Po pertraukos vieną didžiausių kontrabandos bylų pradėjęs nagrinėti Vilniaus apygardos teismas sulaukė V. Karaliaus ir jo bendro prašymo nuo nagrinėjimo nušalinti prokurorą J. Laucių, kuris esą yra šališkas, ir teisėjų kolegijos pirmininkę V. Norkūnaitę, kurios brolis Gedgaudas Norkūnas dirba tame pačiame Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente kaip ir J. Laucius.
Teismas šių prašymų nepatenkino, nes tam nėra teisinio pagrindo. Taip pat buvo atsisakyta bylą grąžinti į Generalinę prokuratūrą – joje tiriami dar kiti V. Karaliaus grupuotės galimai padaryti nusikaltimai.
Kaltinamųjų prašymus atmetęs teismas pagaliau pradėjo bylą nagrinėti iš esmės – valstybinį kaltinimą palaikantys prokurorai J. Laucius ir Gintaras Jasaitis perskaitė kaltinamąjį aktą. Kadangi kaltinamieji parodymus duos tik po liudytojų apklausų, teismas artimiausiuose posėdžiuose žada apklausinėti liudytojus.
Kartu su V. Karaliumi į kaltinamųjų suolą sėdo Svajūnas Čebatorius, Bronius Kažukauskas, Olegas Kurta, Česlavas Kondratovičius, Vidas Balaišaitis, Saulius Verbickas, Marius Kažukauskas, Rimgaudas Klimas ir Justinas Zmitravičius. Dar didesnė dalis grupuotės narių buvo nubausti baudžiamaisiais įsakymais – jie pripažino kaltę.
Bylos duomenimis, Generalinė prokuratūra tyrimo metu nustatė, kad V. Karalius, S. Čebatorius ir B. Kažukauskas nuo 2009 m. sausio iki 2010 m. gruodžio 22 d. organizavo nusikalstamą susivienijimą sunkiems nusikaltimams daryti.
Pasak prokurorų, kaltinamieji vadovavo ir dalyvavo nusikalstamo susivienijimo veikloje – palaikydami ryšius mobiliojo ryšio telefonais ir asmeniškai organizuodami cigarečių kontrabandos gabenimą per Lietuvos valstybės sieną nepateikiant jų muitinei kontrolei, ar kitaip jos išvengiant bei neteisėtai disponuojant akcizais apmokestinamomis prekėmis – cigaretėmis, kurių vertė viršijo 250 MGL sumą, derindavo kiekvieno nusikaltimo padarymo planus, vaidmenų ir užduočių paskirstymą tiesiogiai ir per kitus asmenis koordinuodavo nusikalstamo susivienijimo narių, nusikaltimų vykdytojų ir padėjėjų veiksmus, konkrečių nusikaltimų metu.
Nustatyta, kad grupuotės nariai 2009 m. sausį neteisėtai disponavo 250 MGL dydžio sumą viršijančiomis akcizais apmokestinamomis prekėmis – cigaretėmis, panaudojant suklastotus dokumentus Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir paskirstė užduotis kitiems bendrininkams bei koordinavo jų veiksmus.
Be to, grupuotės nariai kaltinami tyčia įvykdę valstybės tarnautojų papirkimą, organizavę ir koordinavę cigarečių kontrabandą iš Baltarusijos į Lietuvą ir į Rusiją, paskirstė užduotis kitiems bendrininkams bei koordinavo jų veiksmus. Pasak prokurorų, muitininkams ir tarpininkams už vieną cigarečių krovinio praleidimą buvo mokami net po 20-22 tūkst. eurų (69-76 tūkst. litų) kyšiai.
Tyrimą atlikę pareigūnai išsiaiškino, kad milijoninės vertės kontrabandinių cigarečių iš Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos per Lietuvą ir Lenkiją buvo gabenamos į Vokietiją. Paaiškėjo, kad kontrabandinius krovinius lydėdavo grupuotės nariai, kurie vilkikų vairuotojus įspėdavo apie gresiančius pavojus.
Tyrimo metu pareigūnai gavo žinių, kad grupuotės nariai kontrabandinių cigarečių krovinius lydėdavo iki Vokietijos, kur šalia vieno miesto esančiame sandėlyje jas iškraudavo.
Vilkikus, kuriuose buvo gabenama maždaug 2 mln. Lt vertės kontrabandinės cigaretės, lydėdavę grupuotės nariai vairuotojams turėdavo įspėti apie greitkeliuose įrengtus policijos bei muitinės mobiliuosius postus. Labai dažnai vairuotojams pavykdavo išvengti akistatos su pareigūnais, tačiau ne kartą lietuviai jiems įkliuvo.
Pareigūnai išsiaiškino, kad V. Karaliaus grupuotė kontrabandines cigaretes į Vokietiją gabeno nuo 2009-ųjų sausio. Tąkart vilkike „Volvo“ Vokietijos muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai medinių plokščių krovinyje aptiko paslėptą apie 1,9 mln. Lt vertės cigarečių krovinį.
Po šios nesėkmės grupuotės nariai metams buvo pristabdę savo veiklą ir cigarečių į Vokietiją nevežė, tačiau veiklą atnaujino 2010-ųjų vasarį ir maždaug kartą per mėnesį iš Lietuvos per Lenkiją vykdavo su kontrabandinėmis cigaretėmis.
Nustatyta, kad vokiečiams kontrabandininkai įkliuvo dar mažiausiai du kartus.
Pirminiais paskaičiavimais, cigarečių kontrabandą į Lietuvą gabenę asmenys valstybei galėjo padaryti apie 21 mln. litų žalos.
Ikiteisminis tyrimas dėl stambios cigarečių kontrabandos buvo pradėtas dar 2009-aisiais – kontrabandininkų gauja buvo sekama beveik dvejus metus. Grupuotės narius Muitinės kriminalinės tarnybai ir prokuratūrai padėjo sulaikyti antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.
Anksčiau policijoje dirbęs V. Karalius buvo teisiamas ir 2009 m. – tąkart Vilniaus apygardos teismas jį išteisino dėl nusikalstamo susivienijimo subūrimo ir vadovavimo, tačiau pripažino kaltu dėl didelio kiekio rūkalų kontrabandos. Už tai jam buvo skirta 2 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Šios bausmės jis neatliko – vėliau teismas jį lygtinai paleido į laisvę.