Moteriai – 27 smūgiai
Kol vyko ikiteisminis tyrimas ir bylos nagrinėjimas, klaipėdietis buvo laisvėje, jam buvo skirta švelni kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
Tačiau kai antradienį Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegijos pirmininkė teisėja Violeta Miliuvienė paskelbė, jog A. Žlibinas yra kaltas dėl tyčinio artimo žmogaus nužudymo ir jam skirta 14 metų laisvės atėmimo bausmė, vyras buvo suimtas teismo salėje.
„Nesutinku“, – išgirdęs nuosprendį riktelėjo A. Žlibinas. Jis nebuvo pasiėmęs jokių daiktų, drabužių, kurių gali prireikti pataisos namuose.
A. Žlibinas neabejojo, kad nuosprendį skųs aukštesnės instancijos teismui.
Kruvina tragedija Klaipėdoje, Taikos prospekte esančiame daugiabučiame name, nutiko šiemet kovo 27-ąją prieš vidurnaktį.
Teismo nuosprendyje skelbiama, jog A. Žlibinas susipyko su 67 metų sugyventine Janina Šiušiene. Įniršio apimtas vyras jai į įvairias kūno vietas rankomis ir kojomis sudavė 27 smūgius, tampė už plaukų, išrovė kelis jų kuokštus, o galiausiai pasmaugė.
Vėliau jis paskambino į kaimynės buto duris ir paprašė iškviesti greitosios pagalbos medikus, nes esą sugyventinė jaučiasi blogai, jai bėga kraujas iš nosies, burnos, ausų. Atvykę medikai konstatavo moters mirtį.
Teismo medicinos ekspertai nustatė, jog J. Šiušienės mirties priežastis – pasmaugimas.
Prisipažino, o vėliau viską neigė
Ikiteisminio tyrimo metu per pirmąją apklausą A. Žlibinas neigė nužudęs savo sugyventinę, negalėjo paaiškinti, kas ją sumušė, nors bute pašalinių žmonių nebuvo. Per antrąją apklausą jis prisipažino, jog mušė ir smaugė sugyventinę, visus savo veiksmus įvykio vietoje pademonstravo su manekenu.
Tačiau vėliau teisme jis ėmė įrodinėti, kad pareigūnai neteisingai suprato jo parodymus. Esą jis pasakojo apie konfliktą, kuris buvo įvykęs maždaug prieš savaitę iki J. Šiušienės mirties.
A. Žlibinas savo kaltės teisme nepripažino iki paskutinės minutės. „Ji pati numirė, jai prastai buvo su sveikata, gal 10-15 kartų ligoninėje gulėjo. Tą vakarą vėlai grįžau namo, nes vaikščiojau lauke su savo senole mama. Kai grįžau Janina gulėjo lovoje ir atrodė prastai, jai iš nosies bėgo kraujas. Ant stalo stovėjo degtinės butelis. Nuėjau užkaisti kavos, kad ji pasijustų gerai, o ji tada tik bumpt – iškrito iš lovos. Puoliau pas kaimynę, kad iškviestų greitąją pagalbą, bet medikai padėti jau niekuo nebegalėjo. Nežinau, kas galėjo ją pasmaugti“, – prieš teismo posėdį žurnalistams pasakojo A. Žlibinas.
Klaidino teismą
Teisėjų kolegija konstatavo, jog surinktų įrodymų visiškai pakanka įrodyti, jog A. Žlibinas tyčia nužudė savo artimąją – sugyventinę. Nors teisme jis ir neigė parodymus, kuriuos buvo davęs ikiteisminio tyrimo pareigūnams, tačiau konstatuota, kad parodymai atitinka tikrovę.
Be to, liudytoji patvirtino, kad tarp poros ir anksčiau yra kilę nesutarimų, A. Žlibinas smurtavo prieš savo sugyventinę.
Nesutarimai esą kildavo todėl, kad sugyventinė netinkamai prižiūrėjo kartu gyvenančią A. Žlibino neįgalią mamą. Vyras aiškino, kad sugyventinė jo motinai savaitę neduodavo valgyti, tačiau tokias kalbas teismas įvertino kaip žuvusiosios apkalbas, nes esą neįmanoma, jog žmogus savaitę išgyventų be maisto.
Pareigūnai taip pat nustatė, jog tragedijos vakarą abu sugyventiniai buvo neblaivūs. A. Žlibino kraujyje rasta 1,6, o mirusiosios – 2,4 promilės alkoholio.
„Kaltinamojo parodymai buvo nenuoseklūs, jis klaidino teismą. Pasakojimas, kad visą dieną su neįgalia motina vaikščiojo po miestą, o vakare grįžęs namo rado gulinčią sugyventinę, kuriai iš nosies bėga kraujas, tėra bandymas suklaidinti teismą ir siekis išvengti atsakomybės“, – teigiama nuosprendyje.
Sūnus prašė atlyginti tik laidotuvių išlaidas
Valstybės kaltinimą palaikęs Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Jurijus Petuchovas teismo prašė A. Žlibiną pripažinti kaltu ir skirti 14 metų laisvės atėmimo bausmę, nes toks yra bausmės vidurkis už padarytą nusikaltimą, kuriuo vyras kaltintas.
Teismas tokią bausmę ir skyrė, nes nenustatė jokių lengvinančių aplinkybių, o sunkinanti ta, jog A. Žlibinas buvo neblaivus.
„Jis suvokė, kad savo smūgiais gali sukelti pavojų žmogaus gyvybei, todėl traktuotina, kad jis veikė tiesiogine tyčia. Tai, kad jis paprašė kaimynės iškviesti greitosios pagalbos medikus, neįrodo, jog nužudymas buvo netyčinis. Be to, kaltinamasis savo kaltės nepripažįsta, nesigaili to, ką padarė, jis stengėsi apkalbėti žuvusiąją, yra sau visiškai nekritiškas, o tai rodo jo pavojingumą visuomenei“, – teisėja V. Miliuvienė argumentavo, kodėl A. Žlibinui skirta 14 metų laisvės atėmimo bausmė.
Byloje nukentėjusiuoju buvo pripažintas mirusiosios sūnus. Jis teigė, jog mamą paskutinį kartą matė pernai rudenį, o paskutinį kartą telefonu kabėjo maždaug prieš mėnesį iki nelaimės. Sūnus pripažino, kad su motina nebuvo artimi, todėl neprašė atlyginti neturtinės žalos, o pateikė ieškinį atlyginti tik turtinę žalą – laidojimo išlaidas, kurios siekė 1220 eurų.
Teismas šį prašymą tenkino iš dalies. A. Žlibinas nukentėjusiajam turės atlyginti 700 eurų turtinę žalą, nes esą formuluojant ieškinį iš sumos, kuri išleista laidotuvėms, nebuvo išskaičiuota valstybės skirta parama.