Trakų gimnazistų nemalonę užsitraukė kūno kultūros mokytojas Pranas Rimantas Janušauskas.
„Mokytojas neigiamais pažymiais vertina mokinius, nesugebančius atlikti vieno ar kito pratimo, tačiau paprašius pats negali parodyti, kaip teisingai atlikti pratimus – netinkama mokytojo fizinė būklė. Pamokų metu mokytojas mažai vaikšto, yra nepaslankus, sunku suprasti, ką jis kalba“, – teigiama Švietimo ir mokslo ministerijai bei žiniasklaidai išsiųstame gimnazistų laiške.
Pasak laišką rašiusių gimnazistų, mokiniai ir tėvai tiesiog bijo kreiptis į direktorę Elvyrą Janušauskienę, nes ši – minėto mokytojo žmona.
Skundžiasi dvejetukininkai ir lodoriai?
„Nežinau, niekas man nesiskundė. Jeigu moksleiviai nelanko pamokų, gauna dvejetus, normalu – yra tokių. Įsivaizduokite, vienuoliktokas per pusmetį tik keliose pamokose dalyvauja, ką aš jam turiu rašyti?“, – DELFI teigė P. R. Janušauskas.
Pasak P. R. Janušausko, klausimus dėl jo amžiaus ir mokytojavimo kokybės turėtų spręsti gimnazijos administracija. „Yra visokių mokinių. Jeigu jis tingi lankyti – jam dešimtuką rašyti, ar ką?“, – kalbėjo mokytojas, gimnazijoje dirbantis ne visu krūviu.
Beje, 2005 m. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas Lietuvos kilnaus elgesio sporte apdovanojimuose P. R. Janušauskui skyrė garbės diplomą.
„Pirmą kartą tokius skundus girdžiu. Mokytojas normaliai juda, ne invalidas, su lazdomis nevaikšto. Kalba kaip ir visi žmonės. Aišku, žmogus vyresnio amžiaus, tačiau ką tai reiškia?“ – iš DELFI išgirdusi apie priekaištus sutuoktiniui, sakė gimnazijos direktorė E. Janušauskienė.
Pasak direktorės, jeigu mokiniai nepatenkinti, gali ateiti ir pretenzijas išreikšti jai arba pavaduotojui. Tačiau iki šiol nei gimnazistai, nei jų tėvai į E. Janušauskienę nesikreipė.
„O kai tokius dalykus daro anonimiškai, galvoju, kad tai šmeižtas. Dabar gimnazistams žiemos sesija, gal, atsiprašau, kokiam lodoriui neišvedė teigiamo pažymio, gal skundžiasi pamokų nelankęs asmuo arba dar kažkas. Žinote, dabar vaikai nemėgsta daryti kūno kultūros, apskritai dabar kai kurie mokiniai ir vaikai mažai juda, reikėtų daugiau“, – kalbėjo E. Janušauskienė.
Pasak jos, skųstis anonimiškai – negražu ir negarbinga. „Nesakau, kad jis jaunas mokytojas, bet žmogus kaip žmogus. Kūlversčiais salėje nesivarto, bet ir kiti kūno kultūros mokytojai kūlversčiais nesivarto, nežinau, kokio pratimo negalėjo vaikams parodyti ir padaryti“, – į klausimą, ar garbus amžius netrukdo pedagogui kūno kultūros pamokose, atsakė gimnazijos vadovė.
E. Janušauskienė tikino problemą galinti vertinti objektyviai. „Tai ką man daryti, arba ką jam daryti? Nusišauti, arba man iš darbo išeiti? Mokytojų amžius nėra ribojamas įstatymu. Aš atėjau direktoriauti, jį radau dirbantį, tai man jį reikėjo atleisti arba man neiti dirbti?“ – retoriškai klausė direktorė.
Kartu ji užsiminė, kad teisūs gali būti ir vaikai – esą nežinant, kas vyko pamokose, sunku vertinti.
Įstatymai dirbti leidžia
Kaip teigiama Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktame atsakyme, nei Švietimo įstatyme, nei kituose teisės aktuose amžiaus apribojimo dirbti mokytoju nėra.
„Už ugdymo proceso kokybę atsako įstaigos vadovas. Į jį ir turėtų kreiptis mokiniai ar jų tėvai, kurių netenkina mokytojo darbo kokybė. Jeigu mokyklos vadovas nesprendžia problemos, reiktų kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių“, - paaiškino ministerija.
Prieš Rugsėjo 1-ąją viešėdamas DELFI interneto konferencijoje, švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pasisakė už tai, kad vyresnio amžiaus mokytojai turėtų užleisti vietą jaunesniems.
„Laikausi nuostatos, kad vyresnio amžiaus mokytojai turėtų užleisti vietą jaunesniems. Ir tas procesas palaipsniui, nors ir per lėtai, vyksta. Daug priklauso ir nuo pačių pensinio amžiaus mokytojų valios ir supratimo. O Darbo kodeksas yra nelankstus“, – tuomet sakė G. Steponavičius.
Trakų rajono savivaldybės Švietimo skyrius skundų dėl P. R. Janušausko mokytojavimo nėra gavęs.