Lietuvos darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Maksvytis perspėja: garantijų pasaulyje nėra, yra tik tikimybė. Garantuoti darbo negali nei turtingi tėvai, nei puikūs mokslo rezultatai, blizgantys diplomai. Tačiau – taip, tai padidina tikimybę gauti gerą darbą.
„Žmogus turi mokytis visą gyvenimą. Reikia turėti kuo daugiau kvalifikacijų, gretutinių kvalifikacijų, nebijoti keisti darbo vietos ar darbo specifikos. Tendencijos – tiek pasaulinės, tiek lietuviškos – akivaizdžios. Pasaulis keliasi į virtualiąją erdvę, kuriai aptarnauti reikia vis daugiau IT specialistų, programuotojų. Ateityje taip pat augs paklausa moderniųjų, aukštųjų technologijų specialistų, inžinierių. Kita amžinoji profesija – medicina. Todėl, ko gero, didesnį dėmesį ateityje reikėtų skirti tiksliesiems mokslams, technologijų, fizikinių ir gamtos mokslų studijoms. Stebėdami situaciją darbo rinkoje, galime teigti, jog aukštos kvalifikacijos specialistai visada ras sau darbo vietą. Darbo rinkoje dažniausiai trūksta tų sričių specialistų, kur parengimas yra sunkus, reikalaujantis daug darbo ir pastangų. Ir atvirkščiai – studijos, kuriose lengvai, neįdedant daug pastangų, gaunamas diplomas, tikrai neužtikrins darbo vietos“, – kalbėjo specialistas.
Verta apsilankyti Jaunimo darbo centruose, kuriuose rengiami karjeros planavimo seminarai mokykloms, galima individualiai nemokamai konsultuotis dėl CV rašymo, stojimo galimybių, atlikti profesinio orientavimo testus. Jei ieškai saviraiškos būdų – atkreipk dėmesį į savanorystę Lietuvoje arba užsienyje (pagal ES Europos Savanorių Tarnybos programą, kuri dengia visas dalyvavimo išlaidas) – tokiu būdu galima pažinti save ir įgyti įvairių socialinių kompetencijų.
Patarimai abiturientams:
apie karjeros galimybes mąstykite dar studijuodami, o ne tada, kai tai neišvengiama;
studijų metais megzkite kontaktų ir pažinčių tinklą – bendraukite su savo srities profesionalais, dalyvaukite jaunimo organizacijų, studentų atstovybių veikloje – tokiu būdu įgyjamos ne tik reikalingos pažintys, bet ir naudingos socialinės kompetencijos, tokios kaip bendravimas su publika, drąsa ir t.t.;
išsiaiškinkite keliamus karjeros tikslus – žinokite, ko norite – tam lankykitės karjeros planavimo seminaruose, studijų mugėse, karjeros centruose;
svarbiausia – eikite į žmones: nebijokite kalbėtis akis į akį; mokykitės kalbų; prisiimkite atsakomybę už aplinkybes ir jas keiskite – tik tokiu būdu galima judėti į priekį ir siekti savo tikslų.
Informacija pamąstymui:
Lietuvos darbo biržos duomenimis, praėjusiais metais kvalifikuotiems darbininkams ir amatininkams siūlyta 44,6 tūkst. darbo vietų, specialistams, jaunesniesiems specialistams ir technikams – 33,4 tūkst. darbo vietų, aptarnavimo sferos ir prekybos darbuotojams – 23,3 tūkst. darbo vietų,
įrengimų, mašinų operatoriams bei surinkėjams – 20,8 tūkst. darbo vietų.
Pernai šalyje siūlytas darbas 6 tūkst. dažytojų ir giminiškų profesijų darbininkų; 4,2 tūkst. siuvėjų, 3,6 tūkst. dailidžių ir stalių; 3,2 tūkst. statybininkų, 2,9 tūkst. suvirintojų; 14,1 tūkst. parduotuvių pardavėjų ir prekių demonstruotojų; 5,3 tūkst. virėjų; 3,6 tūkst. padavėjų ir bufetininkų; 2,4 tūkst. apsaugos darbuotojų, 8,7 tūkst. sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių mašinų vairuotojų; 3,8 tūkst. lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojų.
Šiemet daugiausia galimybių įsidarbinti turi pardavimo specialistai, transporto vadybininkai, buhalteriai ir finansininkai, kompiuterijos specialistai, elektroninės įrangos technikai, gydytojai, bendrosios praktikos slaugytojai.
Mažiausia galimybių įsidarbinti specialistams, turintiems socialinio darbuotojo, socialinio pedagogo, ekonomisto, turizmo vadybininko, aplinkos apsaugos inžinieriaus, miškininko, psichologo, pradinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogo išsilavinimą.
Administratorių, draudimo agentų, logistikos specialistų, elektros, statybos, mechanikos inžinierių,siuvimo, maisto produktų, medienos apdirbimo technologų, bendrojo ugdymo mokytojų, apskaitininkų galimybės įsidarbinti vertinamos kaip vidutinės.