Rusija dar pirmadienį paskelbė griežtinanti iš Gruzijos importuojamų vynų kokybės kontrolę, akivaizdžiai reaguodama į Tbilisyje pastarosiomis dienomis vykusius audringus protestus prieš Kremlių. Tokią taktiką dėl neva nekokybiškų ir reikalavimų neatitinkančių užsienietiškų produktų Kremlius taiko jau ne pirmą kartą.

Rusija buvo uždraudusi Sakartvelo vynų importą 2006 metais paaštrėjus Maskvos ir tuometės provakarietiškos Tbilisio vyriausybės santykiams. Šis draudimas buvo atšauktas tik 2013 metais, kai buvo išrinkta Rusijai palankesnė nauja vyriausybė. Draudimais dėl įvairiausių produktų – ne tik vyno, bet ir pieno gaminių Rusija apdovanojo ir Moldovą, Ukrainą, Baltijos šalis.

Bet dabar Kremlius, regis, nusiteikęs kaitinti atmosferą dar labiau po to, kai pašlijo Tbilisio ir Maskvos santykiai dėl praėjusį ketvirtadienį kilusios protestų bangos Sakartvele. Demonstracijas iššaukė Rusijos Valstybės Dūmos deputato kreipimasis į Sakartvelo parlamentą iš pirmininko tribūnos.

Protestas prie Gruzijos parlamento

Tai buvo itin kontroversiškas žingsnis, priminęs apie kurį laiką jau aprimusią įtampą tarp Tbilisio ir Maskvos po trumpo 2008 metų karo. Iškart po pirmųjų protestų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas uždraudė Rusijos oro bendrovėms skraidyti į Gruziją, o Sakartvelo avialinijoms – rengti skrydžius į Rusijos oro uostus.

Šis draudimas įsigalios liepos 8-ąją. Bet Rusijos užsienio reikalų ministerija, regis, nusiteikusi žengti dar toliau – kurstomos ne tik senos sąmokslo teorijos, bet ir laidomos užuominos apie prevencinius branduolinius smūgius.

Rusijos viceministro užuominos Sakartvelui

Tokie pareiškimai nuskambėjo eilinėje Rusijos valstybinio kanalo „Rosija-1“ laidoje „Vakaras su Vladimiru Solovjovu“. Vienu iš Kremliaus ruporų vadinamas V. Solovjovas leido pasisakyti Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojui Sergejui Riabkovui.

Jis savo pasisakymą pradėjo nuo ketinimų parengti protokolą, kuris esą leistų rusų tyrėjams inspektuoti biologinius preparatus kuriančias laboratorijas kaimyninėse valstybėse. Protokolas arba sutartis, anot S. Riabkovo, padidintų skaidrumą, mat tyrėjai galėtų žvilgtelėti į laboratorijas, kurias finansuoja ir Pentagonas.

„Jeigu kyla problemų, pavyzdžiui, dėl hemoragine karštlige užsikrėtusių Rusijos vaikų, atostogavusių Gruzijoje, reikia žiūrėti giliau“, – pirmąją užuominą metė S. Riabkovas, nors Rusijos sveikatos apsaugos ministerija birželį įspėjo gyventojus dėl tokios šiltinės protrūkio visai ne Sakartvele, o Tailande.

Tačiau tuomet S. Riabkovas jau perėjo prie sąmokslo teorijų – paminėdamas tokių mirtinai pavojingų virusų, kaip Zika ar Ebola protrūkius Afrikoje bei paplitimą po pasaulį bei arti Rusijos sienų, užsienio reikalų viceministras lyg netyčia paminėjo ir Lugaro laboratoriją netoli Sakartvele, taip leisdamas suprasti, kad ši neva JAV finansuojama mokslo įstaiga iš tikrųjų užsiima biologinių ginklų kūrimu, o tokie virusai, kaip Ebola yra šių tyrimų pasekmė.

Sąmokslo teorijomis slėpė savo melą

Rusijoje jau kelerius metus kruopščiai kurpiamos sąmokslo teorijos, kad netoli Tbilisio esanti laboratorija iš tikrųjų yra JAV biologinio ginklo programos dalis. Tokius kaltinimus Rusijos gynybos ministerija tėškė dar pernai, prikaišiodama JAV, kad ši šalis esą nepaiso tarptautinių taisyklių bei susitarimų dėl biologinių ginklų kūrimo ir taip kelia tiesioginę saugumo grėsmę Rusijai.

Įdomu tai, kad pernai šie kaltinimai pasirodė tą pačią dieną, kai Jungtinės Karalystės ir Nyderlandų pareigūnai apkaltino Rusijos karinę žvalgybą dėl naujų kibernetinių atakų.

Be to, kaltinimai JAV ir Sakartvelui sutapo su kaltinimais pačiai Maskvai, kurios agentai, kaip įtariama, pernai kovą Jungtinėje Karalystėje mėgino biologiniu ginklu – preparatu „Novičiok“ nunuodyti buvusį Rusijos žvalgybininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą.

Tokio ginklo panaudojimas NATO valstybėje sukėlė milžinišką pasipiktinimo reakciją Londone ir kitose Aljanso bei ES šalių sostinėse, iš kurių buvo išvaryti rusų diplomatai. Be to, britų, olandų žvalgybininkai žengė beprecedentį žingsnį, paviešindami Rusijos žvalgybininkų veidus, jų kenkėjišką veiklą Britanijoje ir Nyderlanduose.

