Žinią apie legendinio kontrabandininko mirtį portalui „15min“ patvirtino V. Karaliaus sūnus.

Buvęs pareigūnas Vilius Karalius po tarnybos policijoje tapo vienu didžiausių cigarečių kontrabandos organizatorių Lietuvoje.

2022 m. Lietuvos apeliacinis teismas skyrė V. Karaliui už kontrabandą skyrė 6 metų laisvės atėmimo bausmę, bet pernai gegužę buvo lygtinai paleistas į laisvę. Didelės apimties byloje už 2009-2010 m. padarytus nusikaltimus buvo teisiami 24 žmonės, tarp jų ir buvę muitininkai.

Bylos duomenimis, per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršija 10 mln. Eur. Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų.

Nustatyta, kad neteisėtai pergabenti rūkalus padėjo muitinės pareigūnai – bendra kyšių, kurie buvo perduoti Baltarusijos ir Lietuvos muitinės pareigūnams, praleidusiems be muitinio tikrinimo cigaretes vežusius vilkikus, suma viršija 80 tūkst. Eur.

V. Karalius prieš keliolika metų kalėdamas Lukiškių kalėjime buvo vedęs tuomečio Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko Arvydo Gudo dukrą. O dar 2003 m. Lietuvoje buvo kilęs skandalas, kurio metu paaiškėjo, kad V. Karalius, pasinaudodamas savo draugyste su teisėjo dukra, per šį darė įtaką sprendimams dėl kontrabandininkų paleidimo į laisvę: teismui vadovavęs V. Karaliaus uošvis skambindavo savo kolegoms į Biržus ir Panevėžį dėl sulaikytų įtariamųjų paleidimo į laisvę. Vėliau šie teisėjai neteko darbo.

Dar 2009 m. Vilniaus apygardos teismas V. Karalių išteisino dėl nusikalstamo susivienijimo subūrimo ir vadovavimo, tačiau pripažino kaltu dėl didelio kiekio rūkalų kontrabandos. Už tai jam buvo skirta 2 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Šios bausmės jis neatliko – vėliau teismas jį lygtinai paleido į laisvę.

Tąkart prokurorai buvo nustatę, kad grupuotės nariai, besiversdami cigarečių kontrabanda, Latvijoje, Lietuvoje ir Kaliningrado srityje, buvo įkūrę tarptautiniais pervežimais užsiimančias cigarečių kontrabandai gabenti naudotas priedangos firmas, plėtojo konspiracinių sandėlių, kuriuose buvo perkraunami ir laikomi kontrabanda į Lietuvą įvežti stambūs didelės vertės cigarečių kroviniai, tinklą.

Kontrabandai gabenti buvo sukurtas visas gabenimo įrankių ir priemonių technikos parkas. Per Vakarų Europos šalis gabenant didelės vertės cigarečių krovinius kontrabandą vežę vilkikai buvo stebimi ir siekiant užtikrinti jų saugumą lydimi specialiais nusikalstamo susivienijimo veikloje naudotais lengvaisiais automobiliais.

Pasak prokurorų, kontrabanda kaltinti nusikalstamo susivienijimo nariai turėjo ryšių ir teisėsaugos bei muitinės institucijose.

Kai Valstybės saugumo departamento ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai 2002-ųjų pradžioje sulaikė kontrabanda į Lietuvą ir iš jos į Vakarų Europos šalis gabenamus didelės vertės cigarečių krovinius, siekiant gauti informaciją apie planuojamas cigarečių kontrabandos sulaikymo operacijas, grupuotės nariai užmezgė ir palaikė ryšius su aukštas pareigas ėjusiu Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnu.

Be to, siekdama išvengti nusikalstamo susivienijimo veiklos išaiškinimo ši grupuotė per tarpininkus rinko duomenis apie VSD pareigūnų atliekamą operatyvinį grupuotės veiklos tyrimą ir ne kartą pateikė tyrėjams klaidinančias tyrimo versijas pagrindžiančius dokumentus.