Panevėžio darbo biržos Eures biuro konsultantė Eglė Piliponienė sako, kad pilnametystės sulaukę moksleiviai, taip pat studentai vasarą dažniausiai ieško darbo užsienyje. Vis dėlto, jos teigimu, šios paieškos kiek pavėluotos – reikėjo pradėti dairytis gerokai anksčiau, tuomet ir pasiūla buvo didesnė. Šiuo metu bene daugiausia darbo siūloma Vokietijoje, o didžioji dalis pasiūlymų – ilgalaikis darbas. Ieškoma kvalifikuotų darbuotojų: dailidžių, suvirintojų, santechnikų, elektrikų ir kitų.
Sezoniniai darbai šiuo metu dar siūlomi Danijoje, Švedijoje. Pavyzdžiui, danai darbdaviai ieško žirnių skynėjų. Kaip sako E. Piliponienė, tai studentų mėgstamas darbas, kurį dirbant verda ir aktyvus socialinis gyvenimas. Iš Švedijos atkeliauja siūlymų skinti braškes, nors, specialistės teigimu, šiems darbams komandos buvo surinktos jau kovą – dabar ieškoma žmonių tik ten, kur dėl įvairių priežasčių pritrūkta rankų.
Taip pat siūlomas darbas statybininkams. E. Piliponienės duomenimis, pasiūlymų dirbti statybose nemažai tiek Švedijoje, tiek Vokietijoje. Estijoje ieškoma klientų aptarnavimo specialisto IT srityje, Airijoje – virėjo.
Pasak E. Piliponienės, darbo užsienyje ieško įvairaus amžiaus žmonės, tik šiuo metu gal daugiau ateina jaunimo. Darbdaviai paprastai reikalauja mokėti anglų kalbą – bent jau pradmenis, kad galėtų susikalbėti. Net ir Vokietijoje reikalaujama arba vokiečių, arba anglų kalbos. Ši sąlyga greičiausiai ir pristabdo vyresniuosius per Eures biurą ieškotis darbo kitose šalyse.
Eures biuro konsultantės teigimu, visiškai nekalbantiesiems angliškai biuras iš tiesų nelabai gali pagelbėti. Vyresnio amžiaus žmonės, E. Piliponienės patirtimi, dažniau kalba tik lietuviškai ir rusiškai, o be anglų kalbos vengiama siųsti žmonių į užsienį – dėl vėliau galinčių kilti sunkumų. Nebent darbdaviui reikalinga grupė asmenų ir tarp jų jau yra kalbančiųjų angliškai.
Bene populiariausia ieškančiųjų darbo vasarą kryptis – Skandinavijos šalys.
„Aš noriu važiuoti ten, kur daugiausia moka“, sako dažnai išgirstanti tokį bene vienintelį pageidavimą Eures biuro konsultantė. „Atlyginimai, aišku, didžiausi Skandinavijos šalyse, tad jie ten ir traukia“, – konstatuoja E. Piliponienė.
Tiesa, skandinavai darbdaviai neretai pageidauja, kad būsimi darbuotojai mokėtų ne vien anglų, bet ir tos šalies kalbą.
Užsieniečių darbuotojų ieško ir mūsų darbdaviai. Panevėžio darbo biržos antrojo ketvirčio duomenimis, leidimų dirbti (įskaitant ir leidimus dirbti komandiruotėse) asmenims iš trečiųjų šalių išduota 27. Tai kur kas daugiau nei pirmąjį šių metų ketvirtį.
Daugiausia leidimų išduota asmenims iš Ukrainos. Jie įdarbinti statybų sektoriuje ir tolimųjų reisų vairuotojais. Taip pat trys leidimai išduoti asmenims iš Baltarusijos – tolimųjų reisų vairuotojų-ekspeditorių ir vienas leidimas asmeniui iš Kinijos – virėjui.