Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro duomenimis, tik 18 proc. Lietuvos mokslininkų veikia privačiame sektoriuje. ES vidurkis – 52 proc. Mažiau nei trečdalis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros pajamų Lietuvos akademikus pasiekia iš privataus sektoriaus kišenės.

„Eurostat“ duomenimis, Europos Sąjungoje tyrimams mažiau išleidžia tik Latvijos ir Bulgarijos įmonės. Tuo tarpu Bendrijos vidurkis – 55 proc. Kažin ar sutapimas, kad aukščiausias pajamas gauna mokslo ir verslo bendradarbiavimo vaisius raškančių valstybių gyventojai.

Verslininkams kalbant apie mokslinių tyrimų tempo trūkumą, mokslininkai neranda verslumo gyslos. Lietuvos mokslo būklės apžvalgos apžvalgoje rašoma, kad žemas mokslininkų verslumas turi neigiamos įtakos valstybės ekonominei raidai. Ekonomikos pagrindu išlieka gamintojai ir paslaugų tiekėjai, o ne inovacijų kūrėjai, todėl šalies ūkį galį sukaustyti vidutinių pajamų spąstai.

Paruošta ne viena Lietuvos raidos strategija, tačiau siekis tapti „išmania visuomene, dirbsiančia sumanias specializacijas“ per mažai tikslus ir neteikiantis akstino kryptingai investuoti.

Ko galėtume pasimokyti iš pasaulio geriausių? Kaip Lietuvoje išlaikyti jaunus mokslininkus ir pildyti jų gretas motyvuotais jaunuoliais? Kam turėtų būti skiriamos valstybės lėšos, o kas finansavimo turėtų ieškoti privačiame sektoriuje? Kaip išradimus paversti darbo vietomis? Koki1 Lietuvą mes norime matyti po 20 metų?

Tarptautinių profesionalų tinklas Global Lithuanian Leaders ir advokatų kontora TRINITI į šiuos klausimus atsakyti pakvietė mokslo, politikos ir verslo atstovus, kurie diskutuos rugsėjo 16 d. trečiadienį, 18:45 val per Delfi TV transliuojamame renginyje. „Lietuva, quo vadis?“ diskusijos dalyviai:


Prof. Rimantas Jankauskas, Vilniaus Universiteto Mokslo vice rektorius

Raimundas Paliukas, Seimo narys, Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas

Dr. Algirdas Žiogas, tyrimų ir vystymo direktorius, Ciuricho universiteto molekulinės ir ląstelių biologijos mokslų daktaras, turintis daugiau nei 10 metų taikomųjų mokslinių tyrimų patirtį klinikinėje aplinkoje.

Rimantas Kraujalis, Eksmos įmonių grupės valdybos pirmininkas, Vilniaus universiteto tarybos narys

Kristijonas Vizbaras, Brolis Semiconductors vienas įkūrėjų, technologinių sprendimų vadovas

Moderatorius - Linas Sabaliauskas, advokatų kontoros TRINITI vadovaujantysis partneris