Anot policijos, bendradarbiaujant su viena didžiausių internetinės prekybos bendrovių ,,Amazon“ ir tarptautine virtualiųjų valiutų bendrove „Binance“ buvo nustatyta, kad Lietuvos Respublikos pilietis žinučių susirašinėjimo platformoje „Telegram“ sukūrė grupę, kurioje kartu su bendrininkais susitardavo atlikti pirkimus iš „Amazon“.
Kai prekės pasiekdavo „klientus“, šie piktnaudžiaudami įsigytų prekių grąžinimo politikos taisyklėmis, pareikšdavo, kad jos neatkeliavo arba atkeliavo tik tuščia dėžė. Bendrovė pinigus grąžindavo pirkėjui.
„Organizuotas mažmeninės prekybos nusikalstamumas yra visos pramonės problema, kelianti grėsmę patikimam apsipirkimui, kurį „Amazon“ kūrė ir išlaikė dešimtmečius“, – teigė „Amazon“ vyresnysis korporatyvinis patarėjas Jamie Wendell. „Amazon“ yra įsipareigojusi laikytis holistinio požiūrio kovoje su šiais nusikaltimais, įskaitant neteisėtas pinigų grąžinimo schemas. Norime padėkoti Lietuvos teisėsaugai už tai, kad greitai ėmėsi veiksmų prieš šios sukčiavimo grąžinant pinigus schemos organizatorių.“

Įtariamasis buvo sulaikytas Vilniuje, jam skirtos dvi kardomosios priemonės. Per kratas pas įtariamąjį ir jo galimus bendrininkus paimta beveik 5 mln. Eurų vertės virtualios valiutos ir virš 700 tūkst. Eurų grynųjų pinigų.
Ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Generalinės prokuratūros prokuroras, atliekamas dėl sukčiavimo ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo. Už tai numatyta griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Įtarimai pateikti dviem asmenims.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko Arūno Maskoliūno teigimu, ši išskirtinė sukčiavimo schema yra beprecedentė ir pirmoji Lietuvoje, kai iš komercijos kompanijos išviliota itin didelė pinigų suma.
2024 m. Lietuvos policijoje registruota daugiau kaip 3200 nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimais, finansų įstaigų duomenimis gyventojų dėl sukčiavimų patirta žala viršijo 15 mln. Eurų.
Sukčiai naudoja įvairius būdus lėšoms išvilioti, tačiau 2024 m. itin progresavo telefoniniai sukčiavimai, kai prisistatoma policijos, finansų įstaigų, „Google“ vardu. Aktualūs išliko avansiniai, investiciniai sukčiavimai bei duomenų viliojimas apgaule panaudojant netikras nuorodas (,,phishing“). Lyginant su ankstesniais laikotarpiais sumažėjo tyrimų dėl SMS žinučių sukčiavimų.
Didžioji dalis sukčiavimų yra tarptautinio pobūdžio – sukčiavimus vykdo užsienio šalių piliečiai, naudojamos užsienio valstybių subjektų paslaugos. Taip pat išnaudojami įvairūs tapatybės slėpimo būdai, socialinė inžinerija.