Prostitučių paslaugas renkasi įprastą gyvenimą gyvenantys švedai
„1999 m. prostitucija Švedijoje buvo kriminalizuota, tačiau nuspręsta bausti ne moteris, bet jų paslaugų pirkėjus. Toks sprendimas nebuvo priimtas per vieną naktį. Tai ilgalaikių tyrimų, seminarų, diskusijų rezultatas. Tyrimai rodė, kad daugelis prostitucijos versle atsidūrusių moterų praeityje buvo patyrusios seksualinę prievartą, kilusios iš sudėtingų šeimų, taigi jų gyvenimas buvo dramatiškas, ne viena jų turėjo psichikos ligą, priklausomybę nuo narkotikų. Būtent todėl nuspręsta didesnę atsakomybę užkrauti vyrams, kurie perka šių gyvenimo nuskriaustų moterų paslaugas, o joms suteikti šansą atsisakyti prostitucijos. Jeigu jos būtų baudžiamos, tai padaryti joms būtų labai sunku. Tuo tarpu daugelis sekso paslaugas perkančių vyrų, kaip rodo studijos, turi šeimą, vaikų, darbą, pastovias pajamas, namą arba butą, gyvena įprastą kasdienį gyvenimą“, - pasakojo Švedijos Nacionalinio policijos departamento atstovė Kajsa Wahlberg.
Beje, prieš šio įstatymo įsigaliojimą net 13,6 proc. švedų vyrų teigė kada nors pirkę prostitutės paslaugas, tuo tarpu 2008 m. jų buvo 7,8 proc. Pasikeitė požiūris ir į patį įstatymą. 1996 m. 67 proc. švedų buvo prieš šių paslaugų kriminalizavimą, šiuo metu 70 proc. palaiko įstatymą. Ypač jį remia jauni žmonės.
Bene didžiausia įstatymo nauda policijai – kad prostitutės nebijo bausmės, todėl kontaktuoja su pareigūnais, teikia informaciją apie kitokias veiklas, vykstančias jų akiratyje (narkotikų, lošimų verslą ir pan.), dažniau kreipiasi į policiją, jei atsiduria bėdoje. „Galbūt moteris iš Rumunijos sąvadautojams lengviau prigąsdinti, bet lietuvės, kitos rytų europietės yra labiau išprususios“, - sakė pašnekovė.
Jauni sąvadautojai iš Lietuvos Švediją atrado 2011 m.
Pastarąjį dešimtmetį Švedijoje dominavo prostitutės iš Estijos, Rusijos, taip pat iš Lenkijos, Vengrijos, Čekijos, tačiau prieš porą metų metų plūstelėjo rumunės ir lietuvės.
Anot jos, merginos paprastai žino, kur važiuoja, tačiau jos būna suklaidintos dėl sąlygų. Joms sakoma, kad uždirbs tam tikrą pinigų sumą, tačiau atvykusios suvokia, kad situacija visai kitokia. Prekeiviai merginas prigąsdina, kad jos turi atidirbti skolą už kelionę į Švediją, grasina, kad jeigu merginos nepaklus, jie paskleis žinią apie jų veiklą gimtinėje, o tai joms kelia didžiausią baimę. Jos jaučia gėdą, kaltina save, kodėl buvo tokios kvailos, tačiau tampa visiškai priklausomos nuo jas atvežusių vyrukų ir nemano turinčios pasirinkimą.
Kartais moterys iš Lietuvos ar Estijos atvyksta be sąvadautojo ir nori verstis prostitucija savarankiškai, tačiau tai labai sunku, kadangi jos greitai atrandamos ir šantažu ar kitais būdais pririšamos.
Kartais klientais įsimyli prostitutes ir jas gelbėja
Pasak K. Wahlberg, norint sumažinti prostitucijos mastus, Švedijos mokyklose aktyviai vykdomos įvairios programos, kovojančios su ir šioje šalyje egzistuojančiu požiūriu, kad prostitucija yra lengvas pragyvenimo šaltinis. Paaugliai mokomi, kaip apsisaugoti internete, jiems aiškinama, kodėl prostitucijos veikla kriminalizuota.
„Įdomu, kad prostitutės iš kitų šalių teigia, kad švedai vyrai mielesni, jie tiek nesidera dėl kainos, yra labiau diskretiški nei, tarkime, vyrai Vokietijoje, Nyderlanduose. Pastarosiose šalyse, kuriose prostitucija legalizuota, klientai labiau smurtauja. Tuo tarpu švedai nenori atkreipti į save dėmesio, stengiasi moterį palikti taip, kad ji nesiskųstų dėl jų. Taigi paslaugų legalizavimas nesuteikia moterims saugumo. Vienoje Australijos valstijoje, kurioje ilgai buvo legalizuota prostitucija, išaugo viešnamių skaičius, sustiprėjo konkurencija tarp jų, todėl, norėdami pritraukti pirkėjus, jie turėjo pasiūlyti kuo įvairesnių paslaugų, o tai sukėlė daugiau smurto prieš moteris“, - sakė pareigūnė.
