„Ne kiekvieną dieną į policijos pareigūnus iš karto pradedama šaudyti, netikėtumo faktorius ir visos kitos aplinkybės turėjo įtakos, kad pareigūnai šaunamojo ginklo atgal nenaudojo“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją dėstė generalinis komisaras Renatas Požėla.

Tačiau du Vasario 16-osios namo gyventojai „Delfi“ tvirtino, kad visa situacija tikrai neprasidėjo iš karto.

Policija sako, jog tik jiems atėjus pradėjo šaudyti, nors iš tikrųjų apie 15 minučių jie laužė duris ir net gręžė jas grąžtu“, – pasakojo vienas kaimynas. Kitas name gyvenantis žmogus taip pat tvirtino, kad iki šūvių girdėjo gręžimo garsą.

Žinoma, reikia akcentuoti, kad pareigūnai lauždami duris elgėsi visiškai teisėtai: jie vykdė teismo sprendimą iškeldinti Igorį Moskaliovą iš namų, kurie jam net nepriklausė.

„Delfi“ jau rašė, kad butas priklausė jo buvusiai žmonai, kuri su juo dėl smurto išsiskyrė dar 2020 m. I. Moskaliovas buvusios sutuoktinės bute ne tik gyveno neteisėtai, bet net nemokėjo už jį mokesčių. Ji geranoriškai ne kartą prašė išsikraustyti, tačiau jis ne tik to nepadarė, bet dar ir pakeitė spynas.

Būtent todėl dar šių metų kovo 29 d. priimtas teismo sprendimas iškeldinti vyrą iš buto, kuris šį ketvirtadienį buvo vykdomas. Iškeldinimo procese dalyvavo antstolio padėjėjas, du pareigūnai, praktikantė iš Teisės fakulteto bei žmonos advokatas Leonidas Pčelincevas, kuris žuvo nuo šaulio kulkų.

Susišaudymas Vilniaus centre

Vienas liudytojas pasakojo iš pradžių girdėjęs, kaip kažkas daužė į duris, po to pradėjo gręžti ir laužti jas, o tada pasigirdo šūviai. Šią istoriją patvirtino ir dar vienas kaimynas.

„Grąžtas buvo įjungtas, durys gręžtos ir dar vėliau buvo grąžtas padėtas. Kaip kalba policija, kad jie atėjo, pasibeldė į duris ir iškart pradėjo šaudyti, taip nebuvo“, – tikino pašnekovas.

Beje, jis taip pat stebėjosi, kad pareigūnai vis dar neapėjo ir neapklausė visų kaimynų, kurie galėjo kažką matyti.

Elgdavosi neadekvačiai

Pasak jo, šis I. Moskaliovas jau anksčiau elgėsi neadekvačiai ir kėlė nerimą aplinkiniams. Šis kaimynas nuolat eidavo pas žmones prašydamas paskolinti 5 ar 10 eurų.

„Aš šeimai sakiau, kad durų jam neatidarytų, o dar kas nors užeis jam, įsiverš į namus po to“, – sakė jis.

Pašnekovas užsimena, kad I. Moskaliovas buvo paranoikas, nuolat kartojo, esą jį persekioja viršuje gyvenantis žmogus.

„Pats mačiau, kad jis rėkia ant to kaimyno. Jis galvodavo, kad tas kaimynas jį stebi, jį seka. Aš vieną kartą išgirdau koridoriuje kažką rėkiant, nelabai supratau, kas vyksta, atidariau duris. Ir tas kaimynas man sako, jis čia dabar ant manęs rėkia, kad aš jį seku, liepia man nestovėti jo aukšte. Buvo labai nejauki situacija. Tas šaudytojas visai nemažas vyras, gana agresyviai atrodantis“, – sakė jis.

„Kad jis turėjo psichinių problemų, tą visi kaimynai galėtų patvirtinti“, – pridūrė pašnekovas.

Jis prisiminė ir kitą incidentą, nutikusį prieš keletą mėnesių. Tuomet į jų laiptinę užklydo kažkoks asocialus asmuo.

„Aš tą žmogų pamačiau bėgantį iš laiptinės, aš pasitraukiau į šoną nesupratęs, kas vyksta. Tada užlipu į antrą aukštą ir matau, kad stovi tas kaimynas, jis laikė kažką už nugaros, bet tada nemačiau, kas ten, nesupratau, kad ten galėjo būti ginklas“, – pasakojo jis.

Gali būti, kad ir tąkart I. Moskaliovas mosavo neteisėtai laikomu pistoletu TT, iš kurio ketvirtadienį ir paleido mirtinus šūvius.

„Delfi“ jau rašė, kad viskas įvyko, kai antstolis su advokatu ir pareigūnais vykdydami teismo sprendimą skyrybų byloje atvyko iškeldinti vyro iš buto Vasario 16-osios gatvėje. Jis atidarė duris ir iškart paleido šūvius iš neteisėtai laikyto pistoleto TT, tada užsibarikadavo namuose.

Šaulys taikėsi į antstolį, bet jį šoko gelbėti 27-erių metų pareigūnas, kulka pataikė jam tiesiai į krūtinę. Gyvybę policininkui išgelbėjo neperšaunama liemenė, vyras išvežtas į ligoninę, bet gyvybei pavojus negresia.

Nežymiai sužeista buvo ir jo kolegė, tačiau jai tik įdrėksta koja. 2000 m. gimusios policininkės į ligoninę vežti nereikėjo, pagalba jai suteikta vietoje.

Dar viena kulka kliudė ir mirtinai sužalojo 69-erių metų advokatą Leonidą Pšelincevą. Jis skyrybų byloje atstovavo žmonai. Medikai dar bandė gaivinti peršautą vyrą, bet nesėkmingai.

Po šūvių pareigūnas išbėgo į gatvę ir puolė prašyti praeivių pagalbos, nes per chaosą pametė savo radijo stotelę. Bendrasis pagalbos centras iš viso sulaukė 9 skambučių, kad sužeistam pareigūnui reikia pagalbos. Pirmasis skambutis užfiksuotas 10 val. 21 min.

Pareigūnai susisiekė su šauliu ir įkalbėjo jį išmesti ginklą pro langą, o po to ir pasiduoti. Į vidų patekęs „Aras“ įtariamąjį išsivedė.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigas vykdančio asmens nužudymo bei pasikėsinimo nužudyti kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu (pagal Baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalies 5, 7 ir 10 punktus) bei dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis (pagal Baudžiamojo kodekso 253 straipsnio 1 dalį). Už tai gresia laisvės atėmimas nuo 8 iki 20 metų arba iki gyvos galvos.

Teisėsauga kol kas neatskleidė įtariamojo tapatybės, nei kiek jam metų, nei ar jis anksčiau teistas.

Šaudyta buvo iš 9 mm pistoleto TT, tikėtina, kad jis buvo laikomas neteisėtai.