Tokia teismo medicinos ekspertų išvada – tikras smūgis ilgą laiką organizuotą grupuotę stebėjusiems ir pagaliau ją demaskavusiems pareigūnams.
Ikiteisminį tyrimą atliekantis Generalinės prokuratūros prokuroras Gedgaudas Norkūnas DELFI neslėpė, kad gavo tokią ekspertų išvadą, tačiau kol kas nebuvo linkęs atskleisti tolesnių savo veiksmų – pareigūnai dar svarsto, kaip tokioje situacijoje elgtis. Formaliai jie turėtų M. Taraškevičiaus atžvilgiu nutraukti ikiteisminį tyrimą, tačiau dar gali kreiptis į medikus, reikalaudami atlikti pakartotinį tyrimą, juoba kad įtariamojo sveikatos būklė iki šiol niekam nekėlė abejonių.
Kad būtent M. Taraškevičius tvarkė visus kontrabandos reikalus, pareigūnams yra patvirtinęs ir Latvijos pilietis Romanas Šnipkis – būtent dėl svarbių duomenų pateikimo pareigūnams apie organizuotos grupuotės veiklą kaimyninės šalies piliečiui yra skirta valstybės apsauga. Su pareigūnais bendradarbiauti sutikęs R. Šnipkis dažnai būdavo prabangiai įrengtuose M. Taraškevičiaus namuose, todėl tyrėjams pateikė informacijos ir apie vieną sostinės advokatą, artimai bendravusį su šiuo metu korupcija įtariamu teisėju Ryšardu Skirtunu.
Pareigūnai neslėpė, kad buvusio policininko Viliaus Karaliaus grupuotė nė iš tolo neprilygo M. Taraškevičiui.
M.Taraškevičiaus galimai vadovauta nusikalstama kontrabandininkų grupuote pareigūnai susidomėjo dar 2010-aisiais – ilgalaikio tyrimo metu Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai per keletą kartų organizavo dešimčių vilkikų su cigarečių kontrabanda sulaikymus. Tačiau tuo pat metu, nesitenkinant vien krovinių ir jų gabentojų sulaikymais, pareigūnai kaupė informaciją apie pagrindinių kontrabandos organizatorių bei jų artimiausių bendrininkų nusikalstamos veiklos organizavimą bei dalyvavimą šiuose nusikaltimuose.
Praėjusių metų lapkričio pabaigoje pareigūnai smogė įtariamiems pagrindiniams kontrabandos organizatoriams – sulaikant įtariamuosius dalyvavo antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai. Tądien vienu metu Vilniaus apskrityje gausios teisėsaugos pajėgos pradėjo sulaikymo operaciją, kuri tesėsi iki vėlumos: operacijos metu atlikta virš 50 kratų, kurių metu rasti ginklai, sprogmenys, narkotinės medžiagos, didelės grynųjų pinigų sumos, kaip įtariama vogtų prabangių daiktų.
Operacijos metu buvo sulaikyti 25 asmenys – beveik visi įtariamieji buvo suimti.
Pareigūnai yra pranešę, kad sutriuškinta kontrabandininkų grupuotė buvo viena pavojingiausių šalyje, išvysčiusi itin aktyvią nusikalstamą veiklą, valstybės finansų sistemai padariusi didelę žalą. Vien jos kontrabanda atgabentų cigarečių vertė, pasak pareigūnų, skaičiuojama dešimtimis milijonų litų.
Vien Lietuvoje buvo sulaikyta 19 vilkikų su kontrabandinėmis cigaretėmis iš Rusijos ir Baltarusijos, kurių vertė – apie 23 mln. litų. Dar 12 krovinių, pagal Lietuvos pareigūnų informaciją, buvo sulaikyta Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje. Šių vertė – apie 10 mln. Lt.
Neabejojama, kad kontrabandininkams talkino muitinės bei kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai.
Sulaikymo metu M. Taraškevičius buvo ištrauktas iš visureigio, jo rankinėje aptikta maždaug ketvirtis milijono litų eurais ir litais. Kadangi įtariamasis neįvardijo, kam ketino panaudoti tuos pinigus, pareigūnai juokavo, kad tai jo kišenpinigiai.
Anksčiau M. Taraškevičius buvo įvardijamas, kaip su „dambrauskinių“ (gaujos lyderis Jonas Dambrauskas dabar kalinamas įtariant advokato Sergejaus Novikovo nužudymu) gauja susijęs žmogus. Ne kartą už vagystes, narkotinių medžiagų platinimą bei kitus nusikaltimus teistas vyras itin išgarsėjo, kai 2003-iųjų gruodį Vilniuje buvo pasikėsinta jį susprogdinti: apie 11 val. Kalvarijų gatvėje sprogus užtaisui, kuris buvo pritvirtintas prie 2000 metų laidos „Mitsubishi Pajero“ dugno, jis buvo sužalotas. Po sprogimo, kuris asfalte paliko gilią duobę, visureigis buvo sugadintas nepataisomai.
Nepraėjus nė metams M. Taraškevičius vėl atkreipė į save policijos ir žiniasklaidos dėmesį. 2004-ųjų spalį Vilniuje buvo sučiupti keturi atvykėliai iš Rytų, kurie lietuviams pardavė kilogramą heroino. Tąsyk buvo sulaikyti 3 kazachai, čečėnas ir vienas vilnietis. Netrukus buvo sulaikytas ir M. Taraškevičius, kuris, kaip įtarta, buvo užsakęs tą heroino partiją.