Jeigu anksčiau patikrinimų išvengti ar tiesiog kuo greičiau valstybės sieną norėję kirsti krovininių transporto priemonių vairuotojai būdavo įpratę į savo dokumentus įdėti po 10-20 litų, tai po skandalingų pareigūnų sulaikymų vairuotojai jau pagalvoja, ar tikrai verta muitininkams duoti pinigų.

Dažnai pro Lietuvos ir Baltarusijos pasienį važinėjantis vienos bendrovės darbuotojas nusprendė vadovautis sena nerašyta taisykle ir dėl to dabar tik graužiasi nagus – vyrui buvo iškelta baudžiamoji byla dėl pareigūno papirkimo.

Vos 20 Lt kyšį muitininkui davęs vairuotojas buvo pripažintas kaltu – Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėja Laima Leipuvienė jam skyrė 6 MGL dydžio (780 Lt) baudą.

Bylos duomenimis nustatyta, kad gegužės 28-osios rytą pro Lietuvos ir Baltarusijos pasienį krovininiu automobiliu vykęs vairuotojas muitinio tikrinimo vietoje – tuščių krovininių transporto priemonių tikrinimo kanale – į savo pasą įdėjo 20 Lt ir juos perdavė dokumentus tikrinti turėjusiam Medininkų kelio posto inspektoriui.

Pareigūnas į tokį pasiūlymą reagavo iš karto – apie duotus pinigus informavo vadovybę, ši nurodė pradėti ikiteisminį tyrimą.

Sulaikytas vairuotojas vėliau teisinosi, kad buvo pametęs tarptautinį pavojingų krovinių vežimo keliais leidimą (ADR), todėl norėdamas išvengti gresiančios atsakomybės į pasą įdėjo pinigus – esą anksčiau buvo įprasta, kad už tokią sumą galima kirsti valstybės sieną išvengiant patikrinimo ar neturint visų dokumentų.

Leidimas ADR vairuotojui buvo būtinas, nes jo bake buvo 1 720 litrų kuro.

Anksčiau Medininkų poste buvo įprasta į pasą įdėti po keliolika ar keliasdešimt litų – esą kitaip pareigūnai vilkindavo dokumentų sutvarkymą.

„Kai įsidarbinau Medininkų poste, supratau, kad čia veikia sistema – į Lietuvą atvykstantis vairuotojas, norėdamas susitvarkyti dokumentus, turi muitinės pareigūnui į pasą įdėti pinigų, – vienoje baudžiamojoje byloje yra sakęs muitininkas. – Iš karto kolegų ėmiau klausinėti, už ką yra renkami pinigai, tačiau man tebuvo paaiškinta, kad yra tokia tvarka: tai yra tokia tradicija, jie dedami ne už nieką“.

Pasak muitininko, kuris baudžiamojoje byloje buvo apklaustas tik liudytojas, tais atvejais, jei vairuotojai į pasą neįdėdavo pinigų, ilgiau užtrukdavo muitinis forminimas, be to, buvo detaliai tikrinamos transporto priemonės, o pats krovinys ir transporto priemonės būdavo siunčiamos peršviesti rentgenu bei ant svarstyklių.

„Tokiu atveju vairuotojas poste užtrukdavo gerokai ilgiau – paprastai dokumentai yra sutvarkomi per 10 min., o tokiu atveju, kai vairuotojas neįdeda į pasą pinigų, jo forminimas ir dokumentų tvarkymas užtrunka 30-40 min.“, – sakė jis.

Muitininkas taip pat atskleidė, kad yra girdėjęs, kaip kai kurie jo bendradarbiai vairuotojams laidydavo užuominas apie kyšį.

„Kai į dokumentus nebūdavo įdėta pinigų, kai kurie muitininkai rodydavo į pasą ir klausdavo „kur“ ar „kur fito“, – sakė jis. – Esu girdėjęs sakant, kad „reikia padaryti kopiją“, o tai reiškia, jog vairuotojas turi padvigubinti jau į pasą įdėtą pinigų sumą, nes per mažai įdėta, pvz. tik 100, o tvarka buvo tokia, kad reikia įdėti 200 rublių“.

Muitininkas sakė, kad po kiekvienos pamainos gaudavo 150-200 Lt.

Kad Medininkų kelio poste muitininkams reikėdavo mokėti pinigus, pareigūnams patvirtino ir vairuotojai.

Vienoje krovinių pervežimo bendrovėje dirbantis vairuotojas yra pasakojęs, kad visi Lietuvos ir Baltarusijos sieną kertantys vairuotojai žinodavo, jog neįdėjus pinigų muitininkai ims kabinėtis.

„Poste yra tokia tvarka, kad važiuojant per postą ir forminant dokumentus visada reikia pareigūnams įdėti pinigų, o jeigu jų neįdedi, muitininkai susigalvoja papildomų veiksmų, siunčia į rentgeną arba dar kur nors, – sakė vairuotojas. – Visada stengiausi į pasą įdėti pinigų, kad prie manęs nesikabinėtų, tačiau kartą jų neįdėjau, tai muitininkas mane nusiuntė į rentgeną peršviesti automobilį“.

Krovinius iš Ukrainos į Lietuvą dažnai gabenantis vairuotojas sakė, kad kyšininkavimo schema Medininkų kelio poste yra plačiai žinoma vežėjų tarpe.

„Mano įmonės vadovas duoda pinigų ir šitoms išlaidoms“, – prisipažino vairuotojas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)