Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Aiva Survilienė antradienį baigė nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą, kurioje 30 metų S. Babrauskui surašytas protokolas dėl teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymo.

Nutarimą teismas jau planuoja skelbti rugpjūčio 29-ąją – krepšininkui gresia bauda nuo trijų šimtų iki penkių šimtų litų arba administracinis areštas nuo penkiolikos iki trisdešimties parų.

Antradienį vykusiame teismo posėdyje pagaliau buvo peržiūrėti policijos pateikti vaizdo įrašai, kurie nėra itin malonūs S. Babrauskui – iš jų matyti, kaip sportininkas net nelaukia, kol už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimą bus baigtas surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolas ir paėmęs dokumentus išvažiuoja iš vietos, kurioje jį sustabdė policininkai.

Beje, paėmęs dokumentus S. Babrauskas atsisveikina su pareigūnais, bet šie iš karto jį ragina niekur nevažiuoti ir palaukti.

„Ne „viso gero“, o palaukite“, – sėdančiam į automobilį sakė vienas policijos pareigūnų.

Kitame vaizdo įraše užfiksuota, kaip policininkai persekioja jų reikalavimų nevykdžiusio S. Babrausko vairuojamą „Lietuvos ryto“ emblema pažymėtą automobilį. Kai pagaliau kirsdamas ištisinę juostą krepšininkas sustoja, prie jo priėję pareigūnai kelias minutes kalbasi, o kai šis nesutinka išlipti iš automobilio, policininkai jį ištempia ir surakina antrankiais.

S. Babrauskas ir jam atstovaujantis advokatas Augustinas Vaičiūnas mano, kad nebuvo padaryta jokio pažeidimo, todėl policijos iškelta administracinė teisena turėtų būti nutraukta.

Advokatas teisme pažymėjo, kad protokolą surašę pareigūnai taip ir nenurodė, kokių teisėtų reikalavimų nevykdė krepšininkas. Pasak jo, S. Babrausko vairuojamas automobilis buvo sustabdytas jau už Vilniaus miesto ribų, nors pareigūnai vairuotojo galimai padarytą KET pažeidimą užfiksavo dar sostinės teritorijoje, tačiau ilgą laiką automobilio nestabdė.

„Natūralu, kad tokie pareigūnų veiksmai sukelia pasipiktinimą – S. Babrauskui ir jo sutuoktinei kilo abejonių dėl policijos pareigūnų veiksmų, todėl jie fotografavo policijos automobilį, nes vėliau norėjo turėti duomenų, ar policijos pareigūnai elgėsi teisėtai“, – A. Vaičiūno teigimu, toks krepšininko šeimos elgesys sukėlė ir policininkų pasipiktinimą, kurie jį nusprendė išspręsti „įvilkdami į teisinį rūbą“.

Pasak jo, S. Babrauskas negalėjo girdėti pareigūno reikalavimo neišvažiuoti iš įvykio vietos, nes tuo metu jau sėdo į automobilį.

„Mums kelia abejonių ir trūkčiojantis vaizdo įrašas, ar jis tikrai yra vientisas“, – pabrėžė gynėjas.

A. Vaičiūnas mano, kad S. Babrausko veiksmuose nebuvo tyčios: „Žinoma, buvo tam tikras pagrįstas pasipiktinimas dėl sustabdymo užmiestyje kaltinant mieste padarytu pažeidimu, gal tai sukėlė ir neadekvačią reakciją, bet tikrai nebuvo tyčios – negalima teigti, kad buvo tyčia pasikėsinta pažeisti valdymo tvarką.“

Paskutinio žodžio galimybe teisme pasinaudojęs S. Babrauskas nebuvo šnekus. „Norėčiau, kad nutrauktumėte bylą, ko ir prašau“, – kreipdamasis į teisėją tepasakė sportininkas.

Tuo metu anksčiau teisme policijos pareigūnai sakė, kad tuometis „Lietuvos ryto“ kapitonas jiems grasino nemalonumais. „Jis aiškino, kad yra žymus, viešas asmuo, todėl mūsų laukia dideli nemalonumai“, – prisiminė sostinės kelių policijos pareigūnai.

Administracinio teisės pažeidimo protokolą policija krepšininkui surašė dėl įvykio, nutikusio dar vasario 22-osios vidurdienį – dėl Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimo sustabdytas S. Babrauskas nepaklusopareigūnų reikalavimui ir net nesulaukęs, kol bus baigtas surašyti protokolas, išvažiavo iš įvykio vietos. Dėl to policija buvo priversta pažeidėją persekioti, o vėliau ir uždėti antrankius.

Agresyvus ne tik prie vairo, bet ir bendraudamas

Patrulis Darius Judickas teisme pasakojo, kad tądien su kolega Mariumi Kirvelečiumi patruliavo sostinės gatvėse – kaip tik tuo metu policija vykdė prevencinę akciją, kurios metu buvo drausminami chuliganiškai kelyje besielgiantys vairuotojai.

