„Policijos misija yra ginti, saugoti ir padėti Lietuvos žmonėms. Siekiant mažinti nukentėjusiųjų nuo sukčių gyventojų skaičių šalyje, imamės visų įmanomų priemonių šiai problemai spręsti. Edukacija didina žmonių sąmoningumą – suprasdami galimas grėsmes, jie patys gali būti budresni, atpažinti potencialius sukčių veiksmus. Senjorai, ypač vieniši, yra viena labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių.
Startuojame su kampanija, kurios pagrindinis tikslas ir yra edukuoti būtent juos, suteikti jiems kuo platesnę informaciją apie sukčiavimų atvejus. Partnerystė su Lietuvos paštu itin svarbi. Lietuvos pašto darbuotojai kasdien pasiekia tūkstančius senjorų ir gali padėti perduoti svarbią žinutę net tiems, kurie gyvena atokiausiose vietovėse“, – sako Vilniaus apskrities policijos Prevencijos poskyrio viršininkė Enida Adomaitienė.
Anot jos, neretai sukčiai iš senjorų išvilioja pinigus apsimesdami pareigūnais ar banko darbuotojais. Paskambinę telefonu jie praneša neva pensija išmokėta netikrais pinigais, todėl prašo nedelsiant pateikti turimas santaupas netrukus atvyksiančiam pareigūnui, kuris tuoj pat ir atvyksta. Viskas vyksta itin greitai, pagyvenusiam žmogui nespėjus apie tai papasakoti artimiesiems ar kaimynams.
Pasak policijos atstovės, vienu atveju nukentėjusysis sukčiams atidavė daugiau nei 10 tūkst. eurų, kitais atvejais išviliotos sumos siekia nuo 1 iki 5 tūkst. eurų.
„Kai kuriems senjorams esame kur kas daugiau nei kasdien laikraštį pristatantis laiškininkas – neretai būname vieninteliai, su kuriais jie gali bent trumpai pasišnekėti, pašto darbuotojai pas juos sutinkami kaip šeimos nariai. Jaučiame atsakomybę ne tik užtikrinti kokybiškas pašto paslaugas, bet ir, esant galimybei, padėti gyventojams. Pašto darbuotojai taip pat šviečiami apie galimus sukčiavimų atvejus. Bendradarbiaudami su policija pristatysime senjorams svarbią informaciją ne tik rašytiniu, bet ir gyvu žodžiu. Tikime, tai gali padėti senjorams apsisaugoti nuo sukčių“, – sako Lietuvos pašto Saugos ir prevencijos departamento vadovas Andrius Varnelis.
Lietuvos paštas užtikrina, kad laiškininkai pensijas ir kitas išmokas pristato tikrais, nepadirbtais pinigais. Nei policijos pareigūnai, nei kiti asmenys neina į namus ir netikrina pašto darbuotojų išmokėtų pinigų kupiūrų, todėl tokiems asmenims paskambinus telefonu, reikia su jais nutraukti pokalbį arba tiesiog pasakyti, kad grynųjų pinigų namuose neturite, jiems atėjus į namus, jokiais būdais neatidaryti durų ar juo labiau neduoti jiems tikrinti pinigų.
Taip pat perspėjama, kad senjorai turėtų būti budrūs ir neatidaryti durų asmenims, teigiantiems, kad jie renka aukas ar siūlo paslaugas. Svarbu niekam neatskleisti prisijungimo prie interneto banko duomenų ‒ nei pareigūnai, nei banko darbuotojai šių duomenų niekada neprašo.