Aleksandras Petrovas, Ruslanas Boširovas

Atsakydama į tai Maskva ne tik aršiai neigė savo vaidmenį S. Skripalio apnuodijimo istorijoje, bet ir ėmė kurti įvairiausias sąmokslo teorijas apie tai, kad prieš buvusį rusų žvalgybininką surengta provokacija, esą jį apnuodijo patys britai arba amerikiečiai, nors Londonas pateikė įrodymus dėl Sovietų sąjungos laikais pradėto kurti ir jau modernioje Rusijoje nelegaliai, pažeidžiant 1972 m. konvenciją dėl biologinių ginklų išvystyto preparato „Novičiok“ panaudojimo.

Kremlius dar SSRS laikais įžūliai melavo ir neigė biologinių ginklų programą, nors ji gyvavo iki pat sovietų imperijos subyrėjimo – sovietų laboratorijose kurti pavojingiausi Žemėje virusai, jų atmainos, o apie tokią veiklą įrodymus pateikė ir patys rusai, nusprendę bėgti iš šalies.

„Novičiok“ panaudojimo atvejis leido Kremliui nukreipti ugnį į priešininkus ir kaltinti kitas valstybes tuo, kuo buvo ir yra kaltinama pati Rusija. Kaltinimai Sakartvelui buvo paremti buvusio Gruzijos valstybinio saugumo ministro Igorio Giorgadzės, kuris šias pareigas ėjė 1993–1995 m., pateikta informacija.

Tiesa, įrodymų dėl tokių teiginių nei buvęs ministras, nei juo labiau Kremlius nepateikė.
Sakartvelo sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinis ligų ir visuomeninės sveikatos kontrolės centras paskelbė, kad Rusijos kaltinimai, kad netoli Tbilisio įsikūrusiame Richardo Lugaro visuomeninės sveikatos tyrimų centre esą kuriamas biologinis ginklas, yra absurdiški.

„Ne kartą jau esame sakę, kad nieko panašaus tame centre nevyksta. Centre vykdomi darbai, nukreipti išskirtinai į gyventojų sveikatos apsaugą“, – pernai sakė Nacionalinio ligų ir visuomeninės sveikatos kontrolės centro atstovai.

Kremliaus kontroliuojami informaciniai kanalai jau nuo pernai ėmė aktyviai platinti sąmokslo teorijas apie Richardo Lugaro visuomeninės sveikatos tyrimų centrą, kuris esą nepaiso tarptautinių taisyklių bei kelia tiesioginę saugumo grėsmę Rusijai.

Gynybos ministerijos pranešime tvirtinama, kad ta laboratorija Gruzijoje priklauso amerikiečių laboratorijų, įsikūrusių šalia Rusijos ir Kinijos sienų, tinklui.

I. Giorgadzė savo ruožtu gynėsi citavęs Sakartvele nuo 1991-ųjų gyvenančio amerikiečių žurnalisto Jeffrey Silvermano žodžius, kad Lugaro laboratorijoje „gaminamos ir su vietos gyventojais išbandomos sveikatai pavojingos medžiagos, tarp jų – juodligės, maro ir kiaulių maro sukėlėjai“.

Ne vieną sąmokslo teoriją kurstęs J. Silvermanas taip pat pasakojo apie tariamus snaiperius, sukėlusius Rusijos ir Gruzijos karą 2008 metais, o jo pareiškimai netgi privertė sureaguoti JAV ambasadą.

Mandagiai informavę, kad „JAV stipriai remia spaudos ir saviraiškos laisvę Sakartvele bei kitur“ diplomatai pabrėžė, jog žurnalistinė laisvė neatsiejama ir nuo atsakomybės skleidžiant nepatikrintą informaciją. Tuo pačiu JAV ambasada pažymėjo kad J. Silvermano teiginiai apie amerikiečių neva finansuojamą laboratoriją ir ten vykdomus biologinius tyrimus yra visiškai melagingi.

Priminė apie galimus branduolinius smūgius

Šį kartą S. Riabkovo pranešime skambėjo ir dar grėsmingesni grasinimai. Esą Rusija privalo duoti atkirtį grėsmei, kurią kelia biologiniai ginklai – pirmiausiai diplomatinėmis priemonėmis, o vėliau galima kalbėti ir apie jėgos priemonių panaudojimą.

Kiaulės

„Mes turime išnaudoti visus mums likusius išteklius, prieš pereinant prie kraštutinių priemonių. Priminsiu, kad remiantis Rusijos karine doktrina, kilus grėsmei šalyje dėl branduolinio ar kito masinio ginklo panaudojimo, Rusija gali panaudoti branduolinį ginklą.

O biologiniai ginklai yra masinio naikinimo ginklai“, – kone atvirai Sakartvelui pagrasino Rusijos užsienio reikalų viceministras.

Ką šiuo atveju Kremlius laikytų ataka masinio naikinimo ginklais prieš Rusiją viceministras nepatikslino, tačiau tvyrant įtampai tarp Tbilisio ir Maskvos viename tokio aukšto rango pareigūno pareiškime nuskambėję kaltinimai Sakartvelui biologinių ginklų kūrimu, galimu rusų vaikų apnuodijimu ir galimu Kremliaus atsaku, remiantis karine doktrina vertinamas ypač rimtai.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (809)