Beje, su policija kartais susisiekia ir pirkėjai, jeigu jie jaučia, kad mergina atsidūrusi bėdoje. Yra atvejų, kai jie įsimyli prostitutes. „Man pačiai teko tirti tokį atvejį – tikiuosi, kad jie iki šiol kartu, nes jis atrodė labai įsimylėjęs. Aišku, vyrai neprisipažįsta, kad pirko jų paslaugas, tačiau tai būna galima išskaityti tarp eilučių“, - pasakojo K. Wahlberg.
Gatvės prostitucija miršta, internete – klesti
Pastaruoju metu prostitucijos verslas gerokai pasikeitęs. Gatvės prostitucija praktiškai miršta. Štai prieš gerą dešimtmetį kasnakt gatvėje dirbdavo iki 80 moterų kasdien, dabar – vos 10-15. Prostitucija keliasi į internetą, kuriame reklamuojamos sekso paslaugas teikiančios merginos. Tačiau čia jos policijai taip pat prieinamos, kadangi pareigūnai taip pat gali paskambinti nurodytais telefonais. Paprastai moteris atsiliepia ne pati, nes nekalba angliškai, todėl bendrauti tenka su sąvadautoju.
Pernai iš 83 veikų, susijusių su prostitucija, buvo nuteisti 24 sąvadautojai, tuo tarpu iš 759 įtartų pirkėjų bausmės neišvengė 450. Beje, Švedijoje nelegalu ne tik pirkti sekso paslaugas pačiam, bet ir padėti jas įsigyti kitam, pavyzdžiui, dovanoti draugui gimtadienio proga, todėl pasitaiko atvejų, kai nubaudžiami ir šie „geradariai“.
Policijos darbo metodai
„Kalbant apie prostituciją, reikia liesti du aspektus. Vienas iš jų – lyčių lygybė. Sekso paslaugų pirkimą draudžiantis įstatymas nebuvo priimtas per naktį, tai buvo daugybės metų diskusijų rezultatas. Buvo nuspręsta, kad modernioje, lyčių lygybės pagrindu kuriamoje visuomenėje moterys ir vaikai negali būti nei parduodami, nei perkami. Yra nepriimtina, kad aš, vyras, galiu eiti į gatvę, pirkti moterį pusvalandžiui ir daryti su ja, ką noriu.
Antrasis aspektas susijęs su aukos sąvoka. Mes matome, kad didžioji dauguma moterų, besiverčiančių prostitucija, tai daro ne todėl, kad joms tai atrodo patrauklu ir malonu ar kad jos taip suvokia savo seksualumą. Jos tai daro todėl, kad jaučia neturinčios kito pasirinkimo – dėl prekeivių apgavystės, skurdo, priklausomybės nuo narkotikų ar alkoholio. Darančios tai iš pertekliaus – absoliuti mažuma. Taigi mes prostitutes laikome aukomis, kurios kasdien patiria vienokį ar kitokį smurtą ir kurioms reikia pagalbos. Ir tai svarbiausia priežastis, kodėl mes nekriminalizavome sekso pardavimo“, - kolegei antrino su gatvės prostitucija dirbantis Simonas Häggströmas.
Gatvėje pareigūnai dirba labai operatyviai. Tarkime, viešbutis praneša apie įtarimus, kad jų patalpose teikiamos sekso paslaugos. Atvykę pareigūnai klausosi už durų, kol vyksta derybos dėl kainos ir paslaugų. Kai prasideda seksas, apie jo vidurį įeinama vidun, kad pirkėjas būtų užtiktas su įrodymais. Tuo tarpu A. Martin skyriaus metodai švelnesni. Vieta, kurioje užsiimama prostitucija, stebima iš lauko. Ateinantys ir išeinantys vyrai fotografuojami, o tuomet jiems išsiunčiamas kvietimas atvykti į policiją. Paprastai jie neigia buvę nurodytoje vietoje, bet kai parodomos nuotraukos, dažniausiai prisipažįsta, kadangi vengia aiškinimosi teisme. Mat tai normalūs vyrai, turintys darbus, šeimas, vaikų, įprastą kasdienį gyvenimą, norintys šį įvykį nuslėpti nuo šeimos.
Pareigūno teigimu, nors paprastai išskiriama prievartinė prostitucija, kai moteris tampa prekybos žmonėmis auka, ir prostitucija laisva valia, Švedijoje egzistuoja nuostata, kad moterys niekada šio kelio nesirenka laisva valia.
Anot jo, Švedijoje prostitucija besiverčiančios moterys žino, kad gali kreiptis pagalbos į policija ir nebus čia žeminamos. „Mes sulaukiame daug skambučių, laiškų iš prostitučių, kurios praneša apie smurtaujančius klientus. Žinia, pardavinėti sekso paslaugas yra labai pavojinga, nesvarbu kokius įstatymus turėtume, smurto šioje srityje visada bus. Visgi po įstatymo įsigaliojimo smurto atvejų nepadaugėjo, taip pat išvengėme pavienių prostitučių nužudymo atvejų. Mat klientai stengiasi būti draugiški ir diskretiški, rečiau nesumoka už paslaugas, jie nori palikti moterį taip, kad ji neskambintų po vizito į policiją. Jie žino, kad šioje situacijoje pirkėjas užsiima nelegalia veikla, tuo tarpu pardavėjas – ne“, - pasakojo S. Häggströmas.