Taip nusprendė Vilniaus apygardos teismas, panaikinęs motociklininkui paskelbtą švelnų Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo nuosprendį. Juo piktybinis Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidėjas buvo nuteistas tik lygtine bausme, be to, už patirtus išgyvenimus teisėjas Robertas Rainys moteriai buvo priteisęs 50 tūkst. Lt.
Teisėjų Reginos Pocienės, Pavelo Frolovo ir Stasio Punio kolegija paskelbė, kad apylinkės teismas nepagrįstai kelių chuliganui neskyrė laisvės atėmimo bausmės. Teismas mano, kad motociklininkas bausmę privalo atlikti atvirojoje kolonijoje.
Nuosprendį nuteistajam teismas pakeitė išnagrinėjęs nukentėjusiosios ir jos advokato skundą, kurio teisme nepalaikė moterį turėjęs ginti Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroras Linas Gružas. Valstybinis kaltintojas manė, kad nukentėjusioji ir jos advokatas nepagrįstai skundėsi dėl motociklininkui paskelbto švelnaus nuosprendžio.
Bylos duomenimis, tragedija Vilniuje, Ukmergės gatvėje, įvyko praėjusių metų spalio 13 d. apie 13.24 val., kai neturėdamas teisės vairuoti motociklą 25 metų vilnietis važiavo neregistruotu „Honda“ ir prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos, esančios už Šeškinės-Ukmergės gatvių sankryžos, nesulėtino greičio, nesustojo ir partrenkė einančią moterį.
Buvo nustatyta, kad motociklininko elgesys pasižymėjo itin dideliu įžūlumu, nes jis, net ir matydamas, kad antrojoje ir trečiojoje eismo juostose prieš perėją yra sustojusios mašinos, važiuodamas antrąja juosta, aplenkė pirmojoje juostoje buvusias transporto priemones, persirikiavo į pirmąją eismo juostą ir partrenkė nukentėjusiąją, einančią per perėją.
Taip įžūliai bei chuliganiškai vairuodamas motociklininkas privalėjo suprasti, kad jo neatsakingi veiksmai gali sukelti nelaimę.
Bylą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad nors motociklininkas padarė neatsargų nusikaltimą, tačiau byloje nustatytas pasekmes jis sukėlė itin šiurkščiai pažeisdamas KET reikalavimus – nukentėjusiąją partrenkė pėsčiųjų perėjoje dienos metu, kai gretimose eismo juostose esančios transporto priemonės buvo sustojusios praleisti pėsčiųjų.
Be to, teismo teigimu, vilnietis vairavo motociklą neturėdamas teisės vairuoti šios kategorijos transporto priemones bei neįregistravęs šios transporto priemonės teisės aktų nustatyta tvarka.
Teismas taip pat pažymėjo, kad motociklininkas iki nusikaltimo padarymo buvo net 13 kartų baustas už KET pažeidimus, tame tarpe ir už sukeltus eismo įvykius. Be to, jis taip pat buvo teistas.
„Tai rodo, kad nuteistasis buvo itin abejingas teisės aktų, reglamentuojančių saugų elgesį kelyje, reikalavimams“, – teisėjų kolegija pažymėjo, kad motociklininkas yra linkęs daryti įvairius teisės pažeidimus ir reikiamų išvadų dėl savo elgesio nedaro.
Pasak teismo, padarytos nusikalstamos veikos padarymo aplinkybės bei motociklininko asmenybę apibūdinančios aplinkybės „neduoda pagrindo manyti, jog bausmės tikslai pastarojo atžvilgiu bus pasiekti be realaus laisvės atėmimo bausmės atlikimo, o tokia poveikio priemonė bus pakankamai efektyvi norint sulaikyti nuteistąjį nuo teisės pažeidimų padarymo ir užtikrinti teisingumo principo įgyvendinimą“.
Bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija taip pat pažymėjo, kad eismo įvykio metu nukentėjusiajai buvo padarytas sunkus sveikatos sutrikdymas. Dėl sužalojimų moteris daugiau kaip mėnesį buvo gydoma ligoninėje, tačiau gydymas iki šiol nenutrauktas – jai yra paskirta reabilitacijos programa.
„Ligoninėje nukentėjusiajai buvo atliktos kelios operacijos, tame tarpe, galvos, nukentėjusiosios būklė ilgą laiką buvo labai sunki – tik 2010-ųjų lapkrčio 16-ąją, t.y. praėjus daugiau kaip mėnesiui nuo hospitalizavimo, medikai konstatavo vidutinio sunkumo būklę“, – konstatavo teismas.
Pasak teisėjų, byloje esantys medicininiai dokumentai tvirtina, jog dėl patirtos sunkios galvos traumos iki šiol sutrikusi nukentėjusiosios pusiausvyra, koordinacija ir kalba, nusilpę kairės kūno pusės judesiai, ji negali savarankiškai vaikščioti. Medikai nustatė, kad motociklininko sužalota moteris neteko 85 proc. darbingumo, jai reikalinga speciali nuolatinė slauga.
„Akivaizdu, jog dėl nuteistojo nusikalstamų veiksmų nukentėjusioji patyrė ne tik didelį ilgalaikį fizinį skausmą, bet ir ypatingus dvasinius išgyvenimus bei emocinį sukrėtimą dėl iš esmės pasikeitusio gyvenimo: būdama 43 metų amžiaus, staiga tapo nedarbinga ir visiškai priklausoma nuo savo artimųjų, kardinaliai pasikeitė jos išvaizda, – pabrėžė teismas. – Kad nukentėjusioji stipriai išgyvena dėl tokios savo būsenos, patvirtino liudytojais apklausti jos vaikai, kurie paaiškino, jog motina dėl savo neįgalumo labai išgyvena, tapo nervinga, prarado norą bendrauti net ir su jai artimais žmonėmis“.