„Tada važiuodami link Trakų Vokės, Žarijų g. sankryžoje, pastebėjome automobilį „Škoda“, kurio vairuotojas pažeidė KET reikalavimus – pro pirmąją eismo juostą aplenkė antra juosta važiavusį automobilį, nors šioje vietoje vairuotojas galėjo transporto priemonę tik pasukti į kairę, – pasakojo pareigūnas. – Ėmėme stebėti šį automobilį – vairuotojas elgėsi išties agresyviai, nes netrukus prisivijo priekyje važiavusį mikroautobusą ir net nesilaikydamas saugaus eismo atstumo lyg ir bandė jį aplenkti... Bet to nepadarė“.

Pareigūnas teigė, kad S. Babrausko vairuojamas automobilis buvo sustabdytas išvažiuojantis iš Vilniaus – prie kelių išsišakojimo į Trakus ir Druskininkus.

„Priėjau prie vairuotojo, prisistačiau ir paaiškinau, dėl ko jį sustabdėme – jis nuo pat pradžių buvo agresyviai nusiteikęs, – sakė D. Judickas. – Paėmęs dokumentus paprašiau praeiti iki mūsų automobilio. Kai paklausėme, kodėl jis lenkė automobilį pirmoje eismo juostoje, S. Babrauskas aiškino, kad, jo manymu, antra juosta mašina važiavo per lėtai, todėl turime bausti tuos, kurie važiuoja per lėtai. Jis su pažeidimu sutiko ir paprašė bausti vietoje“.

Tada, patrulio teigimu, S. Babrauskas grįžo į savo automobilį, kuriame buvo jo žmona ir du nepilnamečiai vaikai, – laukė, kol už KET pažeidimą bus surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas.

Policininkas nežinojo, kas tas S. Babrauskas

„Berašant protokolą supratau, kad gali įvykti konfliktas, nes iš S. Babrausko automobilio išlipo moteris (krepšininko žmona) ir telefonu ėmė mus fotografuoti“, – sakė D. Judickas, pažymėjęs, jog dėl to netrukus kolega įjungė automobilyje įmontuotą vaizdo registratorių, o jis – mobiliajame telefone esantį diktofoną. Apie tai S. Babrauskas nežinojo.

Pareigūnas neslėpė, kad S. Babrausko vairuojamas automobilis buvo pažymėtas krepšinio komandos skiriamaisiais ženklais. „Supratau, kad S. Babrauskas yra „Lietuvos ryto“ žaidėjas, tačiau jo nepažinojau – nesidomiu“, – prisipažino policininkas.

Jo teigimu, kai kolega surašė pažeidimo protokolą, S. Babrauskui buvo grąžinti dokumentai ir paprašyta jį pasirašyti – sportininkas tai atsisakė padaryti, todėl buvo paprašytas palaukti, kol tai bus įrašyta dokumentuose.

„Kol kolega pildė atsisakymą pasirašyti protokolą, mus ėmė fotografuoti ir S. Babrauskas, o paskui šaukdamas klausė, ar galiu jau važiuoti – kelis kartus aiškiai pasakiau, kad ne, bet jis sėdo į mašiną išvažiavo“, – prisiminė D. Judickas.

Toks krepšinio komandos kapitono elgesys pribloškė pareigūnus. „Jis tai padarė tyčia – viską puikiai suprato ir žinojo, nes protokolo kopijos nebuvo gavęs“, – teigė pareigūnas.

Grasino, jog papurkš dujomis

„Įsijungėme švyturėlius ir garsinius signalus ir kelis šimtus metrų persekiojome automobilį, kol šis sustojo, – teisme prisiminė D. Judicko kolega M. Kirvelevičius. – Tada vairuotojui paaiškinome, kad jis yra sulaikomas dėl teisėtų reikalavimų nevykdymo, bet S. Babrauskas atsisakė išlipti iš mašinos, iš mūsų pareikalavo tarnybinio pažymėjimo. Jį parodžiau, bet šis vis tiek atsisakė išlipti – kolega dar bandė jam atsegti saugos diržą, bet vairuotojas jam trenkė per ranką“.

Pareigūnai teigė, kad buvo priversti panaudoti specialiąsias prievartos priemones – D. Judickas išsitraukė ašarinių dujų balionėlį ir pagrasino S. Babrauskui papurkšti į akis. Tik tada krepšininkas sutiko išlipti iš mašinos – jam buvo uždėti antrankiai.

Policininkai prisipažino, kad į S. Babrauską nebūtų purškę dujomis, nes mašinoje buvo ne tik jo žmona, bet ir du vaikai.

„Kažkaip būtume bandę jį ištraukti, paprastai nepavyktų, nes jis – sportiškas, nemažas, stiprus vyras“, – sakė D. Judickas.

