Bausmė Venesueloje
Panevėžio miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs Panevėžio apygardos prokuratūros atiduotą nusikaltimų nuosavybei ir turtinėms teisėms baudžiamąją bylą, kurioje bitininkų apgaudinėjimu kaltinami du panevėžiečiai, sulaukė atpildo.
33-ejų metų M.D. ir 34-erių metų D.L., apgaule įgiję daugiau kaip 460 tūkstančių litų vertės svetimo turto – šimtus kilogramų medaus, kompiuterinės ir organizacinės technikos, farmacijos, parfumerijos ir kosmetikos prekių, pripažinti kaltais, jiems atitinkamai skirtos trejų metų ir 9 mėnesių bei ketverių metų laisvės atėmimo bausmės.
Apgavikų bendrininkas – buvęs bendrovės direktorius A.E., spėjo pasislėpti, vos tik pareigūnai ėmėsi ikiteisminio tyrimo. Tačiau jam nepavyko išsisukti. Vyriškis įkliuvo užsienyje gabendamas narkotikus. Nuteistasis atlieka bausmę Venesueloje.
Stambiu mastu
Teisme valstybinį kaltinimą palaikęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Audrius Leonavičius teigė: „Sukčiautojai, apgaule įgiję didelės vertės svetimo turto, padarė nepataisomą žalą nukentėjusiesiems.
Jie įžūliai apgaudinėjo fizinius ir juridinius asmenis, tarp kurių – dori ir sąžiningi bitininkai – solidaus amžiaus žmonės, dauguma jų pensininkai. Visiems jiems ilgai teko jaudintis dėl negrąžintų pinigų už parduotą medų, išgyventi dėl patirtų didelių nuostolių.
Kaltinamieji savo veikas buvo suplanavę – įmonė buvo uždaryta prisidengiant asmeniu, nieko bendro neturinčiu su verslu, valdymas jam buvo perduotas siekiant paslėpti padarytas nusikalstamas veikas.“ Šiam reikalui buvo surasta bendrovės „Aurafarma“ akcijas nupirkusi įmonė.
Aferistai, ketindami apgaule įgyti didelės vertės prekių, Panevėžyje registruotos minėtos bendrovės vardu pirko kompiuterinės ir kitos technikos, farmacijos ir kosmetikos prekių, šimtus kilogramų medaus iš bendrovių ir bitininkų. Sukčiautojai žadėjo už pagal sutartis paimtas prekes praėjus sutartam terminui atsiskaityti, nors ir neketino to daryti. Tokiu būdu jie įsigijo 462 482 litų vertės svetimo turto.
Fiktyvus direktorius
Priedanga nusikalstamoms veikoms daryti tapo alaus bare už 400 litų pasamdytas fiktyvus įmonės direktorius J.M. – darbo ir jokio pragyvenimo šaltinio neturintis panevėžietis. Nieko bloga neįtardamas žmogus pas notarę ir „Sodroje“ pasirašė aferistų pakištus dokumentus. Tačiau po kurio laiko į jį pradėjo kreiptis nepažįstami žmonės, reikalaudami pinigų už parduotą medų. Tada jis ir suprato tapęs aferistų auka.
Byloje – 38 epizodai, kuriuose pateikti duomenys apie kaltinamųjų veikas, nukentėjusius asmenis ir bendroves, jų patirtus šimtų tūkstančių litų vertės nuostolius. Ant aferistų kabliuko užkibo ir dešimtis tūkstančių litų nuostolių patyrė šimtus kilogramų medaus sukčiautojams pardavę bitininkai. Tarp jų atsidūrė ir Lietuvos žemdirbystės institutas, aferistams „padovanojęs“ tris tūkstančius kilogramų medaus.
Teismas nutarė iš kiekvieno nuteistojo priteisti po 208 tūkstančius 152 litus pareikštiems civiliniams ieškiniams atlyginti. Estijos įmonės „Karl“ ir dviejų kitų įmonių civiliniai ieškiniai dėl turtinės žalos atlyginimo liko nenagrinėti. Nuteistieji taip pat turės atlyginti valstybei jiems priteistas teismo išlaidas – po 1230 litų.