Anglija.lt domėjosi, kokios savigynos priemonės yra legalios JK.

Kuo gintis nuo užpuolikų?

Didžiosios Britanijos didieji miestai gali būti gana pavojingi, labiausiai tamsiu paros metu. Nors apiplėšimų gatvėje skaičius per pastaruosius metus sumažėjo 10 proc. (2014 m. birželio mėn. duomenimis), tačiau didžiuosiuose miestuose pavojus būti užpultam išlieka. 47 proc. visų Britanijoje registruotų apiplėšimų yra įvykę Londone, 19 proc. – Mančesteryje.

Nors apiplėšimų gatvėje skaičius sumažėjo, tačiau daugiau pranešama apie seksualinius nusikaltimus. Per praėjusius metus buvo užregistruota 21 proc. daugiau seksualinių nusikaltimų, tarp jų – ir užpuolimų gatvėje, nei ankstesniais metais.

Vien pažiūrėjus į nusikaltimų statistiką, norisi turėti priemonių, kurios padėtų apsaugoti save ir savo turtą. Tačiau kad nepakliūtum į bėdą, turėdamas įstatymų draudžiamas savigynos priemones, turi žinoti, kuo yra legalu gintis ir kada įstatymai nebe tavo pusėje.

Pipirinių dujų balionėlio – negalima

JK įstatymai draudžia įsigyti, turėti arba naudoti pipirinių dujų balionėlius. Anglijoje šie daiktai yra klasifikuojami kaip pavojingi ginklai. Turėdamas tokį balionėlį rizikuoji būti mažų mažiausia nubaustas pinigine bauda.

Tačiau yra legalių alternatyvų, kaip apsiginti nuo užpuolikų. Vadinamieji savigynos purškikliai (angl. „self defence sprays“) yra visiškai legalūs ir juos galima užsisakyti internetu ar nusipirkti parduotuvėje. Šis purškiklis yra labai panašus į minėtąjį dujų balionėlį, tačiau jo sudėtyje nėra jokių nelegalių medžiagų.

Šiame purškiklyje yra lipnus skystis, panašus į želę, ryškiai raudonos spalvos. Papurškus juo tiesiai į užpuoliko akis, jis bus priverstas užsimerkti ir prasivalyti akis – tai gali būti tos reikalingos sekundės, kai gali pabėgti į saugią vietą ir iškviesti policiją.

Šiuo purškalu apipurkšti užpuoliką galima iš atstumo – purškalas veikia iki keturių metrų. Jame esantys dažai ant užpuoliko kūno ir drabužių išsilaikys iki septynių dienų, ir tai gali padėti policijai greičiau jį sugauti.

Didžiojoje Britanijoje draudžiami ne tik dujų balionėliai, bet ir tazeriai – elektrošokai. Už tokio daikto turėjimą tikėtina bausmė yra lygtinumas arba viešieji darbai (pagal Karališkosios prokuratūros tarnybos informaciją).

Šalyje draudžiama viešoje vietoje turėti peilį – nebent tam būtų pateisinama priežastis (pavyzdžiui, peilis, kaip darbo įrankis, arba nešiesi jį supakuotą, ką tik nusipirkęs iš parduotuvės). Tačiau JK įstatymai nedraudžia turėti kišeninį sulenkiamą peiliuką. Jį turėti gali kiekvienas, vyresnis nei 18 metų, ir peiliuko ašmenys negali būti ilgesni kaip 3 coliai (apie 7,5 cm).

Turėti ginklą – privilegija

Ginklų kontrolė Didžiojoje Britanijoje yra viena griežčiausių pasaulyje. Ginklo turėjimas šalyje laikomas privilegija, o ne teise, tad norint gauti leidimą šaunamajam ginklui, turėsi praeiti sudėtingą procedūrą. Tavo tinkamumą turėti ginklą įvertins specialistai – ar nekeli grėsmės visuomenei ir ar turi priežastį turėti ginklą. Ginklams leidimus išduoda policija, atlikusi patikrinimus dėl ankstesnių teistumų, apklaususi asmenį, norintį turėti ginklą, aplankiusi jo namus, gavusi rekomendacinių laiškų, susisiekusi su jo šeimos gydytoju.

Daugiau informacijos apie leidimus ginklams ir jų kainas galima rasti naujausiame ginklų kontrolės gide, paskelbtame šių metų spalį.

Turint šaunamąjį ginklą be leidimo, taikoma minimali kalėjimo bausmė. Tai reiškia, kad pripažinus asmenį, turėjusį ginklą be leidimo, kaltu, jis automatiškai bus siunčiamas į kalėjimą. Minimali bausmė yra penkeri metai laisvės atėmimo vyresniems nei 18 metų ir treji metai laisvės atėmimo 16 ir 17 metų asmenims. Ši minimali bausmė galioja už šaunamųjų ginklų turėjimą, kurie yra išvardyti Šaunamųjų ginklų įstatymo 5 skyriuje (angl. „Section 5 Firearms Act 1968“), kurį rasi čia.

Ginti namus – tavo teisė

Dar vienas klausimas apie savigyną, kuris netyla ir valdžios posėdžiuose – jei sužeidi į tavo namus įsilaužusį vagį, ar gali būti apkaltintas?

Jei namo šeimininkas užmuša ar sunkiai sužeidžia į jo namus įsilaužusį vagį, ar jis gali būti apkaltintas žmogžudyste ar sunkiu kūno sužalojimu? Nors teisme kaip savo gynybą jis gali naudoti tai, kad smurtą prieš kitą asmenį jis panaudojo gindamas save ir kitus žmones, tačiau jam vis tiek reikėtų iškęsti teismo procesą.

Pastaraisiais metais ši sistema keičiasi, jau buvo atvejų, kai asmenims, gynusiems savo namus ir sužeidusiems įsilaužėlius, kaltinimai pareikšti nebuvo. Vienintelė sąlyga yra ta, kad jėga, panaudota namo šeimininko prieš įsilaužėlį, turi būti pagrista (angl. „reasonable“).

Tačiau jei jėga, kurią naudoji prieš įsilaužėlį, yra neproporcinga pavojui (angl. „ grossly disproportionate“), kurį jis kelia tau ir tavo šeimai, kaltinimai bus pareikšti. Pavyzdžiui, jei įsilaužėlis neginkluotas, o tu prieš jį panaudoji ginklą, arba jis yra be sąmonės ir tu toliau prieš jį smurtauji – tokiais atvejais tai nebus laikoma savigyna.

Pagal Karališkosios prokuratūros tarnybos (angl. „Crown Prosecution Service“) pateikiamus atsakymus, asmuo neprivalo laukti, kol bus užpultas įsilaužėlio, kad galėtų panaudoti jėgą prieš jį. Jei esi savo namuose ir baiminiesi dėl savo ir artimųjų saugumo, pagal įstatymus gali panaudoti jėgą prieš į tavo namus įsilaužusį asmenį.

Tačiau jei įsilaužėlis pabėgs ir tu jį vysiesi, tai jau nebebus savigyna. Nors pagal įstatymus yra leidžiama naudoti pagrįstą jėgą tam, kad atgautum savo nuosavybę arba kad sulaikytum asmenį, kol atvyks policija, tačiau sukėlęs rimtesnių sužalojimų įsilaužėliui jau nebe savo namuose, rizikuoji būti apkaltintas.