Balandžio 3 d. Panevėžio apygardos teismas pripažino nepilnametį Pasvalio rajono gyventoją kaltu dėl motinos sugyventinio nužudymo ir skyrė jam 4 metų laisvės atėmimo bausmę. Netrukus pilnametystės sulauksiančiam jaunuoliui bausmę paskirta atlikti pataisos namuose.
Teismas praneša, kad bylos duomenimis, 2014 m. birželio 3 d. ryte nepilnametis vaikinas, parėjęs namo iš mokyklos, dėl asmeninio nesutarimo ir pykčio, du kartus šovė lovoje gulinčiam savo patėviui į nugarą ir tokiu būdu jį nužudė.
Jaunuolis taip pat pripažintas kaltu dėl nelegalaus ginklo, kurį panaudojo nušauti patėviui, įgijimo, laikymo ir gabenimo.
Iš karto po įvykio vaikinas pats paskambino į policiją ir pranešė apie padarytą nusikaltimą.
Tiek ikiteisminio tyrimo, tiek bylos nagrinėjimo teisme metu kaltinamasis visiškai pripažino savo kaltę, teigė taip pasielgęs dėl to, kad patėvis nuolat smurtavo prieš jo mamą, mušė ją ir tą rytą, taip pat engdavo ir necenzūriniais žodžiais plūsdavo jį bei brolį.
Teismas pažymėjo, kad nepaisant to, kad kaltinamasis teigė neketinęs žudyti nukentėjusiojo, tik norėjęs, kad jis išeitų iš namų ir baigtųsi nuolatiniai konfliktai, užgauliojimai ir įžeidinėjimai, nusikaltimas buvo padarytas tyčia.
Teismo įsitikinimu, tą įrodo tai, kad nuo konflikto iki nužudymo buvo praėjęs laiko tarpas, nukentėjusysis neblaivus miegojo lovoje ir tuo metu jokios realios grėsmės kaltinamojo ir kitų asmenų sveikatai ar gyvybei nebuvo. Teismas taip pat konstatavo, kad būdamas normalaus protinio išsivystymo ir pakaltinamas, kaltinamasis turėjo suvokti, kad du kartus iš gana arti šovus į gulintį nukentėjusįjį, neabejotinai atsiras sunkių padarinių.
Tačiau teismas pripažino tris kaltinamojo nepilnamečio atsakomybę lengvinančias aplinkybes – vaikinas prisipažino padaręs nusikaltimą ir padėjo išaiškinti įvykio aplinkybes, jo atsakomybę lengvina ir tai, kad nukentėjusysis prieš nepilnametį, jo brolį ir motiną nuolat vartojo psichologinį smurtą, prieš motiną – kartais ir fizinį, ir tai paskatino kaltinamąjį nusikalstamiems veiksmams. Trečioji atsakomybę lengvinanti aplinkybė – rizikingas paties nukentėjusiojo elgesys. Smurtaudamas nukentėjusysis turėjo ir galėjo numatyti, kad netinkamas jo elgesys paskatins kaltinamąjį nusikalsti.
Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į tai, kad už nužudymą Baudžiamasis kodeksas numato vienintelę bausmės rūšį – laisvės atėmimą. Teismo įsitikinimu, tokia bausmė, įvertinus visas bylos aplinkybes, šiuo atveju neprieštarauja teisingumo principui.
Spręsdamas bausmės trukmės klausimą teismas vadovavosi ir bausmių skyrimo nepilnamečiams ypatumais (nepilnamečiui už nužudymą skiriama laisvės atėmimo bausmė nuo 3,6 iki 10 metų) ir atsižvelgė į kaltinamojo atsakomybę lengvinančias aplinkybes, į sunkinančių atsakomybę aplinkybių nebuvimą, į tai, kad miestelio bendruomenė, mokyklos administracija, parapijos klebonas jį charakterizuoja kaip draugišką, ramaus būdo, paslaugų, neturintį žalingų įpročių, dalyvaujantį katalikiško jaunimo veikloje jaunuolį.
Įvertinęs visas šias aplinkybes ir tai, kad padarytas labai sunkus nusikaltimas, sukėlęs nepataisomas ir negrįžtamas pasekmes – atimta žmogaus gyvybė, nusikaltimas padarytas vienu iš pavojingiausių būdų – panaudojant šaunamąjį ginklą, šauta du kartus į beginklį, girtą ir miegantį bei negalintį pasipriešinti nukentėjusįjį, teismas sprendė, kad kaltinamajam turi būti skirta laisvės atėmimo bausmė, artima minimaliai (minimali bausmė nepilnamečiui yra 3,6 metų).
Teismas taip pat pažymėjo, kad kaltinamojo šeimoje vykę konfliktai, kuriuos provokuodavo nukentėjusysis, galėjo būti sprendžiami teisiniais būdais, t. y. kreipiantis į policiją dėl smurto artimoje aplinkoje, pasirenkant gyvenimą atskirai ir kt.
Panevėžio apygardos teismo nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.