Pirmojo ketvirčio rezultatai nenudžiugino Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovų. Kaip ir buvo prognozuota, šoktelėjo nusikalstamų veikų kreivė tiek Panevėžio mieste, tiek apskrityje. Nors mieste kol kas tokio ryškaus padidėjimo nėra, tačiau apskrityje nusikalstamumas išaugo net 45 procentais.

Pasak VPK vadovo Rimanto Bobino, statistika ne tokia iškalbinga kaip reali situacija: „Tarp nusikalstamų veikų dominuoja vagystės, nors padaugėjo ir viešosiose vietose padarytų nusikaltimų.“

Pareigūnai piktinasi, jog, didėjant nusikalstamumui, finansavimas policijai vis mažinamas. Komisariatas nuo metų pradžios daugiau nei šimtą tūkstančių litų yra skolingas už komunalines paslaugas, bet vadovas išlieka optimistiškas ir panevėžiečius ramina, jog į nusikalstamas veikas policijos pareigūnai reaguos pirmiausia.

Padaugėjo vagysčių

Krizės poveikį bene pirmieji realiausiai pajuto policijos pareigūnai, kai kasdien ėmė daugėti nusikaltimų. Nors statistiniai duomenys rodo, kad Panevėžio mieste 100 tūkstančių gyventojų tenkantis nusikaltimų skaičius yra vienas mažiausių šalyje – 405 (šalies vidurkis 610), tačiau analogiškas nusikaltimų skaičius tokiam pat gyventojų kiekiui Panevėžio rajone jau siekia 427.
Gerokai padaugėjo vagysčių. Kasdien nusikaltimų ir įvykių suvestinėse pranešama apie grobimus iš automobilių. Vien per praėjusį savaitgalį įsibrauta į 7 panevėžiečių transporto priemones.

Nusikaltimai tampa brutalesni

Nors plėšimų, pasak R.Bobino, išlieka tiek pat kaip pernai, tačiau užpuolimai gatvėse verčia sunerimti. „Aukomis pasirenkami patys silpniausi ir pažeidžiamiausi asmenys – vaikai, moterys ir senyvo amžiaus žmonės“, – teigė vadovas.

Gatvėse užpuolami nepilnamečiai, iš jų atimami telefonai. Praėjusį savaitgalį mieste užpulti ir apiplėšti 4 gyventojai: vienas nepilnametis, du jauni vyriškiai ir senyva moteris. Plėšikai sumušė aukas ir atėmė telefonus bei kitus vertingus daiktus.

Dviejų dviračiais važiavusių jaunuolių užpulta pensininkė neteko rankinės bei joje buvusių pinigų, asmens dokumentų bei mobiliojo ryšio telefono.

Savivaldybė pinigų neskyrė

Kiekvienais metais miesto Savivaldybė skirdavo lėšų ir policijai. Šiemet, kai taip mažinamas finansavimas, pareigūnus pamiršo. „Šiemet iš Savivaldybės negavome nė lito, – sakė R.Bobinas. – Nors apie 40 procentų lėšų Savivaldybė gauna iš policijos už gyventojams skirtas baudas. Tokiu būdu nebegalėsime skirti didesnių pajėgų renginių metu, nebent renginių organizatoriai pasirašytų atskirą sutartį su policija ir mokėtų už apsaugą. Jau dabar esame priversti taupyti: ribojame pokalbius telefonu, patrulius išleidžiame patruliuoti į gatves pėsčiomis, o kur įmanoma patruliuojama dviračiais. Tačiau nors ir labai taupydami pinigus, pirmiausia skirsime degalams ir automobiliams.“

Skolos

Net ir žinodami apie sumažėjusį finansavimą, pareigūnai negali planuoti išlaidų dėl netolygaus finansų paskirstymo. Pasak R.Bobino, pastaraisiais ketvirčiais, kai pagal patirtį žinoma, jog nusikaltimų tuo metu būna daugiausia, lėšų skirta daug mažiau.

Jau dabar komisariatas už elektrą, vandenį, nuotekas yra skolingas 370 tūkstančių litų.
Taupyti tarsi nebėra iš ko, nes jau ir taip apskrities komisariatuose yra laisvos 124 pareigybės, iš kurių 100 statutinių. Didžiausias pareigūnų nekomplektas yra Panevėžio rajono PK – 25 pareigybės, iš jų 21 statutinė. Anot R.Bobino, norinčiųjų dirbti gal ir atsirastų, tačiau pinigų atlyginimams jau nebėra.

Praėjusią savaitę Policijos departamente per pasitarimą R.Bobinas išgirdo, kad Panevėžio apskrities VPK gali tekti dar apkarpyti finanasus 494 tūkstančiais litų. „Kol kas atlyginimai dar išmokami laiku“, – sakė vadovas. R.Bobinas įsitikinęs: jei dar bus apkarpyti finansai, dalis pareigūnų privalės eiti nemokamų atostogų.

Nesaugus greitis prišaukia nelaimes

Eismo nelaimių šiemet sumažėjo, kaip, beje, per jas nukentėjusiųjų, tačiau per tris rimtas avarijas žuvo net 8 žmonės. Vien Panevėžio aplinkkelyje jau žuvo 4.

Pareigūnai deda daug pastangų, kad sumažėtų neblaivių ir lenktyniauti miesto gatvėmis mėgstančių vairuotojų. Balandis visoje šalyje paskelbtas saugaus eismo mėnesiu. Kaip informavo Panevėžio apskrities VPK Kelių policijos biuro viršininkas Virginijus Mačėnas, ir Panevėžyje vykdoma akcija „Greitis“. Greičio mėgėjus gaudo ne tik patruliai, juos fiksuoja ir stacionariai įrengti greičio matavimo prietaisai.

Anot V.Mačėno, techninius prietaisus naudoti yra pigiau. „Patrulio darbas efektyvus tik pirmas 5 minutes. Vėliau dauguma vairuotojų sužino, kurioje vietoje policininkai matuoja greitį. Kovai su greičio mėgėjais pasitelksime ne tik stacionarius greičio matuoklius, bet ir policijos ženklais nepažymėtą automobilį, kuriame įrengti greitį fiksuojantys prietaisai. Toks automobilis greičio pažeidimus fiksuoja netgi važiuodamas. Jis gali budėti ir dieną, ir naktį. Visi duomenys perduodami eismo priežiūros tarnybai ir jų panaikinti neįmanoma“, – pasakojo V.Mačėnas.

Greitį pažeidęs vairuotojas nebus stabdomas, pranešimą apie greičio viršijimą ir nurodymą sumokėti baudą jis gaus vėliau. Praėjusią savaitę nustatyti 336 gretį viršiję vairuotojai, iš jų net 219 Panevėžyje. Vidutiniškai greitis viršijamas 20 ir net daugiau kilometrų per valandą.