Nusikirpęs plaukus, apsirengęs kostiumu ir pasipuošęs kaklaraiščiu – atrodo, tokio H. Daktaro dar niekas nebuvo matęs. Tačiau taip jis atrodė Lietuvos apeliaciniame teisme, kuris apeliacine tvarka pradėjo nagrinėti „daktarų“ nusikalstamos grupuotės baudžiamąją bylą.

„Kaip tikras vyras atrodo“, – susižavėjimo nauja H. Daktaro išvaizda neslėpė ir jo palaikyti atvykusi žmona Ramutė Daktarienė.

Neįprastai pasipuošę H. Daktaras iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo (TIK) buvo atvežtas į baudžiamąją bylą apeliacine tvarka nagrinėjantį teismą. Čia jo palaikyti atvyko ne tik sutuoktinė, bet ir motina Jadvyga Daktarienė.

H. Daktaras skundžia Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį, kuriuo jam skirta griežčiausia bausmė – įkalinimas iki gyvos galvos.

Vos tik prasidėjus teismo posėdžiui, į narvą uždarytas H. Daktaras pareiškė, kad nepasitiki valstybinį kaltinimą palaikančiu Generalinės prokuratūros prokuroru Zdislavu Tuliševskiu.

„Prašau nušalinti prokurorą, kuris vadovaujasi komunistiniais metodais ir paskirti civilizuotą prokurorą – jam duotas žmogus ir užduotis bus įvykdyta“, – teisme pareiškė H. Daktaras.

Teismas šį H. Daktaro prašymą atmetė kaip nepagrįstą.

Posėdžio pradžioje H. Daktaro advokatas Kristupas Ašmys teismo paprašė nuteistąjį išvesti iš posėdžių salėje esančio narvo – esą dėl izoliacijos jis ne viską girdi, kas vyksta teismo salėje. Be to, gynėjas panoro, kad nuo kaltinamojo rankų būtų nuimti antrankiai – jis negali užsirašyti svarbių teisme išgirstų detalių.

Be to, gynėjas prisipažino, kad jau anksčiau teisėjų kolegijai buvo įteiktas prašymas kreiptis į Europos Teisingumo Teismą (ETT) – nuo šio prašymo išsprendimo priklausys tolesni gynybos veiksmai.

Advokatas dar labiau nustebino, kai paprašė apsvarstyti, ar iki gyvos galvos nuteistam H. Daktarui neturėtų būti pakeista kardomoji priemonė – iki nuosprendžio įsiteisėjimo paskirti namų areštą.

Teisėjai leido H. Daktarui nuimti antrankius, tačiau atsisakė išleisti iš narvo – konvojaus pareigūnai patarė nuteistąjį „geriau laikyti“ ne salėje.

Trečiadienį teismo posėdis ilgai neužsitęsė – teisėjas net nespėjo pagarsinti visos bylos esmės, kai H. Daktaro advokatas pareiškė, jog nereikėtų pažeidinėti nuteistojo teisių – 12 val. kaliniai Lukiškėse gauna dienos pietus. H. Daktaras tokį advokato prašymą palaikė, nes pusryčiavo tik 6 val. ryte.

Teismas prie šios bylos grįš tik kitais metais.

Klaipėdos teisėjai: H. Daktaras – labai pavojingas visuomenei

Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį yra apskundusi ir Generalinė prokuratūra – ji siekia, kad H. Daktaras būtų nuteistas ir dėl nusikaltimų, dėl kurių jis buvo išteisintas. Kitą grupuotės kūrėją ir vadovą Egidijų Abarių prašoma, kaip ir H. Daktarą, įkalinti iki gyvos galvos.

H. Daktaras dėl aštuonių nusikaltimų, iš kurių du kaltinimai nužudymu, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

E. Abariui teismas skyrė laisvės atėmimą pataisos namuose 20 metų – jis pripažintas vienu iš nusikalstamo susivienijimo kūrėjų ir vadovų, padariusiu tris labai sunkius ir keturis mažiau visuomenei pavojingus nusikaltimus.

E.Abarius dėl dvylikos nusikaltimų, iš kurių trys kaltinimai nužudymu ir du pasikėsinimu nužudyti, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Apeliaciniu skundu Generalinė prokuratūra prašo paskirti su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę su teisėsauga bendradarbiaujančiam buvusiam nusikalstamo susivienijimo dalyviui Rimvydui Žilinskui. Teismas jam skyrė realią laisvės atėmimo bausmę. Tuo metu prokuratūra mano, kad kaltę pripažinusiam ir tyrimui padėjusiam R. Žilinskui turi būti skirta švelnesnė bausmė.

