Psichologai, pedagogai ir sveikatos priežiūros specialistai pastebi skirtumų tarp vaikų, augančių nuosavame ir daugiabutyje name.
Daugelis tėvų svajoja apie nuosavą namą vien dėl vaiko auginimo pliusų. Savas kiemas, uždara erdvė, prižiūrėta smėlio dėžė yra daug saugesnė aplinka vaiko žaidimams lauke. Tėvai sako, kad uždarius kiemo vartus mažametį galima leisti žaisti vieną nesibaiminant, kad užpuls šuo, išgąsdins nepažįstamas žmogus ar vaikas nuklys per toli.
„Per langą visada galiu stebėti, kaip žaidžia mano dukra, koks vaikas ateina į kiemą“, – sako penkiametę auginanti šiaulietė.
Nuosavame name augantis vaikas visada labiau apsuptas gamtos ir pažinimo džiaugsmo. Nuo mažens tėvai gali mokyti vaiką prižiūrėti aplinką, sodinti gėlę ar medį. Be to, oras privačių kvartalų gatvelėse daug švaresnis, nei arčiau gatvės, o mašinų srautas ne toks pavojingas kaip pagrindinėse gatvėse.
Be šių veiksnių psichologai pastebi dar ir vaikų tarpusavio bendravimo, brendimo skirtumus. Vaikas, žaidžiantis daugiabučių namų kiemuose, greičiau bręsta, mokosi iš vyresnių, tačiau dažnai seka ne visai tinkamą pavyzdį.
„Sakyčiau, išryškėja skirtumai socialinio bendravimo prasme. Vaikai, augantys tarp vyresnių, daugiabučiuose namuose, perima įvairių, dažnai negatyvių, bendravimo modelių, yra labiau konfliktiški, agresyvesni, siekiantys pritapti, paklusti, kad priklausytų vyresnių grupei. Tokie vaikai anksčiau įsitraukia į žalingų įpročių pasaulį, turtingėja žodynas neigiama prasme.Tuo tarpu augantys bendraamžių tarpe, turi panašesnius pomėgius, interesus. Kalbant konkrečiai apie pradinukus, dar domisi įvairiais žaidimais. Labiau motyvuoti, rečiau išryškėja elgesio sunkumų“,- Etaplius.lt pasakoja psichologė Agnė Andriuškevičienė.
Psichologė mano, kad viena iš pagrindinių tokio elgesio priežasčių – noras greičiau užaugti ir priklausyti vyresnių draugų kompanijai, kad bendraamžiai nustebtų ir labiau žavėtųsi. Vaikus įtakoja noras pasijusti svarbesniu, dėmesio jie siekia jėgos demonstravimu.
Dėl šių skirtumų tikrai neverta bėgti į banką ir imti paskolą namui įsigyti. A. Andriuškevičienė sako, kad geriausias vaistas nuo vyresniųjų įtakos – tėvų bendravimas su vaiku.
„Gana dažnai tenka susidurti su bendravimo sunkumų turinčiais mokiniais, kurie dalinai įtakojami netinkamų santykių modelio kieme ar šeimoje. Visų pirma tėvams reikia iš tiesų bendrauti su vaikais ir tai neturi likti tik ateities perspektyvoje, dėti pastangas palaikyti santykius, kurti savo autoritetą, ugdyti sąmoningumą bei atsparumą kitų įtakai, leisti laiką kartu įvairiose veiklose, įsiklausyti, stengtis suprasti, būti atviram su vaiku, teikti savo paramą, pasitikėti juo, parodyti, jog jis šeimoje yra svarbus ir mylimas. Ilgą laiką nuosekliai dirbti šia linkme su vaiku, formuoti šeimoje visuomenės socialinio elgesio, bendravimo principus, rūpintis vaikų užimtumu, domėtis, su kuo vaikas leidžia laiką, kokia veikla užsiima. Manau, svarbiausia tėvams nelikti abejingiems ir nuošaly šiuo klausimu“, – pataria psichologė Agnė Andriuškevičienė.