„Ten pateikta neteisinga informacija. Tomis lentelėmis negalima tikėti. Mes esame bazinė mokykla, kur egzaminus laiko ir eksternai. Su tais vaikais aš neturiu absoliučiai nieko bendro, jie nėra mūsų mokiniai – esame kaip taškas, į kurį jie ateina, atsiskaito ir gauna priedą prie Brandos atestato. Brandos atestatus šiemet išdavėme ir tiems mokiniams, kurių mokyklos buvo reorganizuotos – joms buvo panaikintas vidurinės mokyklos statusas, todėl to padaryti patys jie negalėjo.

Situacija tokia, kad visi šių iš šalies atėjusių žmonių rezultatai buvo susumuoti ir pridėti prie mūsų mokinių rezultatų. Tai visiškai iškreipė informaciją“, – piktinosi Vilniaus Žirmūnų gimnazijos direktorius Edmundas Grigaliūnas.

Buvo padaryta techninė klaida

Kad jo žodžiai – tiesa, įrodo informacija, pateikta žurnale. Jame nurodoma, kad šią gimnaziją šiemet baigė 304 asmenys, nors dvyliktokų buvo išleista tik 180.

Ir gimnazijos rezultatai reitinguose šiemet – gerokai blogesni. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Žirmūnų gimnazija buvo pripažinta 3 geriausiai išmokančia lietuvių kalbos, šiemet – tik 9, anglų kalbos srityje krito iš 5 į 12 vietą, istorijos – iš 3 į 10, matematikos – iš 3 į 9, biologijos – iš 8 į 15.

Savo ruožtu žurnalo „Reitingai“ žurnalistė Jone Kučinskaitė aiškino, kad klaida buvo padaryta, nes Nacionalinis egzaminų centras (NEC) pateikė neteisingus duomenis. Tai NEC direktorė Saulė Vingelienė paaiškino kaip techninę klaidą.

Neslepia pykčio: turės viešai atsiprašyti ir to dar gali būti maža

E. Grigaliūnas neslėpė pasipiktinimo dėl šio fakto. Jis tikino kalbėjęs ir su žurnalo redakcija, ir su NEC.

„Žurnalas man pasakė, kad gegužės mėnesį, kai rengs kitą numerį, mėgins mus reabilituoti, išaiškinti sistemą. Egzaminų centras dar tariasi, ką daryti. Žinote, dabar ištransliuota žinia ir, atleiskite, ji tikrai nėra gera“, – sakė gimnazijos direktorius.

Jis tikino to taip neketinantis palikti.

„Laukiu žinių, kokių sprendimų bus imtasi ir tuomet spręsiu, kokie bus tolesni mano žingsniai. Jie turi ištransliuoti visuomenei teisingas lenteles“, – įsitikinęs E. Grigaliūnas.

Vadina smūgiu gimnazijai

Paklaustas, gal skaičiavo, kuriose vietose reitinge galėjo atsidurti jo vadovaujama gimnazija, jei klaida nebūtų buvusi padaryta, direktorius sakė tvirtai žinantis, kad, pavyzdžiui, pagal moksleivių biologijos egzamino išlaikymo rezultatus turėjo atsidurti 6 vietoje (žurnale nurodyta 15 vieta).

„Dar nespėjau visko peržiūrėti. Daug šiandien emocijų, nes kai pamačiau tuos reitingus... Tai yra didelis smūgis gimnazijai. Gal kai kuriose srityse mes pasirodėme prasčiau, gal kai kur rezultatai blogesni, bet tikrai ne tiek. Svarbiausia, kad būtų teisybė“, – mano jis.

Direktorius sakė negalintis suvokti, kaip žurnalistai lengva ranka įrašė, kad, pavyzdžiui, Kauno Antano Smetonos gimnaziją šiemet baigė 693 abiturientai – iš tokio skaičiaus moksleivių galima būtų sudaryti maždaug 23 klases. Ši mokykla – vienintelė bazinė Kauno mieste, tad egzaminus ten laiko visi Kauno eksternai.

