„Jei vieni ar kiti asmenys mano, kad kažkuris iš mūsų atliktų veiksmų buvo neteisėtas – ginsime savo poziciją teisme. Visgi, pabrėžiame, kad šiuo metu niekas nėra užginčijęs nei vieno KTU senato ar tarybos sprendimo. Tad šioje nestandartinėje situacijoje nesinorėtų, kad būtų pamintas vienas pamatinių teisinės valstybės principų – tik kompetentingas teismas gali konstatuoti, kad vienas ar kitas veiksmas yra neteisėtas. Nesikreipus į teismą tegalima keistis nuomonėmis“, - raginimus atidėti rinkimus komentuoja KTU rinkodaros ir komunikacijos direktorė Ornela Ramašauskaitė.
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK) antradienį pasiūlė atidėti KTU rektoriaus rinkimus, kol bus išspręstas klausimas dėl universiteto tarybos teisėtumo.
„Mes parašėme raštą KTU, kad remiantis akademinės etikos inspektoriaus tyrimu ir rekomendacijomis, reikėtų atsižvelgti į jas ir atidėti rektoriaus rinkimus, kol nebus apsispręsta dėl tarybos sudėties, jos teisėtumo“, – BNS sakė komiteto vadovas „darbietis“ Raimundas Paliukas.
Komitetas taip nusprendė po Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) pareiškimo, kad rinkimai turi būti atšaukti, nes dabartinė taryba neturi teisės skirti naujo rektoriaus. Situaciją vertinęs akademinės etikos kontrolierius yra patvirtinęs, kad nustatant KTU tarybos kadenciją iki 2017 metų pabaigos padaryti pažeidimai. KTU profesorius Gediminas Merkys, kuris yra LAMPSS valdybos narys, tvirtina, kad dabartinės tarybos įgaliojimai turėjo baigtis šių metų kovo 18 dieną, ir ši taryba negali rinkti rektoriaus.
Siūlymą atidėti KTU rektoriaus rinkimus palaiko švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, BNS nurodė jos atstovė.
Anot KTU atstovės O.Ramašauskaitės, siūlymas atidėti rektoriaus rinkimus yra nepagrįstas ir prieštarauja anksčiau Švietimo ir mokslo ministerijos ir Seimo kanceliarijos Teisės departamento pateiktiems išaiškinimams dėl tarybos teisėtumo. Kartu ji pažymi, kad Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos gegužės 5 dieną paskelbtas sprendimas dėl KTU tarybos teisėtumo yra „rekomendacinė nuomonė“.
„Pabrėžiame aukštojo mokslo autonomiškumo svarbą ir kategoriškai nepritariame teisiškai nepagrįstoms nuomonėms bei sąmokslo teorijoms, kurios jau kurį laiką tendencingai platinamos abejotinos reputacijos kanaluose. KTU, kaip bene atviriausias ir skaidriausias šalies universitetas, vertina visus pasisakymus, skatina konstruktyvias diskusijas, tačiau atsiriboja nuo galimų politinių užsakymų ar interesų“, - BNS pateiktame komentare nurodo O.Ramašauskaitė.
KTU rektoriaus rinkimai suplanuoti šį ketvirtadienį, universiteto Taryba iš šešių rinkimuose dalyvauti siekusių pretendentų kandidatais yra patvirtinusi keturis: dabartinį rektorių Petrą Baršauską, KTU Elektros ir elektronikos fakulteto docentą Vidą Raudonį bei du užsieniečius: aplinkosaugos mokslų daktarą iš Argentinos Pablo G.Martinezą Lestardą (Pablą G.Martinesą Lestardą) ir ekonomikos mokslų daktarą iš Rusijos Aleksandrą A.Suetiną.
Diskusijų dėl teisės Tarybai rinkti naują rektorių buvo kilę ir pernai rudenį renkant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vadovą.