Teks pirkti, kaip ir visiems

Jau ne pirmi metai susirinkę studijuoti pirmakursiai atsiduria aklavietėje. Laiku negavę sudentų pažymėjimų jie negali pasinaudoti lengvatiniais keleivinio transporto bilietais, pasiimti iš bibliotekų knygų.

Anksčiau pažymėjimų laiku nesugebėdavo išduoti Lietuvos studentų organizacijos, dabar šią funkciją perėmė „Hansabankas“, tačiau nuo to mažai kas pasikeitė.

„Dar rugpjūčio 8 dieną pateikiau prašymą sau ir savo draugui gauti studento pažymėjimus, užpildžiau bankui reikiamus dokumentus. Internete buvo skelbiama, kad pažymėjimai bus pagaminti per savaitę, bet jų iki šiol dar negavau“, – pasakojo magistro studijas šiemet pradėsiantis Kauno technologijos universiteto studentas Aleksandras Vileišis.

Pirmakursiai raminami

Studentų organizacijų atstovai tikina, kad pažymėjimai nevėluos, bet pripažįsta, kad neverta tikėtis juos gauti prieš rugsėjo pirmąją, nes pagal įstatymus studentais įstojusieji mokytis laikomi tik nuo rugsėjo pirmosios. Pirmakursiai raminami, kad užsisakiusieji pažymėjimus bent prieš 10 dienų iki rugsėjo pirmosios, juos turėtų gauti laiku. Atseit kompiuterizuota sistema garantuos, kad duomenys apie naujus studentus iš aukštųjų mokyklų bus pateikti Lietuvos studentų sąjungai ir „Hansabankui“, kuris pagal susitarimą priima studentų prašymus išduoti pažymėjimus.

„Studentais tampama tik nuo rugsėjo pirmosios, todėl nesvarbu, ar žmogus įstojo į bakalauro, ar magistro studijas, pažymėjimą jis gaus tik nuo mokslo metų pradžios, nesvarbu, kad pažymėjimas užsakytas pagaminti liepos pradžioje“, – tikino Nacionalinio Lietuvos studentų pažymėjimų projekto koordinatorius Nedas Kundrotas.

Pažymėjimai vis dėlto vėluos

Tačiau aiškėja, kad studentų atstovų optimizmas perdėtas. Turėjusi pradėti veikti naujoji studentų duomenų sistema užstrigo, pasirodė neveiksminga, nes dalis aukštųjų mokyklų dar nepateikė duomenų apie studentus, o dauguma studentų, net nepasistengė užpildyti anketų studentų pažymėjimams gauti.

„Aukštosios mokyklos vėluoja pateikti duomenis apie savo studentus. Buvo gauta 15 tūkst. prašymų, o pagaminta tik 5 tūkstančiai studentų pažymėjimų. Kalti ir patys studentai, nes iš šiemet 45 tūkstančių įstojusiųjų į aukštąsias mokyklas prašymus išduoti pažymėjimus pateikė tik nedaugelis“, – pasakojo „Hansabanko“ projektų vadovas Dalius Pacevičius.