Teismas gruodžio 4 d. gavo prokuroro pareiškimą dėl įtariamajam Vilhelmui Germanui skirtos kardomosios priemonės – suėmimo – pratęsimo 3 (trejų) mėnesių laikotarpiui.
Šį prašymą teismas tenkino, V. Germanas liks suimtas bent iki kovo 16 d.
„Teismo nutartis remiasi trimis pagrindiniais motyvais: įtariamasis galimai gali slapstytis nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro ir teismo, gali trukdyti ikiteisminio tyrimo procesui ir galimai gali daryti naujus nusikaltimus“, – informavo teismo atstovas.
Teismo sprendimas gali būti apskųstas per 20 dienų Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.
Įspūdinga pinigų plovimo schema
„Delfi“ primena, kad šiuo metu tyrime dėl „iSun“ grupės įmonių įtariami 7 žmonės. Tarp jų – Vilhelmas Germanas. Taip pat įtariami jo sugyventinė ir įmonių savininkė Ieva Trinkūnaitė bei M. Navickas, jie po sulaikymo buvo paleisti už atitinkamai 50 ir 100 tūkst. eurų užstatus. Teisėsauga nenurodo, kas yra kiti įtariamieji.
Tyrimą šioje byloje atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) bei Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Dabar ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl turtinio pobūdžio nusikalstamų veikų: turto pasisavinimo, vagystės, sukčiavimo stambiu mastu, taip pat tiriamos korupcinės nusikaltimai, papirkimas, kyšininkavimas, taip pat pinigų plovimas. Didžiausia už tai gresianti bausmė – laisvės atėmimas iki 8 metų.
Manoma, kad įtariamieji per 2023-2024 m. galėjo išplauti mažiausiai 17 mln. eurų, be to, kad nuslėptų savo veikas, jie galbūt sumokėjo per 100 tūkst. eurų kyšių.
Ši istorija viešojoje erdvėje pirmą kartą sušmėžavo po „Verslo žinių“ tyrimo. Jame atskleista, kad su „iSun“ grupe susijusios įmonės bei „Foxpay“ dalyvauja nelegalių e. kazino aptarnavimo schemoje, kuri gali kelti rimtų rizikų dėl pinigų plovimo.
„iSun“ valdybos pirmininkė ir vienintelė akcininkė Ieva Trinkūnaitė buvo sulaikyta, vėliau paleista už užstatą. Ji taip pat buvo ir „Foxpay“ savininkė.
2024 metų gegužės pabaigoje „Delfi“ atskleidė, kad viešuosius pirkimus laimėjęs „Foxpay“ valstybei taiko gerokai didesnius įkainius nei verslui. Būtent tai įsiūbavo visą skandalą. Viešųjų pirkimų tarnyba šią savaitę konstatavo, kad „Foxpay“ kainodara buvo netinkama.
Vėliau „15min“ paskelbė, kad „iSun“ ir „Foxpay“ veikloje aktyviai dalyvauja už sukčiavimą ne kartą teistas ir kalėjime sėdėjęs Vilhelmas Germanas (anksčiau jo vardas buvo Vilius Židelis, gimęs 1986 m.).
2016 m. jis nuteistas net dėl 16 skirtingų sukčiavimo epizodų, o sumos, kurias įgijo ar bandė įgyti įvairiausiomis aferomis, siekia ir šimtus tūkstančių eurų. Be to, per kratas jo piniginėje rasta 19-a padirbtų 500 eurų banknotų. Vyras sukčiaudavo prisistatydamas solidžiu verslininku ir įsigydamas įvairiausius daiktus. Jam buvo skirta reali 4 metų laisvės atėmimo bausmė.
Duodamas išskirtinį interviu „Delfi“, V. Germanas save pristatė kaip verslininką, investuotoją, IT specialistą. Teistumą įvertino labai kritiškai ir įvardijo kaip jaunystės klaidą, už kurią jau sumokėjo.
Dėl šių faktų tyrimus pradėjo Lietuvos bankas, Vyriausybinė komisija ir teisėsaugos institucijos. LB po tyrimų apribojo „Foxpay“ veiklą, o Vyriausybinė komisija konstatavo, kad I. Trinkūnaitės ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.
Tarp grėsmę galinčių kelti I. Trinkūnaitės ryšiu gali būti ir skandalingas bei ne kartą teistas Vokietijos viešnamių savininkas Princas Marcusas, šiuo metu gyvenantis Dubajuje ir plėtojantis kriptovaliutų verslą.
Dėl šio skandalo postą prarado socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, kai paaiškėjo, kad jos vyras Mindaugas Navickas dirbo kartu su „iSun“ įmonėmis. Be to, pati ministrė su V. Germanu ir I. Trinkūnaite privačiu lėktuvu kartu skrido į Dubajų. Už kelionę M. Navickienė nemokėjo.