„Tiesiog dirbu savo darbą, nesu kuo nors išskirtinis“, – sako Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos pareigūnas Gediminas Jakuška.
Šis kuklus pareigūnas neseniai sulaukė neeilinio įvertinimo. Jam ranką spaudė ir sveikino šalies policijos generalinis komisaras Linas Pernavas bei vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.
G. Jakuška buvo pripažintas labiausiai korupcijai atspariu visos Kauno apskrities policijos pareigūnu. Praėjusiais metais šis Kauno policininkas pranešė apie septynis bandymus jį papirkti.
Per sostinėje vykusį renginį buvo apdovanota po vieną policininką iš visų 10 Lietuvos apskričių. Generalinis komisaras L. Pernavas džiaugėsi, kad policija pagaliau apsivalė ir tapo atspari korupcinėms pagundoms. Pasak policijos vadovo, net 98 proc. visų bandymų papirkti įformina policijos pareigūnai.
Girtiems vairuotojams šansų nelieka
19 metų policijoje dirbantis Kelių patrulių kuopos pareigūnas G. Jakuška nesijaučia padaręs kažką išskirtinio. Jis tikina tik nuoširdžiai dirbantis savo darbą, patruliuojantis keliuose, o praėjusiais metais įforminęs septynis jį kyšiu papirkti bandžiusius vairuotojus.
Principingiausiu Kauno apskrities pareigūnu pripažintas patrulis pasakojo, kad pinigus dažniausiai siūlo rimtus Kelių eismo taisyklių pažeidimus padarę žmonės: prie vairo neblaivūs sėdę vairuotojai ir greičio mėgėjai.
G.Jakuška sako nesantis tas, kuris beatodairiškai baudžia jo akiratin patekusius visus, net ir menkiausią nusižengimą padariusius eismo dalyvius. Policininkas teigė į viską žvelgiantis žmogiškai: neretai vairuotoją tik įspėja ir palinkti kitąkart būti atidesniam.
„Pažeidimas nelygus pažeidimui. Jeigu padaromas smulkus, netyčinis nusižengimas, vairuotoją galima ir įspėti. Tačiau kai prie vairo sulaikomas neblaivus, vairuotojo pažymėjimo neturintis ar gerokai leistiną greitį viršijęs vairuotojas, kad ir kaip jis to norėtų, vien tik įspėti nebegalime. Tai – suaugę žmonės, puikiai suprantantys gresiančią atsakomybę, todėl jiems negalioja pasiteisinimas daugiau taip nedaryti“, – sakė Kelių policijos patrulis.
Paklaustas, kokius pažeidimus padarę vairuotojai gali atsipirkti tik įspėjimu, G.Jakuška minėjo netyčinius ir smulkmeniškus nusižengimus. Tai gali būti ir vairuotojo pažymėjimo pamiršimas namuose ar posūkio signalo nerodymas, nesukeliantys rimtesnių pasekmių.
Kyšis – didesnis už baudą
Generalinio policijos komisaro ir vidaus reikalų ministro pagerbtas Kauno policininkas prisiminė, kad jį kyšiais gundė ne tik girti vairuotojai.
G. Jakuškai teko dalyvauti ir tragikomiškoje dramoje, kai patruliuodamas miesto gatvėse pastebėjo ne per pėsčiųjų perėją ėjusį žmogų. Tiesa, perėja buvo visai šalia, ją žmogus tikrai matė, tačiau per kelią žingsniavo keli metrai nuo jos.
Sustabdytas policijos patrulių pėsčiasis sutriko. Jis akivaizdžiai nesitikėjo sulauksiantis pareigūnų dėmesio. Nors ir įspėtas, kad tarnybinio automobilio viduje daromi ne tik vaizdo, bet ir garso įrašai, jis vis tiek bandė susitarti.
„Už šį pažeidimą jam grėsė tik maža, vos dviejų eurų bauda. Žmogus anksčiau už tai nebuvo baustas, todėl ši istorija galėjo baigtis tik administraciniu nurodymu. Tačiau jis ėmė siūlyti kyšį, mūsų automobilyje paliko 30 eurų“, – prisiminė G. Jakuška.
Bandymų papirkti pasitaiko vis rečiau
Visoje Kauno apskrityje dirbantis pareigūnas minėjo, kad dabar retas pažeidėjas bando išsisukti siūlydamas kyšį.
„Iš pradžių žmogų perspėju, pasakau, kad viskas, kas vyksta automobilyje ir už jo ribų, – įrašinėjama. Protingi žmonės tai puikiai supranta ir nenori dar labiau komplikuoti situacijos. Jau gana seniai teko susidurti su girtu ir konfliktišku vairuotoju“, – sakė G.Jakuška.