Jo teigimu, incidentą matę krepšininko vaikai apsiverkė, tačiau tokį elgesį išprovokavo pats S. Babrauskas. „Jam ne kartą sakėme, kad išliptų iš automobilio“, – pabrėžė M. Kirvelevičius.

Patruliai sakė, kad po incidento S. Babrausko žmona su vaikais išvyko namo, o krepšininkas buvo pristatytas į policijos komisariatą.

„Kai važiavome į komisariatą, pakeliui jis prisipažino, kad mūsų automobilį pamatė dar Lentvario g. – keista logika, jis porą pažeidimų padarė matydamas, jog jį stebi policija“, – D. Judickas svarstė, kad S. Babrauskas „gal tyčia taip padarė“.

S. Babrauskas: vaikai buvo panikoje

S. Babrauskas kaltės dėl jam pažeidimų nepripažino – jis teigė, kad tądien su šeima nusprendė papietauti Trakuose.

„Važiuojant link Trakų, Savanorių pr. pamačiau, kad paskui važiuoja policijos automobilis, bet kadangi važiavau tvarkingai, buvau ramus, tačiau išvažiavus iš Vilniaus ribų jie įjungė švyturėlius, – pasakojo krepšininkas. – Jie man pasakė, kad kirtau ištisinę liniją Vilniuje, bet aš su tuo nesutikau, kėliau pasipiktinimą, sakiau, tai Trakuose galėjote sustabdyti, jeigu toks pažeidimas buvo Vilniuje“.

Sportininkas teigė, kad pareigūnai paėmė jo dokumentus ir nuėjo į savo tarnybinį automobilį.

„Aš tada juos nufotografavau, nes pagalvojau, jog čia kažkas negerai, bet tada jie pasipiktino mano elgesiu, ėmė mojuoti rankomis, matyt, dėl to, kad fotografuoju“, – teigė dabar jau buvęs „Lietuvos ryto“ krepšininkas.

Jis pasakojo, kad netrukus grįžęs į automobilį ir apie tariamai padarytą pažeidimą Vilniaus miesto teritorijoje papasakojo mašinoje laukusiai savo žmonai Ramintai.

„Tada ji irgi išlipusi pareigūnus telefonu nufotografavo, o kai vėliau grįžo pareigūnas, padavė man dokumentus, liepė pasirašyti protokolą už pažeidimą – nesutikau, užsisegiau saugos diržą ir išvažiavau, nes policininkas man pasakė, jog susitiksime teisme“, – įvykio aplinkybes dėstė sportininkas.

S. Babrauskas teigė, kad vos tik išvažiavus iš įvykio vietos policijos pareigūnai vėl įjungė švyturėlius ir maždaug 20 metrų ėmė persekioti jo vairuojamą automobilį.

„Kai sustojau, jie ėmė traukti mane iš automobilio, kišo dujų balionėlį, uždėjo antrankius, nors aš nieko nesipriešinau, o žmona ir vaikai buvo panikoje, iš baimės ėmė verkti“, – prisiminė jis.

Krepšininkas teigė, kad vietoj pietų Trakuose buvo priverstas praleisti laiką Vilniaus policijos komisariate, į kurį jį pristatė pareigūnai. Čia jam taip pat buvo liepta pūsti į alkotesterį, bet jis parodė tik nulius.

Sportininko žmona: nesupratau pareigūnų

Policininkų elgesys pribloškė ir kartu su S. Babrausku važiavusią jo sutuoktinę R. Babrauskienę – dviejų vaikų motina teisme teigė, kad jos vyras nepadarė pažeidimo Vilniuje, kuriuo jį kaltino pareigūnai.

Raminta Babrauskienė
Moteris pasakojo, kad pareigūnai labai ilgai pildė pažeidimo protokolą, todėl jai net teko raminti vietos automobilyje nerandančius savo vaikus. Kai galop vienas pareigūnų S. Babrauskui grąžino visus dokumentus, jos sutuoktinis nesutiko pasirašyti protokolo, nes pažeidimo esą nepadarė.

„Tada jie pasakė, kad galėsime kreiptis į teismą“, – R. Babrauskienė teigė, jog pareigūnai jos vyrui leido išvažiuoti, tačiau dėl nesuvokiamų priežasčių vėl ėmė persekioti automobilį.

„Kai sustojome, jie pribėgo prie mašinos, ėmė laužti dureles, įsiveržę į vidų vyrą ištempė į lauką, grasino purkšti dujų balionėliu, o Stepą surakino antrankiais – tai viskas įvyko akimirksniu, buvau dideliame šoke, teko raminti ir apsiverkusius vaikus, – kalbėjo R. Babrauskienė. – Nesuprantu tokio pareigūnų elgesio, viskas buvo daroma su jėga, nors niekas nesipriešino, jiems buvo paklusta, o dar tuo labiau, kad mašinoje buvo mažamečiai vaikai. Nesuprantu, kodėl nebuvo galima elgtis žmogiškai“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (304)