Pasieniečio baudžiamąją bylą išnagrinėję teisėjai konstatavo, kad, nors Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų darytame slaptame vaizdo įraše ir nesimato, jog pasienietis iš vairuotojų paima pinigus, tačiau liudytojais apklausti vairuotojai „besąlygiškai patvirtino, jog nusikaltimų padarymo dienomis, kirsdami Lietuvos Respublikos sieną, pasieniečiui pateikė savo pasus, kuriuose buvo pinigai, o, atgavę dokumentus, pinigų jau nerado“.

S. Pampuška buvo nuteistas už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, kai iš penkių vairuotojų priėmė dovanas, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusias su jo pareigų atlikimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Bylos duomenimis, Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pateikdami dokumentus patikrinimui vilkikų vairuotojai į savo dokumentus įdėdavo pinigų – juos pareigūnas pasiimdavo. Nustatyta, kad pasienietis iš keturių vairuotojų paėmė po 100, o iš dar vieno – 50 rublių.

Pasak teismo, pasienietis šiurkščiai pažeidė Valstybės tarnybos įstatyme numatytus teisingumo, nesavanaudiškumo, padorumo ir pavyzdingumo principus, taip pat šiame įstatyme numatytas pareigūno pareigas – laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, laikytis etikos principų bei taisyklių, tinkamai atlikti pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas.

„Neteisėtai priėmus pinigus, didelės žalos patyrė valstybė, nes buvo pažeisti valstybės deklaruojami įstatymų viršenybės, teisėtumo, teisingumo, skaidrumo ir lojalumo principai, neužkirstas kelias galimiems teisės pažeidimams, iškraipytos valstybės institucijos – VSAT – funkcijos ir veiklos principai bei diskredituotas valstybės tarnautojo vardas, tai yra piktnaudžiavo tarnybinė padėtimi, siekdamas turtinės naudos“, – apkaltinamajame nuosprendyje pabrėžė teismas.

Pasak teismo, viename slapta darytame įraše buvo užfiksuota, kaip pasienietis „paima iš vairuotojo dokumentus dešine ranka, iš pateikto vairuotojo paso išima popierinį šlamantį daiktą, panašų į popierinę piniginę kupiūrą ir jį suspaudžia tos pačios rankos delne“.

Teismas mano, kad vaizdo įrašuose užfiksuoti daiktai, kuriuos pareigūnai įvardijo kaip „popierinis šlamantis daiktas“, „popierinė piniginė kupiūra“, neprieštarauja vilkikų vairuotojų parodymams, jog jie į dokumentus buvo įdėję ne ką kitą, o pinigus.

Pasak teismo, vairuotojų pasuose ar kituose dokumentuose pašalinius daiktus aptikęs pareigūnas turi juos grąžinti vairuotojui ir paprašyti juos išimti iš kelionės dokumentų. „Tuo tarpu vaizdo įrašuose nėra nufilmuota tokių atvejų, kad nuteistasis prašytų vairuotojų išimti nereikalingus, pašalinius daiktus iš dokumentų, ar išimtus daiktus grąžintų vairuotojams“, – pabrėžė teisėjai.

Be to, teismas taip pat pažymėjo, kad vaizdo įraše „aiškiai nematyti jame nufilmuoto pareigūno, dirbančio prie kompiuterio, veido bruožų, tačiau, šio asmens kūno sudėjimas, siluetas, neprieštarauja tam, kad dokumentus priėmęs asmuo – S. Pampuška“.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnams vilkikų vairuotojai nurodė, kad pinigus buvo priversti duoti pasieniečiams, nes priešingai pareigūnai eilėje laukiančias transporto priemones pastato į šoną ir vilkina patikrinimą.

Dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje į teismą buvo perduotos net 22 pareigūnų baudžiamosios bylos.

Tyrimo metu pareigūnai apklausė apie šimtą vairuotojų, taip pat posto darbą stebėjo slapta sumontuotomis vaizdo kameromis – jose užfiksuota, kaip pasieniečiai gauna pinigus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją