Stojantieji į KTU gimnaziją pasirašo 10 taisyklių. Viena jų – draudimas rūkyti, gerti alkoholį, vartoti narkotikus. Tokia tvarka galioja jau dvidešimtus metus – nuo gimnazijos įkūrimo.
Pasak B. Burgio, tarnybos, kuri rūkančiuosius sektų, gaudytų, ieškotų – nėra. „Tiesiog jie visi žino – jeigu rūkys, o kas nors iš mokytojų ar vadovybės tai pamatys, diskusijų nebus“, - sakė direktorius. Sulaužę šią taisyklę sutinka iš mokyklos išeiti patys arba būna „paraginami tai padaryti”.
Paskutinis metimo iš gimnazijos už rūkymą atvejis buvo prieš penkerius metus. „Gerai prisimenu atvejį, kai per tris sekundes mokyklą paliko trys gimnazistai. Prie šalia gimnazijos esančio kioskelio ėjau nusipirkti laikraščio, vienas gimnazistas žengė žingsnį atgal ir visi supratome, kad trijulė – nebe gimnazistai. Tai toks epizodas, kai visiems buvo aišku – atgal žingsnio nebėra“, - prisiminimais dalijosi gimnazijos direktorius.
Kitoje miesto mokykloje, pasak jo, taisyklės nurašytos kone pažodžiui, bet yra vienas skirtumas: rūkyti negalima mokykloje ir jos teritorijoje. Todėl B. Burgis sako matantis vaizdelį, kai toje mokykloje devintokai, dešimtokai prie mokyklos perėję gatvę tuoj išsitraukia cigaretes ir užsirūko. „Pro šalį eina mokytojos ir nieko nesako, nekreipia jokio dėmesio. Teisingai – pagal taisykles už mokyklos teritorijos - daryk ką nori“, - kalbėjo gimnazijos vadovas.
Gimnazistų nesivaiko
Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Sliosoraitė aiškino, kad pastaraisiais metais buvęs liberalesnis požiūris į rūkymą išnyko, mat tai prieštarauja Švietimo įstatymui. „Tačiau turbūt ir jūs, ir aš žinau, kad mokiniai rūko už įvairių kampų, pastatų, laiptinėse. Mūsų vaikai turbūt ne išimtis, bet mes nevaikštome paskui juos ir nesivaikome“, - sakė pavaduotoja.
Pasak D. Sliosoraitės, nė vienas moksleivis nebuvo išmestas iš gimnazijos ar kitaip nubaustas už rūkymą. Tačiau, anot jos, auklėjimas vyksta nuolat. „Mūsų direktorius labai mėgsta tą temą, jis nuolat aiškina, kad nedera, netinka, negalima. Tai aiškina ir auklėtojai“, - sakė D. Sliosoraitė.
Anot jos, bent jau pamokų metu gimnazistai savo įprotį kiek galima tramdo ir slepia. „Jie, pakankamai suprasdami situaciją, taip viešai, akivaizdžiai savo žalingo įpročio nedemonstruoja. Gal iškenčia iki pamokų pabaigos, gal kur nubėga per ilgąją pertrauką“, - kalbėjo D. Sliosoraitė.
Prieš keletą metų viename gimnazijos stadiono kampe kurį laiką neoficialiai buvo leista rūkyti. „Galbūt vienas iš variantų yra legalizuoti rūkymą, nes vis tiek rūkoma. Kita vertus, kai visose kavinėse ir maitinimo įstaigose uždrausta, kaip čia leisi rūkyti mokyklos teritorijoje“, - svarstė pašnekovė.
Rūko, nes nėra ką veikti per pertraukas
„Griežti draudimai dar kaip tik sustiprina mokinių norą rūkyti, mat ir taip aišku, kad jaunas žmogus rinksis, kas draudžiama. Juk paauglystė – maištas“, - įsitikinusi Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Grėtė Švėgždaitė .
Pasak jos, per pertraukas rūkyti dažniausiai einama ne tik norint įgyti kažkokį autoritetą, o ir dėl to, kad pertraukų metu nėra ką veikti. „Valgyklos perkimštos, koridoriuose nėra kur dėtis. Dėl to dažniausiai jie eina prie kokių namų ir ten parūko“, - kalbėjo G. Švėgždaitė.
