Tyrimo metu nustatyta, jog 2019 m. pabaigoje elektroninės parduotuvės, prekiaujančios kompiuterine technika, savininkai elektroniniu paštu gavo anoniminį pranešimą su reikalavimu susimokėti, kad nebūtų paviešinti asmens duomenys, pavogti „įsilaužus“ į elektroninę svetainę. To įsitikinimui buvo pateikti pagrobtų duomenų atvaizdai, praneša Kauno apskrities policija.

Atliekant tyrimą nustatyta, kad neteisėtam prisijungimui, duomenų grobimui ir susirašinėjimui buvo naudojamasi anonimiškais, tarpiniais užsienio serveriais, o mokėjimams gauti buvo naudotos svetimos elektroninės pinigų perlaidų priemonės.

Pareigūnams išanalizavus neteisėto piniginio atlygio reikalaujančius elektroninius pranešimus, sisteminius poveikį patyrusios interneto svetainės duomenis ir atlikus elektroninės informacijos paieškos veiksmus, buvo gauti duomenys apie galimo „įsilaužėlio“ naudojamą pseudonimą, kuris buvo papildomai panaudotas keliuose elektroniniuose šaltiniuose.

Atlikus informacijos paieškos ir kitus tyrimo veiksmus, išanalizavus ir susisteminus gautus duomenis, nustatytas niekur nedirbantis, 20 metų Tauragės apskrities gyventojas, kurio gyvenamojoje vietoje pareigūnai atliko kratą. Nors nustatyti galimą įtariamąjį šiek tiek užtruko, o ir pastarasis iš savo naudojamų įrenginių siekė sunaikinti (ištrinant) informaciją, susijusią su įvykdyta veika, tačiau, atlikus kratų metu paimtų informacinių įrenginių tyrimą, iš atstatytos informacijos bei išanalizavus byloje surinktus duomenis, jų visuma buvo pakankama pagrindžianti galimą įtariamojo kaltę dėl neteisėto prisijungimo ir poveikio informaciniai sistemai, turto prievartavimo ir programinės įrangos, pritaikytos įsilaužti į elektroninius resursus, disponavimu.

Tyrimo metu nusikalstamai veikai vykdyti panaudota kompiuterinė įranga paimta ir konfiskuotina.

Po atlikto tyrimo įtariamasis, suprasdamas atsakomybės neišvengiamumo principą, pasinaudodamas savo gebėjimais, pradėjo savanoriškai pranešti savininkams apie nustatytas jų valdomų interneto svetainių saugumo spragas ir galimus pažeidžiamumus.

Nepaisant to, jaunam vyrui gresia baudžiamoji atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 181 str. 1d. (turto prievartavimas), 198 str. 1 d. (neteisėtas elektroninių duomenų perėmimas ir panaudojimas), 198-1 str. 1 d. (neteisėtas prisijungimas prie informacinės sistemos), 198-2 str. 2 d. (Neteisėtas disponavimas įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis).

Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)