Apetitas vis augo

Nustatyta, kad ji per dešimtmetį – nuo 2003 metų sausio iki 2013-ųjų pradžios į savo asmenines sąskaitas trijuose bankuose iš mokyklos sąskaitų persivedė daugiau nei 583 tūkst. eurų. Visus tuos dešimt metų vyriausioji finansininkė gaudavo ir teisėtai jai priklausantį atlyginimą, tačiau jo sau prisiskaičiuodavo gerokai daugiau ir persivesdavo į asmenines sąskaitas.

Per dešimt metų iš banko DNB sąskaitos į savo sąskaitą tame pačiame banke O. Žukauskienė atliko 43 neteisėtus pavedimus, iš „Snoro“ banko – 110, iš SEB banko – 159. Iš pradžių O. Žukauskienė į savo sąskaitą persivesdavo nedideles sumas – po keliasdešimt ar kelis šimtus litų. Vėliau sumos vis didėjo.
Ona Žukauskienė.

Pavyzdžiui, 2004 metų birželį ji į tris savo asmenines sąskaitas iš mokyklos sąskaitų atliko aštuonis pavedimus, kuriais persivedė beveik 17 tūkst. litų, o 2009 metų vasarą vienu pavedimu į savo sąskaitą jau nesibodėjo persivesti net 25 tūkst. litų. Nustatyta, kad, pavyzdžiui, 2012 metais O. Žukauskienė iš mokyklos į savo sąskaitas persivedė apie 200 tūkst. litų.

Pasistatė namą ir padėjo vaikams

Liudydama teisme O. Žukauskienė teigė, jog pinigus savinosi todėl, kad norėjo padėti vaikams, kurie tuo metu studijavo. Ji turi du sūnus, kurie ją labai palaikė ir teisme, nes moteris skundžiasi prasta sveikata.

O. Žukauskienė neslėpė, jog iš mokyklos pasisavintais pinigais Tauragėje įsirengė namą, kurį buvo pradėjusi statyti.

Jos turtas šiuo metu yra areštuotas, nes O. Žukauskienė, teismo sprendimu, privalės Tauragės savivaldybės administracijai, kuri skirsto pinigus savo mokykloms, atlyginti padarytą žalą – grąžinti 583 tūkst. eurų.

Teigiama, jog areštuoto O. Žukauskienės turto pakanka padengti tik dalį civilinio ieškinio.

Klaipėdos apygardos teismas antradienį O. Žukauskienę pripažino kalta dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir didelės vertės svetimo turto pasisavinimo. Jai skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau ji mažinta trečdaliu, nes moteris prisipažino padariusi nusikaltimą ir nuoširdžiai gailėjosi. Todėl galutinė bausmė – 2 metai ir 8 mėnesiai laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant trejiems metams.

O. Žukauskienė nekomentavo, ar nuosprendį jį skųs, ar yra juo patenkinta.

Savo kaltę visiškai pripažino ir Tauragės M. Mažvydo pagrindinės mokyklos direktorius Vidas Misiūnas. Jis kaltintas dėl tarnybinių pareigų neatlikimo ir aplaidaus apskaitos tvarkymo. „Pasirodo, kad per didelis pasitikėjimas vyriausiąja finansininke atvėrė jai kelius daryti nusikaltimus, dėl to tikrai esu kaltas“, – anksčiau teisme teigė V. Misiūnas.

Klaipėdos apygardos teismas jį pripažino kaltu dėl inkriminuotų nusikaltimų, tačiau, įvertinus tai, kad jie nesunkūs ir netyčiniai, V. Misiūnui skirta bauda – 1560 eurų.

„Teismas nusprendė, vadinasi, teisingai. Mane labiau nubaudė viešumas. Mokyklos direktoriumi jau nebedirbu, ieškau kito darbo“, – nuosprendį trumpai komentavo V. Misiūnas.

Pinigų stygiaus nejautė

M. Mažvydo pagrindinės mokyklos direktoriumi. O. Žukauskienės aferos išaiškėjo, kai 2013 metais mokykloje buvo atliekamas auditas.

„Kontrolierė man pasiskundė, kad vyriausioji finansininkė yra nemandagi, nepateikia prašomų dokumentų, nors visi kiti atsakingi asmenys tai padarė. Kontrolierę pakviečiau atvykti į mokyklą, o tada per aplinkui išgirdau, kad esu didžiausias asilas, jog taip pasielgiau. Vyriausiosios finansininkės kabinete radome dvi papkes, kuriose buvo vienodi dokumentai, bet juose – skirtingi skaičiai. Tada ir ėmė aiškėti, jog mokykloje dėjosi negeri dalykai“, – teisme pasakojo V. Misiūnas.

Jis tikino, jog pats kreipėsi į Tauragės prokurorus. Šie esą patarė pirmiausia apsaugoti vyriausiosios finansininkės darbo vietą, kad nebūtų sunaikinti dokumentai. „Iškart pavedžiau ūkvedžiui pakeisti buhalterės kabineto durų spyną, tačiau jis pasakė, kad tai padaryti jau per vėlu, nes O. Žukauskienė, matyt, kartu su savo sūnumis išsinešė kelis maišus dokumentų. Kai buvo atliekamas auditas, vyriausioji finansininkė iškart susirgo, turėjo nedarbingumo pažymėjimą, o kai jis baigėsi, atleidau ją iš pareigų“, – teigė V. Misiūnas.

Teisme byla išnagrinėta greitai, nes abu kaltinamieji visšikai pripažino ssavo kaltę, todėl įrodymų tyrimas buvo sutrumpintas.

Kone visoms proceso šalims buvo įdomu, kaip galima nepastebėti, jog iš mokyklos per 10 metų dingo daugiau nei 2 mln. litų, ypač, kai vis kalbama, jog švietimo sistemai trūksta pinigų, mokytojų atlyginimai yra per maži.

„Nežinau, kaip tai atsitiko. Aišku, taupėme, tačiau mokykla gyvavo gerai, nesijautė pinigų stygiaus. Dabar jau ima aiškėti, kokia buvo schema, kaip mokyklos sąskaitose atsirasdavo tų pinigų, kuriuos vyriausioji finansininkė persivesdavo į savo sąskaitas“, – kalbėjo V. Misiūnas. Anot jo, prieš kiekvienų biudžetinių metų pradžią savivaldybei yra pateikiama paraiška, kiek pinigų reikės mokytojų atlyginimams. „Koeficientus, pagal kuriuos skaičiuojami atlyginimai, tvirtindavau aš, tačiau vyriausioji finansininkė juos, matyt, padidindavo, o tada paraišką pateikdavo savivaldybei. Taip mokykla gaudavo daugiau pinigų, tačiau mokytojai didesnių atlyginimų nesulaukdavo, nes tas pinigų pokytis atsirado O. Žukauskienės sąskaitose“, – aiškino jau buvęs mokyklos direktorius.

Jo teigimu, nuo 2013 metų, kai buvo atskleistas šis nusikaltimas, mokytojų atlyginimai mokykloje nepadidėjo, nes savivaldybei pateikiami teisingi skaičiai apie pinigų algoms poreikį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (208)