Ji svarsto, kad galbūt mokyklose pertraukų metu reikia organizuoti daugiau veiklos. Štai prieš keletą metų Žirmūnų gimnazijoje per pertrauką rodydavo „Simpsonus“. „Aišku, visiškai rūkymo neišnaikinsime, tačiau šiek tiek sumažinti dalį tikrai galime“, - įsitikinusi pašnekovė.
Moksleivių sąjungos vadovė mano, kad galbūt šiuo metu KTU gimnazijos taktika pasiteisina, tačiau anksčiau ar vėliau mokiniai atras metodą, kaip rūkyti. „Galbūt po kelių metų išlįs tokių griežtų draudimų spragos. Mat jei ši priemonė tikrai pasiteisintų, manau, jos būtų ėmęsi daug kas. Matyt, ją bandžiusios mokyklos susilaukė nelabai gerai pasekmių“, - kalbėjo G. Švėgždaitė.
Išmestų ir pamatęs prie naktinio klubo
B. Burgis šalies mokyklas skirsto yra tris tipus. Vienos jų skuba įrengti rūkomuosius, atvirai deklaruoja, kad mokiniai rūko ir rūkys, tad siekia rūkymą įteisinti. Kitos mokyklos, pasak B. Burgio, mokykloje ir už jos ribų taiko skirtingas taisykles. Pagal jas, namuose ar gatvėje gali daryti ką nori.
„Trečias tipas - keistų mokyklų kaip mūsų, kur manoma, kad jeigu tu esi moksleivis, tu moksleivis 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Todėl nesuprantame, kad gali išgerti alkoholio būdamas ne mokykloje. Jokio skirtumo – tu esi gimnazistas, tad negali gerti ir rūkyti niekur niekada”, - sakė B. Burgis.
B. Burgio teigimu, jei jis pamatytų savo gimnazistus geriančius ar rūkančius, pavyzdžiui, prie naktinio klubo, jie taptų ne gimnazistais tą pačią akimirką. Direktorius įsitikinęs, kad griežta tvarka pasiteisina. „Gimnazistai supranta, kad kol nepagavo - rūkyk, gerk, bet jei pagaus, gali žioplumu kaltinti tik save, gali eiti į mokyklą, kur moko žioplesnius“, - kalbėjo gimnazijos vadovas.
Mokykloje rūkyti negali ir mokytojai
Su moksleivių rūkymu skelbia kovojanti ir Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Pasak ŠMM Vaikų ir jaunimo socializacijos skyriaus vedėjo Algimanto Šimaičio, ministerija vykdo rūkymo prevenciją. Įvairias programas rengia ir pačios mokyklos.
Nuo 2006 m. į atskirus mokymo dalykus integruojama alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo programa. „Moksleiviams formuojami atsparumo, gyvenimo įgūdžiai, kad jie galėtų pasakyti „ne“. Programos tikslas – kad vaikai nerūkytų, negertų, nevartotų narkotikų“, - aiškino A. Šimaitis.
Pasak jo, tiesa, kad tarp vaikų – daug rūkančių, tačiau prieš keletą metų uždraudus tabako reklamą, šis skaičius gerokai sumažėjo. „Tai pajutome, nes prieš 8, 9 metus, kai reklama dar buvo galima, ir dabar, rūkančiųjų skaičius mažesnis”, - sakė ŠMM atstovas. Nors, pasak jo, ryškaus rūkančių mokinių mažėjimo nėra, tačiau situacija stabilizavosi.
Tai rodo Europos mastu atliekami tyrimai. 1995 m. bent kartą rūkyti buvo bandę 65 proc. 15-16 metų moksleivių, 1999 m. – 77 proc., 2003 m. – 80 proc., 2007 m. – 70 proc.
2003 m. per 30 paskutinių dienų nerūkė 59 proc. moksleivių, 2007 m. tokių buvo 65 proc.
A.Šimaitis primena, kad draudimas rūkyti mokykloje galioja ir mokytojams. „Manau, jie gali mokytoją sudrausminti, juk yra atvirkštinis procesas, kai vaikai auklėja suaugusius“, - sakė pašnekovas, paklaustas, ką mokiniui daryti mokykloje aptikus rūkantį mokytoją.
DELFI primena, kad prieš porą metų Šiauliuose rūkymo problemą siūlyta spręsti mokyklose steigiant rūkomuosius.