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso - lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio - išlaidas.

Nuosprendį taip pat apskundė E.Abarius, Audrius Gudomskas, Nikolajus Archipovas, Rolandas Zaveckas, R. Žilinskas.

Klaipėdos apygardos teismas yra nusprendęs, kad 1993-2000 metais veikė vienvaldžio lyderio H. Daktaro vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas, kurio dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose (nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose ir kt.).

Pasak teismo, anksčiau teistas H. Daktaras padarė septynis labai sunkius, su kėsinimusi į žmogaus gyvybę susijusius nusikaltimus bei šešis lengvesnius nusikaltimus. Pats tiesiogiai dalyvavo nužudant du žmones, nusikalstamas veikas darė siekdamas savanaudiškų tikslų ir išsaugoti savo įtaką nusikalstamame pasaulyje.

„Iš grupuotės lyderio veiksmų matyti, kad nusikalstama veikla buvo jo gyvenimo būdas. H. Daktaras – labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma. Nagrinėtu laikotarpiu nusikalstama veikla taip pat buvo šio vyro gyvenimo būdas“, – paskelbė teismas.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų. Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už 550 tūkst. litų, nukentėjusiesiems priteisė 205,5 tūkst. litų turtinės ir 450 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo.

R. Zaveckui skirta 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į tai, kad jau anksčiau teistas kaltinamasis buvo aktyvus nusikalstamo susivienijimo narys, smurtinių nusikaltimų vykdytojas, susivienijimo hierarchijoje turėjęs aukštesnę padėtį ir nusikalstamo susivienijimo vadovų vertinamas kaip patikimas dalyvis. Jis padarė du labai sunkius ir kelis lengvesnius nusikaltimus.

Rimgaudas Lantuchas nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme, Gyčiui Ježeriui skirta 11 metų laisvės atėmimo.

Virginijų Silvestravičių teismas nuteisė devynerių metų laisvės atėmimo bausme, Vaidą Vansevičių - aštuonerių metų laisvės atėmimo bausme, jas nuteistieji taip pat privalės atlikti pataisos namuose.

Pasak teismo, V. Silvestravičius padarė trylika nusikalstamų veikų, o V. Vansevičius - dešimt, abu kaltais prisipažino visiškai, aktyviai padėjo išaiškinti nusikaltimus ir juose dalyvavusius asmenis.

Kitiems kaltinamiesiems - N. Archipovui, R. Žilinskui, Sauliui Vaitukaičiui, Vidmantui Gudzinskui, Ramūnui Stanioniui, A. Gudomskui - teismas skyrė bausmes nuo dvejų iki aštuonerių metų. Jie jas privalės atlikti pataisos namuose. Kazimieras Petronis nuteistas 45 paromis arešto, o R. Stončiui baudžiamoji byla nutraukta suėjus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminui. Teismas nustatė, kad N. Archipovas, R. Stanionis ir K. Petronis nepriklausė nusikalstamam susivienijimui.

H. Daktaro ir jo grupuotės narių byla teisme nagrinėta nuo 2011 metų gegužės. Pirmąsyk už grotų jis atsidūrė būdamas 19 metų. Suėmimą H. Daktarui teismas skyrė dar 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada „Hena“ pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto 2009-ųjų rugsėjį.

Byloje „daktarų“ grupuotės nariams inkriminuoti sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, padaryti 1993-2000 metais: nusikalstamo susivienijimo dalyvių padaryti nužudymai buvo susiję su įtakos įtvirtinimu, konkuruojančių dėl pelno ar „daktarų“ autoriteto nepaisančių nusikalstamo pasaulio atstovų pašalinimu.

Pareigūnai išsiaiškino, kad susivienijimo dalyviai pasižymėjo geru organizuotumu, buvo apsirūpinę ginklais – disponavo dideliu kiekiu automatų, pistoletų, granatų, sprogmenų. Pagrindinę nusikaltimų dalį sudarė veikos, susijusios su svetimo turto užvaldymu, tai – turto prievartavimai, plėšimai, kurių metu prieš nukentėjusiuosius buvo naudojami šaunamieji ginklai, fizinis ir psichologinis smurtas. Kaltinamiesiems inkriminuojamas ir didelį atgarsį visuomenėje sukėlęs Sigito Čiapo ir Vinco Varno nužudymas 1996 metų pavasarį Kaune.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (352)