Vilniaus apygardos teismui perduota nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje keletą kartą teisti Lietuvos piliečiai B. J. ir V. U. kaltinami neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu psichotropinės medžiagos turint tikslą ją platinti ir šios medžiagos kontrabanda iš Lietuvos į Norvegiją.
Prokuratūra informuoja, kad ikiteisminio tyrimo duomenimis, grupė Lietuvos Respublikos piliečių nuo 2012 m. rugpjūčio mėn. iki 2013 m. rugsėjo mėn. organizavo psichotropinių medžiagų metamfetamino gabenimo iš Lietuvos Respublikos į Norvegijos Karalystę kanalą.
Nusikalstamas veikas organizavo kaltinamasis B. J., kuris rūpindavosi psichotropinių medžiagų įgijimu, organizuodavo jų vežimą į Norvegijos Karalystę, elektroninių priemonių pagalba bendraudavo su pirkėjais Norvegijoje ir bendrininkais, kurie betarpiškai rūpinosi narkotikų gabenimu.
Kitas kaltinamasis ir įtariamasis, kuris šiuo metu pasislėpęs nuo ikiteisminio tyrimo, ieškodavo vairuotojų, galinčių slapta gabenti psichotropines medžiagas, parūpindavo jiems transporto priemones, lydėdavo vairuotojus į Norvegijos Karalystę, perduodavo psichotropines medžiagas minėtos šalies pirkėjams ir gaudavo iš jų pinigus.
Ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Aleksandras Kazakovas teigia, kad per 8 narkotinių medžiagų gabenimo epizodus buvo gabenta apie 140 kg miltelių, kuriuose buvo beveik 35 kg (gryno) metamfetamino. Pareigūnams pavyko sulaikyti 106,5 kg šios medžiagos.
Kai kuriais atvejais pareigūnams psichotropinių medžiagų krovinius pavyko sulaikyti Lietuvos teritorijoje ir vieną kartą Švedijos Karalystėje.
Pasak pareigūnų, Lietuvoje parduodant metamfetaminą didesniais kiekiais 1 kg kainuoja nuo 1500 iki 3000 eurų, o Norvegijoje – nuo 7000 iki 8000 eurų. Tačiau perkant šią psichotropinę medžiagą mažesniais kiekiais kaina tampa dar didesnė: Lietuvoje gramas kainuoja nuo 4,5 iki 11,5 eurų, o Norvegijoje jis pabrangsta 3 arba 4 kartus.
Ikiteisminį tyrimą atliko Muitinės kriminalinės tarnybos Narkotikų kontrolės skyriaus, Nusikaltimų tyrimo skyriaus ir Vilniaus skyriaus pareigūnai, tyrimui vadovavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.
Šiame tyrime pirmą kartą Lietuvos teisėsaugininkų darbo istorijoje buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė su Norvegijos policijos ir prokuratūros darbuotojais. Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai norvegams pateikė informaciją, kurios pagalba pastariesiems pavyko sulaikyti narkotikų pirkėjus ir lietuvių tautybės tarpininką Norvegijoje bei įrodyti jų kaltę. Narkotikų prekeiviais Norvegijoje skirtos laisvės atėmimo bausmės nuo 13 metų iki 6 metų. Užsienio kolegų surinkti duomenys taip pat labai padėjo Lietuvos pareigūnams įrodinėjant B. J. ir V. B. kaltę.
Minėti kaltinamieji dėl vieno narkotikų gabenimo epizodo š. m. balandžio 28 d. Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu jau yra pripažinti kaltais ir nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis.
Įstatymas tam, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno, siuntė, pardavė ar kitaip platino labai didelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų, numato laisvės atėmimą nuo dešimties iki penkiolikos metų.