Baudžiamoji byla dėl policininko nušautos agresyvios moters turėjo prasidėti dar liepos pabaigoje, tačiau tada posėdis žlugo, nes nukentėjusiųjų advokatas nespėjo pateikti civilinio ieškinio.

Penktadienį paaiškėjo, kad nukentėjusieji šio advokato paslaugų išvis atsisakė ir pasisamdė naują atstovą, tačiau jis dėl užimtumo kitoje byloje negalėjo dalyvauti šiame posėdyje.

Nukentėjusiaisiais pripažinti nušautos moters sūnūs tik pateikė civilinį ieškinį, jie prašo iš sostinės policijos ir kaltinamo pareigūno jiems priteisti po 50 tūkst. eurų neturtinės žalos ir dar 11 tūkst. turtinės žalos.

Ieškiniu jie prašo atsakinga dėl nužudymo pripažinti ir Vilniaus apskrities policiją.

Po šio posėdžio kaltinamojo advokatas Romualdas Drakšas sakė, kad prašomos priteisti sumos neatitinka teismų praktikos.

Romualdas Drakšas

„Tokiais atvejais priteisiama po 20-30 tūkst. eurų. Bet mes nesutinkame su kalte, taigi, nesutinkame ir su ieškiniu“, – sakė jis.

Advokatas apgailestavo, kad posėdis ir vėl žlugo, nes jo ginamas pareigūnas yra pasiruošęs duoti parodymus ir norėtų, kad viskas kuo greičiau pasibaigtų.

„Kiekvienas žmogus, kuris yra teisiamas, nori, kad viskas pasibaigtų kuo greičiau, nes tai kainuoja labai daug nervų. Net jei jautiesi teisus, visa tai, kas vyksta, yra didelis stresas. Kiekvieną kartą jis pasiruošęs, nori duoti parodymus, kad kuo greičiau pasibaigtų procesas“, – sakė R. Drakšas.

Advokato vertinimu, jei byloje būtų priimtas apkaltinamasis nuosprendis, tai būtų didelis smūgis visai policijai ir labai blogas precedentas.

„Ne be reikalo čia renkasi jo kolegos. Jie puikiai supranta, kad kiekvienas kitas, atsidūręs tokioje situacijoje, kai tave puola, turės 10 kartų pagalvoti, ar su ginklu ginti pilietį, ar ginti save, ar ginti dar ką nors. Pavyzdžiui, tave puola chuliganas su peiliu ar psichiškai nesveikas asmuo, netyčia nušauni nepataikęs, nes šovei į kojas, o pataikei į pilvą, esi tąsomas. Policijai bus smūgis, jei jis būtų nuteistas“, – sakė R. Drakšas.

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas teigė, jog visa pareigūnų bendruomenė susitelkusi palaiko savo kolegą.

„Sekame įvykius, suprantame kaip nelengva policijos pareigūnui šiuo metu. Esame įsitempę ir dėl to, kad suprantame, jog nuo to, koks bus teismo sprendimas šioje istorijoje, priklausys ir tai ar į tarnybą eidamas policijos pareigūnas ims ginklą, ar, bijodamas galimų pasekmių, geriau paliks jį seife. Mes tikime ir pasitikime mūsų teisėsaugos sistema ir tikimės teisingumo. Viliamės, kad nugalės teisingumo ir protingumo kriterijai“, – sakė V.Jagminas.

„Delfi“ jau anksčiau skelbė, kad pernai, gruodžio 12-osios vidurdienį, į Bendrąjį pagalbos centrą paskambinęs vyras pranešė, kad paūmėjo jo mamos būklė, kuri serga psichine liga, reikia pareigūnų ir medikų. Į pagalbą atvykus medikams ir policijai, agresyvi moteris juos užpuolė. Gindamas savo ir kolegų gyvybę pareigūnas paleido mirtinus šūvius į peiliu ginkluotą moterį.

Kaltinamą teisme palaikantis prokuroras Rolandas Imbrasas anksčiau yra sakęs, kad jo vertinimu įgaliojimus policininkas viršijo.

„Tiesiog nebuvo neišvengiamos būtinybės naudoti ginklą“, - akcentavo prokuroras.

Paklaustas, ar jo nuomone, 4 pareigūnai galėjo susitvarkyti su agresyvia moterimi, prokuroras atsakė: „Manau, pilnai“.

O štai kaltinamojo advokatas Romualdas Drakšas tvirtino, kad jo klientas nėra kaltas: „Tai buvo akivaizdi būtinoji gintis“.

Pasak advokato, visos priemonės buvo išnaudotos: tazeris, dujos, teleskopinė lazda.

„Įsivaizduokit situaciją: į tave bėga agresyvus psichinis ligonis paklaikusiomis akimis. Iki tavęs lieka keli metrai, trauktis nėra kur, už tavęs sniego pusnis, už tavęs kolega. Ką žmogui daryti? Stovėti ir laukti, kol tau gerklę perpjaus?“ – kalbėjo advokatas.

„Delfi“ jau anksčiau skelbė, kad pernai, gruodžio 12-osios vidurdienį, į Bendrąjį pagalbos centrą paskambinęs vyras pranešė, kad paūmėjo jo mamos būklė, kuri serga psichine liga, reikia pareigūnų ir medikų. Pats pranešėjas tuo metu buvo darbe ir žadėjo kuo greičiau namo parvykti ir pats, bet jam grįžus mama jau buvo nušauta.

Kai medikai atvyko į iškvietimą Baraškių kaime, juos su kastuvu užpuolė, sužalojo ir apdaužė automobilį agresyvi, stambaus sudėjimo moteriškė.

Beje, į šį įvykį policija reagavo itin vangiai, pirmą kartą jiems skambinta 12 val. 13 min., vėliau pagalbos šaukėsi užpulti medikai, pirmą kartą dėl to jie kreipėsi 14 val. 16 min., po to vėl skambino praėjus beveik pusvalandžiui, kad tebelaukia pareigūnų.

Į įvykio vietą atvykęs pareigūnas Darius Šerpytis moterį nušovė. Prokuratūra tvirtina, kad pareigūnas, siekdamas sulaikyti asmenį, neišnaudojo visų jo turėtų galimybių veikti kitaip, klaidingai įvertino būtinosios ginties situaciją ir panaudojo šaunamąjį ginklą nesant neišvengiamo pavojaus jo ar kitų asmenų gyvybei bei sveikatai. Todėl jo veiksmus kvalifikuoja kaip nužudymą.