Avarijų priežastys

Dažniausiai stebimo paspirtukininkų incidentai kelyje – tai saugaus atstumo nesilaikymas ir susidūrimas su kita transporto priemone, važiavimas per pėsčiųjų perėją ir susidūrimas su pėsčiaisiais bei automobiliais, išvažiavimas iš šalutinio kelio į pagrindinį, nepraleidžiant važiuojančios transporto priemonės.

Tai – ne visos paspirtukų avarijos, kuriose nukentėjo jų vairuotojai. Įvykiai, per kuriuos susižaloja pats avarijos kaltininkas, policijos tyrimo nereikalauja ir į eismo įvykių statistiką nepatenka. O jų buvo antra tiek.

Nedėvi šalmų

Iš visų eismo įvykiuose dalyvavusių paspirtukų vairuotojų, šalmų nedėvėjo devyni. Šalmai privalomi jaunesniems nei 18-os metų paspirtukininkams. Statistika byloja, kad nepilnamečiai šios prievolės nesilaiko. Iš šešių eismo įvykiuose dalyvavusių pilnametystės dar nesulaukusių paauglių, šalmą dėvėjo tik vienas. Tuo labiau rūpintis turėtų tėvai, nes tai – priemonė, apsauganti žmogų nuo sunkių traumų.

Pavasarį Seime buvo teiktas siūlymas įpareigoti visus paspirtukų vairuotojus dėvėti šalmus, nepaisant amžiaus. Jos pritarimo nesulaukė, nors, kaip rodo statistika, galvos traumos suaugusių paspirtukininkų neaplenkia. Birželio 6-ąją Šiauliuose, Aušros alėjoje, sunkią galvos traumą patyrė didžiuliu greičiu iš parko išnirusi ir paspirtuko nebesuvaldžiusi 18-metė. Dėl daugybinių galvos ir veido traumų mergina atsidūrė ligoninėje.

Girti kelyje

Birželio 8-ąją ligoninėje atsidūrė ir 39 metų Raseinių rajono gyventojas. Kraujuojančia galva jis buvo rastas gulintis šalikelėje, Virgainių kaime. Vyras ne tik nedėvėjo šalmo, tačiau dar buvo ir gerokai išgėręs. Jam nustatytas 2,91 pro. girtumas. Raseiniškis pripažino, kad vartojo alkoholį pas vieną draugą, po to girtas paspirtuku važiavo pas kitą draugą. Paspirtuko suvaldyti nebesugebėjo, griuvo ir susižalojo galvą.

Birželio 4-ąją medikų pagalbos prireikė 25 metų Telšių gyventojai. Ji, sunkiai apgirtusi (2,93 prom.), važiavo paspirtuku ir susilaužė koją.

Girtas paspirtukininkas kelyje – nėra retenybė. Birželio 13 d. Šiauliuose per porą valandų trukusį prevencinį paspirtukininkų blaivumo patikrinimą sulaikyti 2 neblaivūs paspirtukų vairuotojai.

Gresia baudos

Už paspirtuko vairavimą apsvaigus nuo alkoholio yra numatyta administracinė atsakomybė: jei neblaivumas yra daugiau negu 0,41 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom., numatoma bauda nuo aštuoniasdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų, jei neblaivumas yra didesnis negu 1,5 prom., numatoma bauda nuo vieno šimto penkiasdešimt iki dviejų šimtų eurų.

Pastaroji bauda taikoma ir tais atvejais, jei paspirtuko vairuotojas yra apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ar vengia pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo.

Nelaimės dėl greičio

Greitį pamėgusiems paspirtukų vairuotojams net ir blaiviems ne visada užtenka įgūdžių jį suvaldyti. Birželio 6 d. į Respublikinę Šiaulių ligoninę dėl abiejų rankų ir kojų nubrozdinimų iš Šiauliuose esančios Aerouosto gatvės buvo atvežtas 18-metis. Jis prisipažino, kad sužalojimus patyrė, nugriuvęs nuo paspirtuko. Birželio 9 d. medikų pagalbos prireikė 21-nerių metų šiauliečiui, kuris, važiuodamas paspirtuku Ežero g., dėl neatsargumo griuvo ir patyrė įvairių kūno vietų sumušimus.

Sprunka iš įvykio vietos

Policijos pareigūnams daug tenka tirti incidentus, iš kurių paspirtukininkai pasišalina, sužaloję kius eismo dalyvius. Šiauliuose gyvenanti šeima birželio 9-osios vakarą nespėjo išeiti pro Lyros g. esančio daugiabučio namo laukujes duris, kai jų penkiametę dukrelę traumavo paspirtuku važiavęs jaunuolis. Jis iš įvykio vietos paspruko. Birželio 12-ąją Tilžės gatvėje paspirtukininkas sužalojo į darbą ėjusią 39-erių moterį.

Tokių įvykių tyrimas užtrunka, bet juos atskleisti pareigūnams padeda mieste įrengtos vaizdo kameros. Anot policijos, pasišalinimas iš eismo įvykio atsakomybės išvengti nepadės, bet ją sugriežtins.