„Pačiai mokyklai tie reitingai neduoda absoliučiai nieko – kaip dirbome, taip ir dirbame. Galime tik pasilyginti, pasižiūrėti. Bet tėvams ir aplinkiniams tai yra pakankamai svarbus signalas. Ir šiuo metu mano bendruomenėje – suirimas. Kai padaromos tokios klaidos, tai – antireklama mokyklai“, – įsitikinęs jis.

Nesijaučia patenkinti

Pasipiktinimo neslėpė ir minėtos Kauno Antano Smetonos gimnazijos l.e.p direktorė Asta Švarplienė.

„Mes į tuos reitingus žiūrime atsargiai – patys pasiskaičiuojame ir matome savo rezultatus, bet, aišku, tokia informacija, kokia yra pateikta, nėra teisinga. Žinoma, mūsų tai netenkina“, – sakė ji.

„Tiesiog norėtųsi, kad kitą kartą būtų į tai pažiūrėta atidžiau. Jei iš NEC gaunama bloga informacija, galima susisiekti su ugdymo įstaiga, išsiaiškinti, kiek abiturientų baigė gimnaziją. Keista, kad žurnalistai, kurie ėmė šią informaciją, nepasidomėjo tuo plačiau. Šiemet išleidome 202 abiturientus, tikrai ne 693, kaip nurodyta žurnale. Tiek moksleivių jokia Lietuvos gimnazija negali paruošti“, – aiškino gimnazijos atstovė.

Aiškinasi, ar klaida iš tiesų buvo padaryta

Savo ruožtu J. Kučinskaitė DELFI sakė, kad kol kas dar aiškinamasi, ar padaryta klaida galėjo paveikti Žirmūnų gimnazijos poziciją reitinguose.

Jonė Kučinskaitė

„Kol kas neaišku, ar gimnazijos pozicija būtų buvusi kitokia, ar gimnazijos vidurkis su eksternais yra mažesnis, ar didesnis. Jei bus išsiaiškinta, kad klaida buvo padaryta, neatsisakome jos ištaisyti. Jei reikės, publikuosime paneigimą artimiausiame žurnalo numeryje, kaip nustatyta žiniasklaidos veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose. Niekada taip nebūdavo, tačiau atsitiko taip, kad buvo padaryta klaida. Informaciją mes renkame kaip visi žurnalistai – pasitikėjome tuo, ką mums pateikė, juk negalime įlįsti į oficialias duomenų bazes.

Tik stebina tokia neadekvati reakcija – neišsiaiškinus grasinti teismais, reikalauti išimti žurnalą iš prekybos, išleisti naują jo versiją šiandien pat, kaltinti sąmokslu...“, – su kokiais direktoriaus veiksmais teko susidurti, atskleidė žurnalistė.

Jos teigimu, reitingai – tik vienas informacijos šaltinių, renkantis, ką mokytis, todėl direktoriaus reakcija ją nustebino.

„Nemanėme, kaip teigia direktorius, kad esame tokie įtakingi, kad 100 proc. nulemiame jaunuolių pasirinkimą mokytis vienur ar kitur. Iš tikro, jei gimnazija – gera, jokia žiniasklaidos publikacija, negali daryti įtakos moksleiviams“, – įsitikinusi ji.

Pripažino klaidą: skaičiai buvo iškreipti

Tuo metu S. Vingelienė DELFI pripažino, kad gimnazijų rezultatai dėl išorinių kandidatų įtraukimo prie visų abiturientų skaičiaus iš tiesų buvo iškreipti.

Saulė Vingelienė

„Kadangi Žirmūnų gimnazija prašė pažiūrėti, kaip ten iš tikrųjų yra, patikrinome, kad tikrai jų pozicija be eksternų yra daug geresnė. Šiuo metu peržiūrime visus duomenis, kurie teikti – ar pakliuvo tik Žirmūnų gimnazija, ar ir kitos, kiek kitų. Artimiausiu metu, gal kitą savaitę, paviešinsime teisingą informaciją“, – sakė ji.

Paklausta, ar žada išplatinti ir viešą atsiprašymą, S. Vingelienė tikino, kad, visų pirma, reikia surinkti visus duomenis. Tik tuomet bus svarstoma, kokių veiksmų imtis.

Bazinių mokyklų sąrašą galima rasti čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (60)