Savo ruožtu uostamiesčio teisėsaugininkai džiūgauja, kad vaisių davė drastiški jų kovos su telefoniniais sukčiais metodai – vasarą Klaipėdos pareigūnai, pasirodo, ne veltui viešai gąsdino, kad baudžiami bus ne tik aferistai, bet ir pinigus jiems atiduodantys lengvatikiai.

Tuo tarpu sukčiai tebesiautėja ir atakuoja tiek paprastus, tiek visuomenėje žinomus žmones.

Abu sykius neapsigavo

Neseniai telefoninių sukčių akiratyje atsidūrė garsi aktorė K.Kazlauskaitė. TV žvaigždę aferistai atakavo savaitgalį. „Jūsų sūnus sumušė žmogų, dabar jis areštinėje”, – moterį baugino sukčius.

K.Kazlauskaitė nuėjo į policijos nuovadą ir įsitikino, jog ją bandyta apgauti. Vienas policininkų paėmė iš vilnietės telefono numerį, iš kurio skambino aferistas, ir įtardamas, kad tai kalinys, jį apšaukė, liepė prisipažinti: „Kur sėdi, kokioje zonoje?!”

Kiek anksčiau sukčius žadino aktorę 4 valandą ryto. Moteris pašoko iš lovos išgirdusi, kad vaikas pakliuvo į avariją, tačiau išsibudinusi susivokė, jog sūnus miega už sienos.

Neteko 50 tūkstančių litų

Vilniaus apygardos prokuratūra pranešė, kad kaltinimai pateikti keturiems telefono sukčiautojams, iš dviejų aukų išviliojusiems 87 tūkst. litų.

Pirmoji nukentėjusi vilnietė – praeityje garsi pianistė. Sausio 23-iąją 61 metų moteriai dienos metu paskambino vyras, jis prisistatė sūnumi ir pranešė, kad avarijoje sunkiai sužalojo žmogų. Neva norėdamas išvengti bausmės paprašė mamos iš sąskaitos paimti 50 tūkst. litų ir perduoti „draugui”.

Tą pačią dieną sielvartaujanti vilnietė paėmė nurodytą sumą iš sąskaitos ir nuvežė sūnaus „draugui” prie Saulėtekio gatvės bendrabučio. Tik po kelių dienų iš komandiruotės grįžus sūnui išaiškėjo, kad moteris buvo apgauta.

Už šį nusikaltimą Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros 1-ojo Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokurorai su sostinės Nusikaltimų tyrimo tarnybos policininkais prispaudė uodegas trims veikėjams.

Du iš jų – ne kartą teisti: 29 metų R.F. ir 25 metų M.U. Jiedu šį nusikaltimą padarė atlikdami bausmę Marijampolės pataisų kolonijoje. Trečiasis – vienos aukštosios mokyklos studentas 22 metų D.B., jis realizavo bendrų sumanymą – paėmė pinigus iš moters.

Už grotų – iki 8 metų

Kitą nusikaltimą – sukčiavimą stambiu mastu – įvykdė niekur nedirbantis 21 metų vilnietis J.S.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad balandžio 12 dieną nepilnametė vilnietė vidurdienį sulaukė skambučio. Sukčius pranešė, kad jos tėvas padarė avariją, ir liepė kuo greičiau surinkti pinigų bei perduoti juos ateisiančiam jaunuoliui.

Per du kartus iš nepilnametės sukčius išviliojo 37 tūkst. litų. Tik vakare grįžus tėvams išaiškėjo tiesa.

Netrukus sulaikytas niekur nedirbantis ir jau teistas už vagystę vilnietis J.S. Prokurorė Julija Kryževičienė, kontroliavusi ikiteisminį tyrimą, sakė, kad šiam kaltinamajam gresia rimta bausmė – laisvės atėmimas iki 8 metų.

Klaipėdiečiai budresni

Rugpjūtį dienraštis L.T. pasakojo, kaip uostamiesčio pareigūnai pasišovė kovoti su telefoniniu aferizmu netradiciniu būdu – bausti aukas. Telefoniniai sukčiai tąsyk perpildė 49 metų Klaipėdos policininko Piotro Kolyškos kantrybės taurę.

Nebegalėdamas taikstytis, kad gyventojai lengva ranka atiduoda aferistams tūkstančius sunkiai uždirbamų litų, pareigūnas nusprendė radęs efektyvų būdą, kaip užkirsti šiam reiškiniui kelią. Pagrindinis principas – už pinigų davimą aferistams, laikant tai bandymu papirkti pareigūnus, bus baudžiami nukentėjusieji.

Uostamiesčio 3-iojo policijos komisariato viršininko pareigas einantis P.Kolyška po 6 savaičių eksperimento L.T. pranešė: „Sumažėjo! Tiksliai negaliu pasakyti kodėl, bet pas mus sukčiavimo atvejų tikrai sumažėjo, o kituose rajonuose, kaip rašo laikraščiai, šiek tiek suaktyvėjo.”

P.Kolyška neslėpė, jog pareigūnų gąsdinimai bausti aukas buvo labiau propaganda. „Tikslas ir nebuvo bausti, o apsaugoti žmones, priversti juos galvoti”, – kalbėjo komisaras.