Kiti Kauno apskrities policijos pareigūnai minėjo, kad bandymų išsisukti siūlant kyšį sumažėjo ne tik dėl viešojoje erdvėje nuolatos viešinamų įkliuvusių kyšininkų istorijų, bet tai priklauso ir nuo paties policijos pareigūno užimamos pozicijos. Jeigu iš karto duodama suprasti, kad į kompromisus nebus leidžiamasi, dažnai to pakanka.
Paklaustas, kokiomis sumomis jį bandė gundyti sulaikyti vairuotojai, G.Jakuška ilgai galvojo, tikino šių istorijų nesureikšminantis. Galiausiai principingasis patrulis prisiminė – jam buvo siūloma iki 200 eurų.
Kituose Lietuvos regionuose pasitaikė atvejų, kai policininkų sulaikyti neblaivūs vairuotojai juos bandė papirkti siūlydami ne pinigus, o žadėdami atvežti malkų ar trinkelėmis išgrįsti pasirinktą plotą. Tokių keistų siūlymų 19 metų policijoje dirbantis patrulis sakė dar nesulaukęs.
Girti elgiasi drąsiau
Kelių patrulių kuopos pareigūnas G. Jakuška minėjo, kad sudaryti tipinį kyšininko portretą yra gana sunku. Jam pinigus daugiausia siūlė 20–60 metų amžiaus vyrai, daugelis jų automobilius vairavo būdami neblaivūs.
Girtumas – vienas iš veiksnių, kodėl net ir įspėtas apie gresiančią atsakomybę vairuotojas ir toliau primygtinai bando pareigūnams įbrukti pinigų. Tai daroma paliekant kupiūras tarp sėdynių, dedant jas į daiktadėžę ar įkišant į durelių „kišenę“.
„Sulaikius neblaivų vairuotoją labai dažnai tenka išgirsti pačių įvairiausių pasiteisinimų. Populiariausias, kad prasižengusysis vartojo mažai alkoholio ir tikrai nesijautė apsvaigęs. Kiti pažeidėjai bando apeliuoti į juos sulaikiusio pareigūno „žmogiškumą“, tikina daugiau taip nesielgsiantys. Tačiau tokiam poelgiui, kai prie vairo sėda neblaivus žmogus, jokio pateisinimo būti negali“, – prisiminė pareigūnas.
Policijos sistema valosi
Socialinės akcijos „Aš neimu kyšių“ nominantais tapo Lietuvos policijos pareigūnai, labiausiai pasižymėję savo sąžiningumu, drąsa, atsparumu korupcijai ir asmeniniu pavyzdžiu keičiantys Lietuvos policijos veidą.
Apdovanojimus pelnė šie, daugiausia kyšių siūlytojų įforminę pareigūnai: Saulius Statulevičius iš Vilniaus apskrities policijos, Gediminas Jakuška iš Kauno, Giedrius Markevičius iš Klaipėdos, Orlandas Ščegauskas iš Šiaulių, Paulius Masiliūnas iš Panevėžio, Erlandas Didžiulis iš Alytaus, Algirdas Kalinauskas iš Marijampolės, Darius Navikas iš Utenos, Justinas Kurmis iš Telšių ir Marius Vaičiūnas iš Tauragės apskrities policijos.
„Akcija, kurios užuomazgos mena 2007-uosius, pasirodo, nebuvo dirbtinis ir laikinas momentas. Tai buvo impulsas visiems pasikeisti ir parodyti, kad mums ne tas pats. Tikiu, kad apdovanotieji pareigūnai korupcijos mažinimo pareigą atlieka ne iš reikalo, o dirba todėl, kad taip mąsto ir tuo tiki“, – apdovanodamas principingiausius pareigūnus iš visų Lietuvos apskričių sakė vidaus reikalų ministras S.Skvernelis.
Pirmaisiais akcijos metais ant policijos automobilių buvo klijuojami lipdukai „Aš neimu kyšių“, kuriais buvo norima atkreipti dėmesį į šią problemą. Vėliau policija išplėtė akciją, pavadino ją „Kyšis išpurvina“, daugiau dėmesio kreipdama į žmones, kurie bando papirkti pareigūnus.
„Tai buvo impulsas visiems pasikeisti ir parodyti, kad mums − ne tas pats. Tikiu, kad apdovanotieji pareigūnai korupcijos mažinimo pareigą atlieka ne iš reikalo, o dirba todėl, kad taip mąsto ir tuo tiki“, – teigė vidaus reikalų ministras S.Skvernelis.