnais.

Tyrimas buvo pradėtas 2019 m. sausį, kai į Palangos miesto policijos pareigūnus kreipėsi 65-erių moteris, nukentėjusi nuo sukčių. Ji nurodė, kad jai į namus paskambino nepažįstamas asmuo, prisistatė policijos pareigūnu, aiškino, kad neva per inkasavimą banke buvo aptikta daug padirbtų pinigų, todėl reikia patikrinti moters namuose turimus pinigus, ar jie esantys tikri.

Į nukentėjusiosios namus atėjęs nepažįstamas asmuo apgaulės būdu išviliojo 700 eurų ir pasišalino. Iš viso per 2019 metus kaltinamieji įvykdė 7 panašaus pobūdžio nusikalstamas veikas Palangoje, Tauragėje ir Plungėje. Jas tęsė ir 2020 metais, įvykdydami dar 7 nusikalstamas veikas Tauragėje, Plungėje, Kėdainiuose bei Kėdainių, Skuodo ir Kretingos rajonuose.

Bylos duomenimis, 2020 m. sausį į Tauragės apskr. VPK kreipėsi 83-ejų metų moteris, nukentėjusi panašiomis aplinkybėmis. Pareigūnams ji pasakojo, kad jai paskambinęs nepažįstamas asmuo taip pat prisistatė policijos pareigūnu, nurodė, kad reikia patikrinti namuose laikomus grynuosius, ar jie nėra padirbti. Atėjęs nepažįstamas vyras apgaulės būdu tąkart pasisavino 600 eurų.

Išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, teismas konstatavo, kad, skambindami galimoms aukoms, nuteistieji prisistatydavo ne tik policijos pareigūnais. 2020 m. balandį Salantuose gyvenančiai 90-mečių sutuoktinių porai paskambinę asmenys prisistatė esantys elektros tinklų darbuotojai, aiškino, kad senoliai už elektros energiją yra atsiskaitę neva padirbtais pinigais, todėl reikia patikrinti visus namuose laikomus pinigus. Atvykęs nepažįstamas vyras pareiškėjams į akis papurškė ašarinių dujų, pagrobė net 31 150 eurų ir pasišalino.

Teismas konstatavo, kad du iš kaltinamųjų, atliekantys laisvės atėmimo bausmes, skambindavo nukentėjusiesiems, prisistatydavo įvairių įstaigų darbuotojais, įtikindavo, kad namuose laikomi pinigai gali būti padirbti ir kad juos būtina patikrinti. Kiti nuteistieji eidavo į pareiškėjų namus ir išviliodavo ar pagrobdavo įvairias pinigų sumas. Nustatyta, kad prie nusikalstamų veikų prisidėjo ir 35 m. moteris, kuriai buvo perduodama dalis iš nusikalstamų veikų gautų pinigų. Moteris pinigus pervesdavo tiek organizuotos grupės organizatoriui, tiek pastarojo nurodytiems asmenims. Skaičiuojama, kad bendra nukentėjusių žmonių patirta žala siekia 77 830 eurų.

Klaipėdos apygardos teismo sprendimu, visi kaltinamieji pripažinti kaltais dėl jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų. Nusikaltimų darymo metu laisvės atėmimo bausmes atliekantiems 40 m. ir 34 m. vyrams teismas skyrė subendrintas 13 metų 4 mėnesių bei 13 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmes. Kitam, 45 m. kaltinamajam, skirta 13 metų nelaisvės. 29-erių ir 25-erių metų vyrai už grotų privalės praleisti po penkerius metus, o moteriai teismas skyrė 2 metų laisvės apribojimo bausmę, įpareigojant vietoj intensyvios priežiūros dalyvauti elgesio pataisos programoje.

Teismas tenkino nukentėjusiųjų civilinius ieškinius dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo už bendrą 81 519 eurų sumą. Iki visiško priteistos turtinės žalos atlyginimo nukentėjusiesiems teismas paliko galioti kaltinamiesiems paskirtą laikiną nuosavybės teisės apribojimą į ne mažiau kaip 40 000 Eur vertės turtą.

Nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją