Vilniaus apygardos teismas penktadienį ginkluotiems konvojaus pareigūnams nurodė tiesiog teismo salėje paleisti 49 metų Gerardą Daleckį, kuriam buvo pateikti kaltinimai dėl pasikėsinimo nužudyti – teisėja Angelė Ikasalienė paskelbė, kad dėl labai sunkaus nusikaltimo vyras turi būti išteisintas.
Teismas nusprendė, kad G. Daleckis turi būti pripažintas kaltu tik dėl viešosios tvarkos sutrikdymo ir neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu – už tai jam buvo skirta vienerių metų dviejų mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Kadangi G. Daleckis tiek laiko išbuvo už grotų, teisėja nutarė, kad nuteistasis bausmę jau atliko.
Tačiau teismas neabejojo, kad pareigūnas pagrįstai paleido šūvį į G. Daleckį.
„Viešoje vietoje kaltinamasis pasirodė su šaunamuoju ginklu, kuriame buvo du šoviniai, elgėsi agresyviai, jo elgesys kėlė didelį pavojų įvykio vietoje buvusiems žmonėms, siekiant nutraukti jo nusikalstamus veiksmus, policijos pareigūnas buvo priverstas panaudoti prieš jį šaunamąjį ginklą“, – pažymėjo teismas.
Visa ši istorija prasidėjo 2013-ųjų lapkričio 16-osios naktį, kai Bendrajam pagalbos centrui buvo pranešta apie muštynes sostinės Tujų g. Į įvykio vietą atvyko policijos patruliai ir kartu su jais tą naktį patruliavęs televizijos laidos „Farai“ operatorius.
„Prie namo mes pamatėme einančius moterį ir pusnuogį vyrą, jie nesakė, kur eina, todėl paprašėme juos sustoti, – teisme pasakojo byloje nukentėjusiuoju pripažintas policininkas Markas Paškevičius.– Moteris sakė, kad tarp Aleksandro ir jo brolio kilo konfliktas, ant vyriškio kūno matėsi apibrozdinimų, jis buvo kraujuotas. Staiga netikėtai iš tamsos išbėgo vyras, jo rankose buvo pistoletas, kurį jis nukreipė į savo brolį.“
Pareigūnas neslėpė, kad situacija nebuvo eilinė – jis iš karto pareikalavo mesti ginklą, bet ginkluotas vyras savo broliui pistoletu smogė į veidą, o šiam pargriuvus ant žemės, dar spyrė iš kojos.
M. Paškevičius prisipažino, kad buvo priverstas panaudoti tarnybinį ginklą – nusitaikęs šovė į ginkluotą vyrą. „Iššoviau jam į mentę, tada dar kartą pareikalavau mesti ginklą“, – pasakojo policininkas.
Šiam reikalavimui G. Daleckis jau pakluso – jis nuo šūvio taip pat griuvo ant asfalto. „Tada jį paguldėme ant pilvo, kolega V. Valentinovičius jį laikė, o aš kviečiau pagalbą“, – sakė jis.
Pareigūnas neabejoja, kad kritinėje situacijoje pasielgė tinkamai: „Jis galėjo ir mus nušauti.“
Jo teigimu, vėliau pistoletą, kuriam G. Daleckis neturėjo leidimo, apžiūrėję ekspertai prasitarė, kad ginklo lizde dar buvo vienas šovinys. Kaip buvo paleistas šūvis į G. Dalecką, o šis ginklu puolė brolį, buvo nufilmuota laidos „Farai“ operatoriaus:
„Tai buvo neeilinis įvykis – pirmas kartas, kai buvo priverstas šauti į žmogų, – teisme kalbėjo policijos patrulis. – Dėl šio įvykio teko lankytis ir pas psichologą – jaučiau nerimą, prasidėjo problemos šeimoje, mane viskas erzino, tiesiog, be priežasties“.
Tuo metu G. Daleckis kategoriškai neigė, kad norėjo nužudyti savo brolį Aleksandrą – jis tvirtino, kad pistoletą laikė rankoje tik norėdamas pagąsdinti brolį dėl tarp jų kilusio konflikto.
„Net nesirengiau į brolį šauti, nebuvau užtaisęs ginklo – būčiau jį tik pakėlęs ir su juo pasišnekėjęs“, – teisme sakė kaltinamasis.
Jo brolis Aleksandras taip pat buvo įsitikinęs, kad G. Daleckis nesiekė jo nužudyti.
Tokie brolių teiginiai įtikino teismą, kuris priimdamas išteisinamąjį nuosprendį dėl pasikėsinimo nužudyti nutarė, jog byloje nėra kategoriškų ir nepaneigiamų duomenų, kad pistoletas, kurį įvykio metu rankoje laikė G. Daleckis, buvo užtaisytas taip, kad būtų pilnai parengtas šūviui.
„Kaip būtų įvykiai klostęsi toliau, jei G. Daleckis nebūtų pašautas policijos pareigūnų, galima tik spėlioti – kad G. Daleckis būtų šovęs į brolį, galima daryti tik prielaidą, tačiau apkaltinamasis nuosprendis negali būti grindžiamas prielaidomis“, – teismas pažymėjo, kad kaltinamasis negrasino broliui, tik vartojo fizinį smurtą, sudavė kumščiu ir nukritusiam spyrė koja, o šie veiksmai nepatvirtina, kad kaltinamasis būtų siekęs nužudyti brolį.
Teismas taip pat nutarė G. Daleckį išteisinti dėl grasinimų policijos pareigūnams – tokių veiksmų nenustatyta. Todėl byloje nukentėjusiaisiais pripažintų policininkų ieškiniai dėl neturtinės žalos palikti nenagrinėti.
Po šio įvykio pareigūnai buvo apdovanoti – tuometinis generalinis komisaras Saulius Skvernelis jiems skyrė po padėkos raštą ir vertingą dovaną.
„Policija privalo turėti stuburą ir veikti ryžtingai – jei į pareigūną ar kitą žmogų nukreiptas ginklas ir kyla grėsmė jo gyvybei ar sveikatai, privalote nedvejoti ir elgtis ryžtingai“, – yra teigęs S. Skvernelis.
Vilniaus apygardos teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.