Pareigūnų duomenimis, tabaką į Lietuvą įvežė Lenkijos piliečio įsteigta įmonė, oficialiai besiverčianti maisto tiekimo veikla, bet neturinti licencijos verstis tabako gaminių gamyba ir didmenine prekyba tabako gaminiais.
Turėdami informacijos, apie galimą neteisėtą akcizinių prekių įvežimą, MKT pareigūnai atliko kratą viename Lazdijų rajono Šventežerio miestelyje esančių sandėlių. Čia pareigūnai rado garinį tabako apdorojimo įrenginį, o taip pat – 62 dėžes ir 51 maišą (iš viso 13 tonų) tabako.
Kaip paaiškėjo vėliau, gavus Muitinės laboratorijos tyrimo išvadas, Šventežeryje aptikta ne tabako žaliava, o jau apdorotas tabakas. Preliminari tokio kiekio tabako vertė (su privalomais sumokėti mokesčiais) – apie 1 mln. 96 tūkst. eurų, praneša MKT.
Tabaką į Lazdijų rajoną įvežė Lenkijos piliečio N. P. B. Lietuvoje įsteigta įmonė, oficialiai užsiimanti itin įvairia veikla – maisto tiekimu, restoranų veikla, statybos ir kelių tvarkymo darbais. Tačiau įmonė neturėjo licencijos verstis tabako gaminių gamyba ir didmenine prekyba tabako gaminiais.
Tad MKT Kauno skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Tyrimui vadovauja Kauno apygardos prokuratūros prokurorai.
Kol kas aiškinamasi kokia buvo ten pat sandėlyje rasto garinio tabako apdorojimo įrenginio paskirtis, tačiau pareigūnai įtaria, jog tabakas čia buvo ruošiamas cigarečių gamybai. Muitinės kriminalistų vertinimais iš tokio kiekio tabako buvo galima pagaminti apie 1300 dėžių (t.y. maždaug 650 tūkst. pakelių) cigarečių, kurių vertė jau siektų net apie 2 mln. eurų.
Panašų cigarečių gamybai paruošto tabako krovinį muitinės kriminalistai 2017 m. spalį aptiko Mažeikių rajono Viekšnių seniūnijoje, kur rastas nelegalus rūkalų gamybos fabrikas. Šešėlinė įmonė buvo maskuojama tose pat patalpose įsikūrusia ir legaliai bei realiai veikusia lentpjūve.
Fabrike rasta 1,5 tonos tabako, cigarečių „Marlboro“ pakelių ruošiniai, didelis kiekis klijų, filtrų ir popieriaus cigarečių gamybai. Ten veikė nauja moderni vokiška cigarečių gamybos, taip pat kiniška rūkalų pakavimo įranga, su kuria galima pagaminti iki 150 pakelių per minutę.
Per savo veiklos metus muitinės kriminalistai, padedant ir kolegoms iš kitų teisėsaugos institucijų, Lietuvoje aptiko ir sunaikino šešis nelegalius tabako gaminių fabrikus. Dar trys tokie fabrikai, bendrų Lietuvos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos ir Nyderlandų muitinės bei policijos operacijų metu aptikti Didžiojoje Britanijoje (2007 m.), Lenkijoje (2011 m.) ir Nyderlanduose (2015 m.).